Kuka lääkäri nykyään suostuu
Määräämään lion thyroxinin rinnalle? Haluaisin edes kokeilla paraneeko oloni. Aivan sama missä toimii. Matkustan vaikka ouluun jos on pakko.
Määräämään lion thyroxinin rinnalle? Haluaisin edes kokeilla paraneeko oloni. Aivan sama missä toimii. Matkustan vaikka ouluun jos on pakko.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Monipuolisesti lääkitsevät lääkärit ovat endokrinologiyhdistyksen tilaaman valvira-vainon kohteena ja siksi nimiä visusti piiloitellaan.
Suomen molemmat osaavat endot molemmatkin ilmoittavat tarvittaessa määräävänsä yhdistelmähoidon, mutta vastaanotolle pääsy on vaikeaa tai kallista. Heistä vanhemmasta 14 tuhannen jäsenen Facebook-ryhmissä kerrotaan, että yhdistelmälle pääsy on satunnaistunut. Varmin on Kreikka:
http://jalkeilla.blogspot.fi/2015/05/susanna-joutuu-hakemaan.html
Jollain foorumilla kirjoittaja kertoi Kauniaisista Gräsantieltä häädetyn Natural Medican (Satu ja Jukka Rosendal) takavuosina jäjestelleen lääkärin Oslosta
Typo. Rosendahl h-kirjaimella ... jos joku haluaa googlata
>> Jollain foorumilla kirjoittaja kertoi Kauniaisista Gräsantieltä häädetyn Natural Medican (Satu ja Jukka Rosendahl) takavuosina jäjestelleen lääkärin Oslosta <<
Satu Rosendahlin puhelinnumero on firmalla Terveyskonsultit Omnis Medica Oy. Duunitorilla loppuvuonna 2014 etsiskeli lääkäreitä liikekumppaneiksi.
(Osloon kuulemma päiväreissu oli foorumilaisella varsin halpa)
>> ...puhelinnumero on firmalla Terveyskonsultit Omnis Medica Oy. Duunitorilla loppuvuonna 2014 etsiskeli lääkäreitä liikekumppaneiksi. <<
Jos osaavalle lääkärille pääsy on kovin vaikeaa, kysyisin tuolta firmalta, sijaitsee Helsingin Meilahdessa
Ehkä tuttavapiirissä on joku ollut Facebookin kilppariryhmissä niin pitkään että on saavuttanut porukan luottamuksen? Ensikertalaisille sielläkään ei osaavien lääkärien nimiä paljasteta. Kaksi uteliasta siellä on paljastunut valviran kätyreiksi. Ruutukaapauksia on valviran ajojahdissa käytetty todistusaineistoina.
Ylläpidon mukaan hyviä lääkäreitä on Suomessa 20...30 kpl eli jonoja on
Taitaa olla läpimätä maa tämä Suomi. Olen laittanut lääkäriin kahden vuoden sisään enemmän rahaa, kun asuntoni remonttiin. En edes tiennyt olemassa olevan muuta lääkettä, koska lääkärit sanovat kaikki että ei ole. Olen työkyvytön ja rakastan töitäni.
> En edes tiennyt olemassa olevan muuta lääkettä, koska lääkärit sanovat kaikki että ei ole.<
Muutama lääkärikin on jotka eivät tiedä. Eivät edes tiedä miksi T4n "muunnuttava" T3ksi. Maailmalla on eri lääketyypeistä monennimisiä eri tehtaiden tuotteita. T3-lääke USAssa on mm. "Cytomel". Eläinperäisistä siellä yleisin ja halpa on "Armour Thyroid"
Suomessa T3-lääke on "Liothyronin" ja eläinperäisistä (onneksi) "Erfa Thyroid" hieman yleisempi kuin hinnaltaan kolminkerainen Armour.
Suomessa synteettiset yhdistelmälääkkeet ovat harvinaisia. USAssa "Thyrolar" on usein mainittu. Suomessa "Novothylar" on jossain luetteloissa. Kreikasta tuodaan vastaavaa "Dithyron"-lääkettä.
Synteettisiä yhdistelmälääkkeitä maailmalla myös Combithyrex ja Prothyrid
Turkista joku kertoi tuoneensa Tiromel-lääkettä (T3). Turkissa reseptivapaa, mutta ainakaan postitse on kielletty hankkimasta lääkettä ETA-alueen ulkopuolelta. Ehkä turisti saa laillisesti tuoda pienen määrän matkatavaroissa?
Kilpirauhasen vajaatoiminnan hoidossa mädännäisyyttä on muallakin maailmalla, mutta Suomessa hulluus on eritysen kärjistynyttä, pahimpana tämä toistuva jankutus: "Valehtelet oireistasi, koska verikokeet ovat viitearvoissa."
Vajaatoiminnoista suuri osa ei näy verikokeissa: http://bit.ly/1RUrPGD
"Viitearvot" on asetettu väärin. "Normaali" TSH aikanaan selvitettiin "terveestä väestöstä" josta suuri osa osoittautuikin sairaiksi. Hoitaa kannattaisi jo TSH-arvolla 2,0 tai 2,5 jotta estyisi sydän- ja verisuonisairauksien sekä Hashimoton kehittyminen. T4v:n arvoilla alle n. 15:n kovin monet voivat erittäin huonosti
Ylempänä mainittu ent. Natural Medican välittämä Oslon lääkäri:
http://www.vhh-terveysravinto.fi/keskustelu/viewtopic.php?t=3898&start=150#p41407
Myös Annan foorumilla: http://keskustelu.anna.fi/threads/kilpirauhasen-vajaatoimintaa.1518048/page-11
Liothyronin on norjalainen lääke, jota pitäisi saada Suomessa kun kirjoittaa erityslupalomakkeen Fimeaan. Se on kuulemma lääkäreiden lääkeluettelossa. Onko mahdollista, että Suomessa ei enää kukaan lääkäri uskalla määrätä sitä? Koska Valvira vainoaa? Eikö kenelläkään lääkärillä ole mitään selkärankaa? Missä on potilaan etu? Missä on lääkärinvala?
T3-lääkkeessä ei pitäisi olla mitään mystistä. Jossain minuutin 29 jälkeen Välimäki kertoo sitä määräävänsä (varsinkin aivosumun poistoon):
https://www.youtube.com/watch?v=LSjBU7Ovtl0
Samoin se on mukanaVälimäen teeseissä tämän lopussa:
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/12/11/kilpirauhasen-vajaatoiminta-ei-nay-aina-testeissa
Samoin Ilvesmäen hoitojärjestysselostuksissa, mm tässä: http://1.bp.blogspot.com/-JX9wLM-CokM/VZw74VA5m2I/AAAAAAAACwM/9g_0xxCddOQ/s1600/helsingin-yliopisto-ilvesmaki-kilpirauhanen-2015.png
>Onko mahdollista, että Suomessa ei enää kukaan lääkäri uskalla määrätä sitä?
Keski-Suomessa potilas meni apteekkiin Hesasta saadun Lio-reseptin ja erityisluvan kanssa ja varovasti kyseli, kestääkö itse lääkkeen saaminen montakin viikkoa. Hänelle naurettiin: "Hyllyssä on, sitä menee todella paljon"
endokrinologiyhdistyksen vainoharhaisuuden takia Lion käyttöä piilotellaan, mutta kyllä se on aika laajaa. Lääketilastossa yli neljätuhatta, mukaanluettuna eläinperäiset. Poisluettuna sadat tai tuhannet ulkomailta ostetut
"Lääketilastossa yli neljätuhatta, mukaanluettuna eläinperäiset."
4075:stä eläinperäisiä 2066. Siis aika tasan kaksituhatta v. 2014. Joo, Kreikasta tulee tosipaljon. seuraavana kai Espanja. Tukkikin mainitaan
Jossain kerrottiin tk-lääkärin sisarella olevan Lio-lääkitys :-)
>Jossain kerrottiin tk-lääkärin sisarella olevan Lio-lääkitys
Saisikohan toimivan lääkityksen leviämään "sisäpiiriä" laajemmalle Thyroxin-lääkkeen haittavaikutusilmoituksin:
https://thyroidhormones.wordpress.com/2015/11/04/utebliven-halsa-trots-levaxin-ar-ocksa-en-biverkning-anmal-den-sjalv-i-dag/
Siis haittavaikutusperuste "drug ineffective" ja potilaskin voi tehdä ilmoituksen.
Endokrinologian professori Leo Niskanen ymmärtää, uskaltaa ja osaa! Hoitaa oireita, määräsi kattavat labratutkimukset, ultran, kuunteli, ymmärsi ja sain uuden elämän, kun 15 vuotta kestänyt väsymys kaikkosi pikku hiljaa. Apteekista anoivat Fimealta Liothyronia varten erityisluvan pikana 3 tunnissa maksoi 18€ (tarvitaan vain kerran) 3 kk lääkkeet noin 25€. Sitä ennen olin käyttänyt 15 v pelkkää 0,1 Orionin tyroksiinia, mikä nosti kilpirauhas-veriarvot viiterajoille, mutta ei poistanut väsymystä, palelua, hiusten lähtöä, kuivaa ihoa yms.
Hienoa! On totuttu että Ilvesmäki ja Välimäki ovat suomen kaikki kaksi osaavaa endoa. Niskanen vaikutti järkimieheltä tv-haastattelussa aikanaan. Oli silloin vielä Fimeassa, sitten siirtyikin HYKSiin.
Apropos yliopistosairaalat: tihkuu tietoa Facebookista että David Laaksonen Kuopiossa on asiallinen endokrinologi.
> ... sitten siirtyikin HYKSiin.
Tämän varmistusgooglauksessa näin olevan myös Kuopion Mehiläisessä, jonka sivujen mukaan ei ota uusia potilaita. Tottakai...
Niskanen on mukana suosituksessa, joka toteaa mm näin:
Erityisluvallisia valmisteita
ovat myös niin sanotut eläinperäiset
kilpirauhasvalmisteet, jotka sisältävät kiinteinä
yhdistelminä T4:ää ja T3:a. Eläinperäisten
kilpirauhasvalmisteiden ongelmana on niiden
epäfysiologisen suuri T3-pitoisuus. Tämän
takia niillä tapahtuva hoito johtaa lähes säännönmukaisesti
T3-tyreotoksikoosiin, joten
niiden käyttöä ei suositella (3, 5, 6, 9).
Duodecim 1/2016
Hillary Clintonilla on kilpirauhasen vajaatoiminta. Clintonin lääkkeenä on eläinperäinen Armour Thyroid:
http://online.wsj.com/public/resources/documents/clintonhealth2015.pdf
"...Eläinperäisten kilpirauhasvalmisteiden ongelmana on niiden epäfysiologisen suuri T3-pitoisuus. Tämän takia niillä tapahtuva hoito johtaa lähes säännönmukaisesti T3-tyreotoksikoosiin, joten niiden käyttöä ei suositella (3, 5, 6, 9). Duodecim 1/2016"
Jos näin on, ennenvanhaan, ennen synteettistä T4:ää, lähes kaikki hoitoa saaneet vajaatoimintapotilaat ovat kärsineet tyreotoksikoosista.
Ja minä kun olen tähän asti luullut, että kun kilpirauhashormonin annostus pidetään maltillisena ja seurataan veriarvoja niin, että T3V-pitoisuus ei ylitä viiterajoja, eikä liikatoimintaoireita ole, tyreotoksikoosi ei ole ongelma. Paitsi jos tyreotoksikoosi tarkoittaa samaa kuin hyvin alhainen TSH.
Nimimerkki "Vuosia T3-monolla ilman liikatoimintaa"
> johtaa lähes säännönmukaisesti T3-tyreotoksikoosiin
Koskahan virallisendot pääsevät eroon tästä hullusta hopötyksestä? Nuo toksikoosit ovat potilaille epämiellyttäviä. Monet ottavat Lionsa neljään annokseen jaettuna ja tarkkailevat pulssia ja lämpötiloja jne. Sanottu tässäkin:
http://bit.ly/1PsIQYv
".. ongelmana on niiden epäfysiologisen suuri T3-pitoisuus."
1. Siis mikä ongelma se on? 100 prosentin T3-pitoisuudella voivat lukuisat potilaat erinomaisen hyvin. Tutkimuksessa paremmin kuin 100 prosentin T4-pitoisuudella:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3205882/
2. Valehtelukilpailuko Suomessa "fysiologisen määrän" vähättelyssä? Euroopan huippuendoihin kuuluva Nygaard kertoo terveen kilpirauhasen erittävän T3:a kaksikymmentä (20) mikrogrammaa. Suomessä puhutaan yksinumeroisesta mikrogrammamäärästä.
3. So what? Solut tarvitsevat melkein pelkästään T3-hormonia. Vain muistaakseni hiuksista on löydetty reseptoreja myös T4-hormonille. T3 on elämälle välttämätön, T4 ei ole. Joten T3:n määrä saa vaihdella laajoissa rajoissa.
4. Sadat potilaskokemukset vahvistavat että joillakin elimistö ei siedä ollenkaan synteettistä T4-hormonia. Eräs sitkeä sissi yritti syödä molempia mutta olo korjaantui vasta kun jätti T4:n pois: http://bit.ly/1nsEXq5 pvm 22.2.2015
> olo korjaantui vasta kun jätti T4:n pois: http://bit.ly/1nsEXq5 pvm 22.2.2015 <
Tarkoitat sitä rauhanturvaajatarta tuon päivämäärän blogimerkinnässä? Minulla on lähipiirissä nainen joka asunto- ym stressien koetellessa joutuu hänkin jättämään yhdistelmälääkityksestä Thyroxinin pois, jottei olo pahene aivan hirveästi.
(Selityskin on ilmiselvä muille kuin endoille eli se "ärrä" jota ei Suomessa ole...)
Minulla on T3 lääke ja minun hoitava lääkärini on endokrinologi. Minun veriarvojani seurataan, eikä kertaakaan ole esiintynyt liikatoimintaa.
Mitä Valvira höpöttää?
>> Minulla on T3 lääke ja minun hoitava lääkärini on endokrinologi. Minun veriarvojani seurataan, eikä kertaakaan ole esiintynyt liikatoimintaa <<
Olet onnellinen. Suuri osa (valtaosa?) hakee lääkärin ja T3:t ulkomailta ja joutuu itse tarkkailemaan, vertaistuki apunaan:
http://turpaduunari.fi/wp-content/uploads/sites/43/2015/06/kolumni_2.jpg