AASIAN KATASTROFI!!!

Hei kaikki ihanat ihmiset! huomaatte varmaan kuinka paljon on puhuttu aasian katastrofin ihmisuhreista ja se on toki surullista...MUTTA kuka puhuu näistä eläinuhreista? joku köyhä maanviljelijä menetti kaikki kotieläimet...joku toinen kissansa tai koiransa etc. se on sama kun menettäis ystävänsä!!! tai jonkun saaren eläimistö on tuhoutunut täysin, olkaa hyvä ja lahjoittakaa rahaa WWF:lle!!!
71208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lähinnä puhutaan thaimaasta ja siellä kuolleista TURISTEISTA. Indonesiassahan kuoli reilusti enemmäm ihmisiä kuin esim. thaimaassa. Mutta koska thaimaassaoli turisteja, niin siitä vaahdotaan. Raadollista.

Ja sitten niistä elämistä; jos lemmikkini kuolisi ( ja olisin ollut sielllä paikallinen ihminen) niin se tuskin olis suurin murheeni. Eikä niitä eläimiä kuollut kuin muutama, ne tajusivat lähetä karkuun. Niitä kuoli siis HYVIN vähän. sitä ihmiset ovat juuri ihmetelleet, miten kaikki eläimet ovat tajunneet lähetä alta pois.

Äänestä

Kuten Hiippari jo sanoikin, hyökyaallon jäljiltä ei juurikaan löytynyt kuolleita eläimiä, suurin osa kun on vaistonnut vaaran ajoissa ja ehtinyt pakoon. Jos joku köyhä maanviljelijä menetti kotieläimensä, se on ikävää, mutta WWF tuskin auttaa häntä. Tai antaa raha-avustuksia lemmikkinsä menettäneille.

"tai jonkun saaren eläimistö on tuhoutunut täysin"
Onko tässä oikeasti jotain perää? Epäilen... Kuulehan, luonnonkatastrofeja on sattunut ennenkin. On se kumma, että nyt siitä tehdään sitten niin iso numero, kun paikalla on kuollut länsimaalaisia. Rohkenen väittää, että vuosien saatossa moni eläinlajeista on joutunut luonnonmullistusten riepoteltaviksi, mutta selvinneet niistä silti. Yksilöitä on mielestäni hyödytöntä surra.

Äänestä

Ei niitä eläinuhreja nyt niin paljoa ollut..
Kyllä minun pienet pennoseni menee mieluummin nyt puhtaaseen juomaveteen kuin jonkun kissan korvaamiseen.
Sääli sinänsä, jos joku lehmänsä menetti, luulen kuitenkin, että tuollekkin henkilölle juuri nyt olisi tärkein asia saada puhdasta vettä, ruokaa ja suojaa.
Tuskin WWF sille uutta lehmää ostaa o.0

Äänestä

Olen hyvin paljon eläinten kannalta, mutta koska ihmiset ovat tietyltä kannalta katsottuna tyhmiä, niin eivätpä ihmiset tajunneet karkuun lähteä.
Mutta niiltä saarilta mitkä jäi hyökyaallon "alle"
nii ajatelkaa niitä ihmisiä/eläimiä mitkä sinne jäi!!
Ja ne että "on näitä luonnonkatastrofeja sattunu ennenki" nii se on totta.
Mutta ottakaa huomioon: tää on suurin ihmistiedon luonnonkatastrofi tai katastrofi yleensäkki...
Eläimet kuitenkin onneks ehti paeta, mut ajatelkaa MEREN eläimiä!!!
Kalat, hait sun muut, nehän on lentäny pitkän matkan päähän maalle!
Kyllä eläimiä täytyy muistaa, mutta ihmisillä tässä kuitenkin suurin hätä tuntuu olevan.

Sääliksi käy kyllä pikku-Paavoa, ja muita ihan pikku vauvoja, keille kävi huonosti...

Äänestä
  • Draco hyvä, nuo kalat, hait sun muut eivät ole kärsineet hyökyaallosta miltei lainkaan. Tästäkin ovat tiedotusvälineet kertoneet. Meren pohjan samentuminen on suunnilleen pahin haitta mitä niille on tästä koitunut.

    Äänestä

Mitä mä kuulin tutulta just viikonloppuna niin ei ainakaan kovin paljoa eläimiä kuollut tuon aallon takia.
Vai tarkottikohan se nyt villieläimiä?
Mutta kuiteskin

Äänestä

eläimillä on ollut kautta aikojen vaisto että nyt pitää paeta mutta näillä/meillä nyky ihmisillä jotka roikumme suurimman osan päivästä tietokoneen ääressä tai napit tuijottaa tv:tä ei ole minkäänlaista vaistoa paeta, tai että jokin vaara on uhkaamassa. ajattelemme vain että kyllä jokin nyt sen keksii ettei mikään meitä enää uhkaa, taas jonku uuden laitteen. lisäks elämet thaimaassa on lähinnä villejä. miten niitä voi auttaa? keräämällä rahaa ja pystyttämällä aidan missä ne on "turvassa kaikelta pahalta" HEI HALOO!!!! onhan se hyvä että joku huolehtii toisen karjasta mutta sitä mikä oli ennen yöky aalto ei voi enää takas saada vaikka kyse olisi yhdestä kissasta. se kissa on kuollu eikä sitä enää mikään muu kissa korvaa. ostakaa sokkarilta uus elämä!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nemesis kirjoitti:

Hei kaikki ihanat ihmiset! huomaatte varmaan kuinka paljon on puhuttu aasian katastrofin ihmisuhreista ja se on toki surullista...MUTTA kuka puhuu näistä eläinuhreista? joku köyhä maanviljelijä menetti kaikki kotieläimet...joku toinen kissansa tai koiransa etc. se on sama kun menettäis ystävänsä!!! tai jonkun saaren eläimistö on tuhoutunut täysin, olkaa hyvä ja lahjoittakaa rahaa WWF:lle!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu