Tampereella, Hämeenlinnassa, Lahdessa, Riihimäellä ja Janakkalassa tehdään valtuustoaloite hallitusohjelmaan kirjatusta alueellisesta kielikokeilusta, jossa ruotsin kielen voisi vaihtaa oppilaan ja kodin tahdon mukaisesti toiseen vieraaseen kieleen.
Aloitteessa esitetään, että kaupungit alkavat valmistella kokeiluja, jossa kielivalikoimaa laajennetaan ilman velvoittavaa toisen kotimaisen kielen opiskelua, ja tekevät kokeilun suunnittelua varten selvityksen vanhempien käsityksistä kielistä, joita heidän lapsensa opiskelisivat kokeilussa.
– Kuntien tulisi aloitteen mukaan laatia kielikokeilua koskeva esitys ja anoa opetus- ja kulttuuriministeriöltä lupaa kokeiluihin, joissa esimerkiksi saksan, ranskan, espanjan tai muun kolmannen kielen lukija voisi olla opiskelematta ruotsia, jos vanhemmat ja oppilas näin hyväksi katsovat, aloitteen takaa löytyvät perussuomalaiset valtuutetut Lassi Kaleva ja Ilmari Rostila Tampereelta, Lulu Ranne Hämeenlinnasta ja Martti Mäkelä Lahdesta ehdottavat.
Valtuustoaloite alueellisesta kielikokeilusta
1
<50
Vastaukset
"Etelän" isohkojen paikkakuntien liikkeellelähtö saattaa johtaa toisenlaiseen lain tulkintaan kuin itärajan pinnassa sijaitsevan Tohmajärven aloite, jonka tasavallan hallitus (oikeusministeri Henriksson) täystyrmäsi edellisellä eduskuntavaalikaudella. Ja uudenlaisen tulkinnan mahdollisuuden avaamisessa on olennaista myös hallitusohjelman kirjaus, vaikka itse laki onkin edelleen yksi ja sama. Pidän peukkuja Tampereen, Hämeenlinnan, Lahden, Riihimäen ja Janakkalan aloitteelle. Taktista viisautta sisältyy myös vaihtoehtoisten kielten mainintaan eli itse tekstissä on mainittu saksa, ranska, espanja tai muu kieli. Siis ei mainita "punaista tyrmäyskorttia" herkästi nostattavaa venäjää, vaikka totta kai sekin olisi mukana vaihtoehtojen listalla. Ehkä Tohmajärven kohdalla nimen omaan venäjän esilläolo kielimainintana laukaisi maan "länteen kallellaan olleen" hallituksen taholta kielteisen reaktion.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825107Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73125SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun253078SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612697SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059