Evoluutio-opissa ei ole sääntöjä

Turkana

Sen olen huomannut ja oppinut tällä palstalla, että evoluutio-opissa ei lopultakaan ole mitään sääntöjä eikä lakeja muuten kuin teoriassa. Aina kun joku huomauttaa jostakin ongelmasta mikä on selvästi esim. sopeutuneimman valintaa vastaan niin joku evokki sutkauttaa poliitikkojen tapaan sukkelan kiertoilmauksen ja siinä se. Ongelma on hoidettu.

Mistään ei pidetä kiinni johdonmukaisesti ja tinkimättä, kaikki ongelmat voi kiertää kun vain keksii sopivan sutkautuksen. Sen takia evokit rehentelevät miten muka ei löydy heidän opetuksensa vastaisia todisteita. Eihän niitä löydy kun jokainen todiste voidaan ohittaa jollain "vaalilauseella" missä ei ole mitään logiikkaa ja joka lyö sutjakkaasti korvalle jopa evokkien omia perusopetuksia. Mutta silloin ei sen ole väliä, pääasia että on keksitty hieno kiertoilmaus millä ongelma saadaan näennäisesti lakaistua maton alle.

10

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noinkymmenenkäskyä

      Aijaa?? Eiköhän tämä "evoluutio-oppi" mene kuitenkin ihan tieteen sääntöjen mukaan.

    • utti

      "Sen olen huomannut ja oppinut tällä palstalla, että evoluutio-opissa ei lopultakaan ole mitään sääntöjä eikä lakeja muuten kuin teoriassa."

      Aivan oikein, evoluutioteoria ei ole oppia jossa olisi sääntöjä ja lakeja vaan tieteellinen teoria, kuten nimikin jo kertoo. Sen kanssa toimitaan ihan samalla tavalla kuin muidenkin tieteen teorioiden kanssa.

    • Muistaakseni evoluutio-oppi on Möttöskän klooniklaanin luomus, jossa ei todellakaan ole sääntöjä. Todellisuuden kanssa sillä ei tietenkään ole mitän tekemistä.

      • Fiksu._-_..Kreationisti

        Onneksi olkoon, todistit aloittajan argumentin kiistattomasti. Juuri tämä on sitä politikointia, josta puhuttiin - argumentin väistelyä politikoivalla ja taktikoivalla puheella. Ilmankos, kun mitään todisteita evoluutiosi puolesta ei ole.


      • SalmiakkisalukinLakimies
        Fiksu._-_..Kreationisti kirjoitti:

        Onneksi olkoon, todistit aloittajan argumentin kiistattomasti. Juuri tämä on sitä politikointia, josta puhuttiin - argumentin väistelyä politikoivalla ja taktikoivalla puheella. Ilmankos, kun mitään todisteita evoluutiosi puolesta ei ole.

        Ad hominem (tai oikeastaan ad canem).

        Ilmoitettu poistoon.


    • Fiksu._-_..Kreationisti

      Näinhän se on. Hyvin laitettu. Evoluutikkojen palstakeskustelu ei ole palstalla tosiaankaan mitään muuta kuin politkointia. Kuinka voisi ollakaan, kun teoria perustuu silkalle hypotetisoinnille ja kuvittelulle, eikä tieteelle, josta ei ole mitään todisteitakaan, eikä noudata tieteen mekanismeja, esim todisteiden ja todistettavuuden kannalta alkuunkaan. Itse asiassa teoria on siinä pisteessä ettei sitä enää voida kumota, ja tieteellisten teorioiden olemassaolon edellytyksenä on aina se, että ne voidaan kumota.

      Poliittisen satiirin ystäville, suosittelen kiinnittämään huomiota niihin asioihin, jota evokki evoteoriaa puolustaessaan palstalla sanoo. Huomatkaa vastakkainasetelmat: Me(evolutionistit - hyvät. Te(kreationistit) - pahat. Ottakaa meidän oppinne vastaan tai olette "harhaoppisia."

      Tai vaikka klassinen "samankaltainen genomi todistaa evoluution." Tämä on politikointia. Samankaltainen genomi todistaa ainoastaan sen, että meillä on samankaltainen genomi, ei evoluutiota. Evoluutioteoria on siis edelleen silkka irrallinen uskomus, josta ei ole mitään todisteita, ja tieteellisten teorioiden yksi perusvaatimus on, että väitetystä asiasta eli teoriasta olisi olemassa jotain todisteita.

      Näistä syistä evoluutio ei teorioiksi lukeudu.

      Evoluutikkojen tapaa väitellä voi verrata seuraavaan. On kuin olisi, että evokki sanoo että on olemassa 5 todistetta, joiden todistusvoima on tasan 0%. Mutta 5 0% todistetta on yhdessä kuitenkin aina tasan 0%. Se ei muutu siitä 100% evoluution todisteeksi vaikka 0% todisteita olisi 200.

      Jos mitään niin genomi todistaa luomisesta, koska se on selkeästi objektiivisesti havaintojen perusteella LUOTU. Samaten kuin ihminen toteaa auton havaittuaan, että ahaa, se on selvästi luotu.

      Kreationismi nojaa järkeen ja logiikkaan, evoluutioteoria sen sijaan nojaa sokeaan uskoon joka ei ole tieteen mukaista ja jollaista ei tieteessä suvaita.

      Ei ole väliä sillä, kuinka paljon evokit raiskaavat tai pyrkivät saamaan nykyaikasta tiedetermiään tai käsitystä omiin uskomuksiinsa sopimaan. Se ei nimittäin siitä heidän uskomuksiaan tukemaan muutu, ei vaikka tosiasioita vääristeltäisiin 200 vuotta tai enemmän.

      Evoluutikkone säälittävää ininää evoteorian väitetyistä todisteista on siis ollut varsin hupaisaa seurata, koska mitään todisteita ei yksinkertaisesti ole, ainoastaan sekopäistä inttämistä ja lapsellista uskonnollista kapinointia/vastustelua Jumalaa vastaan - kuin kapinallinen lapsi isäänsä kohtaan, joka kurittaa häntä pahojen tekojensa vuoksi.

      • Fiksu._-_-Kreationisti

        Korjaus ylläolevaan: "Kuin kapinallinen lapsi isäänsä vastaan, joka sättii häntä siitä, että hän kurittaa häntä pahojen tekojensa vuoksi."


      • Kreationistimiehelle, jolla on identtinen kaksoisveli, ei siis identtinen genomi ole mikään todiste kaksoisuudesta.
        Vaan on hälle tämä kaksoisveli kuin musta mies Ambomaalta...


      • Fiksu._._kreationisti

        Evoluution käsittely ei kuulu palstan aihepiiriin.

        Ilmoitettu poistoon.


      • Politiikka ei kuulu palstan aihepiiriin.

        Ilmoitettu poistoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6538
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6483
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6256
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      355
      4055
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2389
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      34
      1846
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      134
      1482
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1414
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1192
    Aihe