Seaclear ja navikointi historiaako

Vieläkö tunnemme Seaclear-navikointiohjelman. Kannettavien päivittyessä uusiin versioihin ei em. ohjelma tunnu toimivan eikä kartat aukea. Onko tähän apua tiedossa muuta kuin vanhan koneen käyttö? Löytyykö Win 10:een lääketä??? Plotteri on vasta harkinnassa viidennellä sijalla.
758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kehittäjä näyttää todenneen SC:n olevan valmis.
Minulla se kylla toimii W10/x64:ssa, eikä tarvitse edes ajaa yhteensopivuus modessa.

Kokeille päivittää karttatietokanta MapCal-ohjelmalla.

Yahoo Group: seaclear_mapping

Äänestä
  • Kiitos tiedosta, että jollakin pelittää. Sama käyttöjärjestelmäkin tuntuu olevan. Palaan asiaan jos takkuilee.

    Äänestä

  • No nyt karttakuvakin näkyy mutta vain muut kartat " haulla. Vanha kone löysi "kaikki kartat" ja teki ryhmiä "muokkaa/karttaryhmät -toiminnalla.
    MacCal:sta en ole vielä apua löytänyt "tools/set direcktories":sta ohjasin haut oikeisiin kansioihin. Ei vielä auttanut.
    Pitäisköhän alkuperäiset kartat kalibroida vielä uudestaan??? Suomen rannikko on pitkä ja karttoja paljon. (Kartat ovat jo kaiki kerran muokattu WCL-muotoon).

    Äänestä

  • Katso vielä seaclear.ini tiedostosta, että kaikki polut ovat oikein.
    Karttoja ei tarvitse kalibroida uudestaan.

    MapCal-Tools -Maintenance-Remove ja sitten Autoload-Recreate

    Äänestä

  • Autoload-Recreate jumittaa koneen ja se on käynnistettävä uudelleen. Onko ohjelman ja karttojen paikalla merkitystä? Nyt Seaclear on Program Files (x86) alle asennettuna ja kartat Seaclearin charts alla. Ini-tiedostossa ei näy mitään poikkeavaa, mutta Chartdir-rivin alussa oli X ja tyhjä lyönti eli
    X Chartdir=C:\Program Files (x86)\SeaClear\charts\wci2007E\

    (wci2007E sisältää karttoja)

    Äänestä

  • Katso [Program Setup] kohdasta
    Chart Dir=C:\Program Files (x86)\SeaClear2\CHARTS; jne, jne

    Äänestä

  • Ei löydy vielä ratkaisua. Asensin ohjelman uudelleen muistikortille kaikkine asennuksineen. Muistikortilla sain muokattua Program Setup asetuksia (pääkoneella en saanut tallennusoikeuksia, vaikka olen admin-käyttäjä). Muutokset eivät muuttaneet tilannetta.
    Nyt aukeavat USA ja WORLD-tiedostot oikein, mutta samassa kansiossa olevat muut WCI-kartat eivät auenneet ja niiden erikseen avaaminen "muut kartat" -kohdasta onnistuu. Reunaklikkkaus tuo WORLD-kartan näkyviin eli kartta ei siirry viereiseen karttaan.
    En vieläkään anna peiksi mutta W10 ei saa pisteitä, ehkä joskus?????????????????
    Löytyiskö vielä asennusehdotuksia tms ??????????????????????????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mattiasse45 kirjoitti:

Vieläkö tunnemme Seaclear-navikointiohjelman. Kannettavien päivittyessä uusiin versioihin ei em. ohjelma tunnu toimivan eikä kartat aukea. Onko tähän apua tiedossa muuta kuin vanhan koneen käyttö? Löytyykö Win 10:een lääketä??? Plotteri on vasta harkinnassa viidennellä sijalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu