audiocontrol-systeemi wintoosa kymppiin

222333

Mistä saa wintoosa kymppiin ladattua audio control systeemin ?

Vaihdoin seiskasta kymppiin ja paljon on ongelmia ollut. Ensimmäisellä kerralla kympin ladattuani siinä sentään oli jonkinlainen audio control systeemi joskaaan se ekvalisaattoriosa ei minusta siinä toiminut, mutta jotain basso ja diskanttisäätöä sentään siinä oli. Kun muiden ongelmien vuoksi latasin koko systeemin uusiksi resetistä, niin ei enää ladannut minkäänlaista audiocontrol systeemiä, vain volyymi jäi toimimaan. Nyt yritin eräältä sivulta ladata wintoosaan sopivaksi sanottua audiocontrol-systeemiä. Tämä lataus sanoo että ei se ollut tähän systeemiin sovellettavissa. Poisti se latausyritys vielä äänen kokonaankin, mutta sen sentään sain taas toimimaan 'troubleshoot computer problems' sivulta.

6

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riippuu_äänikortista

      Mitä äänikorttia käytät? Äänikortin valmistajan sivuilta saa ladattua saman ohjelman kymppiinkin, esim. realtek control panel ladataan realtekin sivuilta.

      • 222333

        AMD high definition audio device tässä koneessa on ollut. Sellainen punainen klikattva tuosta task bar:in kulmasta.Nyt siinä ei ole enää mitään.
        AMD Radeon 6600M and 6700 series noissa drivereissä näyttää keltaista kolmiolätkää mustalla huutomerkillä. Mutta kun klikkaa 'update driver softvare' niin siitä haun jälkeen tulee 'windows has determined the driver software for your device is up to date' Keltainen lätkä ei kuitenkaan lähde pois, ja myös konetta avatessa ilmoittaa että koneen AMD ei toimi niinkuin pitäisi. En ole koskaan muuta kuin tuben listoilta näitä musiikkikappaleita kuunnellut.


      • AMDn_sivuilta_ajurit

        Windows update ei kaikkein uusimpia ajureita löydä. Muutenkin kympin mukana ja tehdasasetusten palautuksen jälkeen tulee pelkät toimivat perusajurit amd-ohjaimille, joissa tosin ei ole mitään ylimääräisiä virityksiä mukana.
        Kannattaa amd:n sivuilta (support.amd.com) ladata uusimmat crimson ajurit, joiden mukana tulee kaikki control centerit ja täydet viritelmät amd:lle ja amd:n hd audiolle.


    • wertwerttttt

      Ajureita löytyy valmistajan nettisivuilta, jossa sitten mukana viriviri-ekvalisaattorit jos on.

    • Kymppionhanurista

      Juurikin näiden juttujen takia, ei kannata kymppiin sotkeutua!

      • järjestelmänpalautus

        Aloittajahan oli palauttanut järjestelmän oletusasetuksiin, joka vastaa puhdasta asennusta.
        Samalla tavalla silloin myös seiskaan ja kasiin joutuu lataamaan äänikortin valmistajan omat viritykset, jos sellaisia kaipaa. Ei seiskassakaan tule valmiina mitään muuta kuin windowsin omat apuohjelmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1094
    2. 69
      1024
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      952
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      895
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe