Taiteilijan vapaus..jotakin sinne päin

stopus

Kuka tarvitsee taidetta?
Ja vaikka taide olisi työtä, joka vastaa elämässä visuaalisesta ajattelusta, kommunikaatiosta (kuvataide). Me katselemme elämän ulkomuotoja ja ajattelemme niiden syitä, jotka taas liittyvät kokonaisvaltaisesti elämään, jossa on kaikki muu mitä elämään kuuluu arkijutuista aina mahdottomiin. Kuvataiteilja oppii joksikin katsomalla mm. maalari.

Mitä tarkoittaa vapaa taiteilija? Termi linkittyy siihen, että taiteilja on vapaa luomaan, keksimään itselleen sellaisen elämän ja todellisuuden minkälaisen haluaa. Taide on lähellä humaanisia tieteita. Filosofiassa esimerkiksi traditiolla on valtava merkitys ja se on linkitetty tieteen saavutuksiin. Filosofi saa myös valtion palkkaa.

Taiteessa on oma traditionsa, josta se kehittyi, mutta nykytaide vapautti ilmaisukielen ja lähti tekniikan innoittamana kokeilemaan uutta. Taide saa huonosti palkkausta. Taide, luovuus on helpompaa siinä mielessä, että se perustuu aistiin, tunteeseen. Tunne itsessään on ihmiselle ominaisempaa kuin ratioäly. Tiede toimii paljon ajattelussa ja ajattelu on raskaampaa. Kun ihminen päättyy tieteen kuvioihin, niin niistä pääseminen pois ei ole yksinkertaista. Tiede luo käyttäymiseen malleja, joita ihminen toistaa. Toistuvuus ei ole luovuudessa arvostettua, koska taide haluaa uudistautua. Kun katselee vanhaa juttua pitkään niin ei enää pidä siitä. Tieteessä arvomitta on toimivuus käytännössä. Ajatuksen, laitteen pitää olla toimiva. Tieteen kulttuuri rakentuu päällekkäin palikkamaisesti. Luovuus pääsee esiin silloin kun oppii peruskäytännöt.

Taiteellinen luovuus voi olla myös laajaalaista ja olla yhteistyössä minkä alan kanssa, jos löytyy kokeilijaa. Valtiolta toistaiseksi puuttui yhteyksiä tieteen ja taiteen välillä. Joskus näkee kuinka tieteen tekijä vaihtaa alaa taiteilijaksi, niin käden jälki on perustavanlaatuisempaa tavalla, että työ on looginen. Joskus tekijä sortuu perinteiseen taiteeseen ja joskus olevan matkimiseen....Mutta tieteistaiteellinen tekijä olisi voinut olla sellainen, joka toimii tekniikaa apuna käyttäen mutta taiteita tehden. Sitten voi erotella vielä tekijä, joka on luovaa mutta tekee pelkkää tosityötä mm. tietokoneohjelmoija, älykäs pankin ryöstäjä ym.

Jotta toimisi taiteellisesti tekniikan välimaastossa, pitää olla tieteilijan koulutus. Näin taidekoulutus lähti pois totutusta taidekoulutuksesta, mikä on makukysymys.

Ihmisten luonnolliset mentaliteetit oikeuttavat sekä teknisen taidon sekä perinteisen luovuuden, josta syntyy välitöntä taidetta, joka syntyy siitä, että ei ole mitään erityisempää muutakaan.

Taiteilja joka lähti tieteen laivaan, hänestä tuskin tulee täysipainoista tieteilijaa. Mikä on tieteen tarkoitus taiteen suhteen?

Maailmanlaajuisesti on olemassa tekijöitä, jotka opiskelevat ahkerasti ja toiset, jotka eivät jaksa paljoakaan. Molemmat tavat ovat mahdollisia, eikä valtio ole keksinyt kuinka poistaa toisen-loisen. Varsinkin sellaisen, joka on nuori tekijä, joka ei tee elämässä mitään mutta lorvailee. Kuitenkin tämä työtön on juuri sellainen, josta syntyy hyvää ideaa, niin kuin on työttömiä, joiden vapaa aika on yhteiskunnan tukijalka silloin kun kaikki ovat töissä, niin joku on työttömänä pitämässä yhteiskunta koossa, sillä jos kaikki olisivat töissä, niin sen vastavoimaksi tulisi aikaa, jolloin kaikki olisivat pois töistä. Työttömyys on siis pääoma, pankkitallete, jossa lepää sellainen aines, joka tarvitsee aikaa ja joka sitten itää uutta asiaa töitä tekevien apuu. Lisäksi työttömissä on paljon sellaisia, joiden työttömyyden syy piilee siinä, että yhteiskunta ei ole löytänyt syitä heidän toimettomuudelleen, niin kuin jääkiekossa on eräpelaajaa monta joukkoetta, jotka vuorottelevat.

Taiteessa on parasta, että se on sopimuksen varaista. Asioista sovitaan. Se ei poissulje, että taiteessa on metafyysinen anti, joka lähenee uskontoja. Ken tykkää metafysiikasta voi etsiä valmiita vastauksia. Sanonta, että valmiita vastauksia ei ole olemassa, se ei pidä paikkaansa. Valmiita vastauksia on ja pitää olla olemassa. Näin on helpompi elää. Tämä on yksi taiteen ulottuvuus.

Taide on puhekieli. Monta kertaa yritin vaihtaa alaa, koska en saa taiteestani riittävästi palautetta ja sokaistun, koska en osaa nähdä taidettani. Huomaan kuitenkin aina, että olen taiteilja, mikä on mentaliteetti. En ole insinööri tai poliitikko. Taide on tapa ymmärtää.

Siitä päätelleen, taide luo tuloksia yhteiskuntaan ja on täysiverinen yhteiskuntatekijä. Taide kommunikoi, se tukee, antaa neuvoja, viihdyttää, filosofoi, kehittää ihmistä ja yhteiskuntaa. Miten se sen tekee?

Siinä on vaikeampi kysymys, jota vielä opiskelen.

Näin koko idea levisi siihen, että periaatteessa taide sopisi jokaiselle alalle kuin alalle kaveriksi. Työpaikat ovat sisäänpäinkääntyneitä, varsinkin tosikkomaiset. Nauttikaamme taiteilijat vapaudestamme vain olla kuka haluamme olla ja esittää aika suppeaa taidettamme neliölle. Siinä on koko maailmaa.

ja taidevapaus.....

2

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stopus

      ja joskus pitää osata antaa turpiin niille päättäjille, jotka eivät anna rahaa elämiseen. Rahaa pitää olla, ystävät.

    • ahehajhj

      Mitenkä itse oppineet ja naivistit sijoittuvat kartalle ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7795
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5891
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5380
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5273
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4612
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2323
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1196
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1165
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1016
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      974
    Aihe