Kenen vastuulla vahingossa rikki poratut laatat?

Keittiöremontissa kävi niin, että ammattilainen porasi kaapit kiinni seiniin. Hetken päästä huomattiin että oli niin syvään porattu, että kylppäristä halkesi 4 laattaa. (Keittiön seinän toisella puolella siis on kylppäri.) Mitenkäs tässä nyt suu pannaan? Mikä on rakennusyhtiön vastuu tapahtumista, miten tämä korvataan? Saanko vaatia kokonaan uudet laatat sinne heidän piikkiinsä? Samoja laattoja ei enää ole saatavilla.
17116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Remonttimies/-firma. Olen itsekin kalusteasentaja ja tiedän ko. ongelman.

Äänestä

Hae samankokoiset laatat ja mieluummin kuviot nätit laatoissa. Ne sinne laitat silikonilla kiinni.

Ota sun saumanvärinen silikonituupi niin saat laittaa sillä saumatkin.

Sitten toinen keino on laittaa rikkoutuneiden päälle tarrakukka niin tulee väriä sun kylppäriin.

Keinot on monet sanoi akka, kun kusi ja käveli.

Äänestä

Tietysti sen vastuulla kuka homman teki. Tai siis yritys, joka teki homman on sinulle vastuussa ja sen täytyy korjata kylppäri ennalleen - ei paremmaksi kuin nyt on.
Vaatia voit tietysti ihan mitä vaan, mutta järki käteen.. Jos kyseessä on uusi / vasta remontoitu kylppäri, niin varmasti vaatisin 100% huomaamattoman korjauksen.
Jos vanha, niin korjaus suunnilleen samanlaisilla laatoilla riittäisi. Mikäli laatat on irronneet sieltä-täältä, niin ehkä ne voisi korvata vaikka samankokoisilla sävyyn sopivilla kuviollisilla laatoilla.

Äänestä

No et saa. Kohtuuton vaatimus olisi ruveta vaatimaan uutta laatoitusta tuskin se läpi menisikään.

Äänestä

Ehjäksi voit vaatia ja jos suostuu niin kyseinen vanha seinä kokonaan, eihän KOKO kylppäri HAJONNUT, kohtuus kaikessa.

Äänestä

Entäs vesieristeet? Silikoni paikkaus vai koko kylppäri uusiksi...

Äänestä
  • Oletko tehnyt käsilläsi muuta kuin pyhkinyt, tärinästäkö luulet vesieristeet VASTASEINÄLTÄ tippuvan ???

    Äänestä

  • Reikien kohdalta vaadit eristeen paikkausta vahvikekankaalla vahvistettuna.
    Näinhän vesieriste tarkastajakin teki, veti mattoveitsellä palan pois ja mittasi paksuuden. Käski paikata vahvikekankaalla siitä kohtaa.
    Tottakai teki reijän eristeeseen juuri suihkun kohdalla vaikka seinää oli 4m pituudelta!!?

    Äänestä

kylppäri suht uusi, 2010 tehty remppa. onneks ei ole reiät vesieristeiden kohdalla. jotainhan tuohon on keksittävä, nyt on silikoonilla vaan täytetty reiät.

Äänestä
  • Eli remontti on 2010 tehty päin honkia, koska koko pesuhuone tulee vedeneristää niin seinät kuin lattia.

    Äänestä

  • Rakennus.mies kirjoitti:

    Eli remontti on 2010 tehty päin honkia, koska koko pesuhuone tulee vedeneristää niin seinät kuin lattia.

    höpöä pukkaa. Mikä saat..nan vauhko sä oot?

    Äänestä

  • Ei tarvi.
    Jos jo piirrustuksissa/suunnitelmissa on suihkukaappi piirettynä, silloin ei tarvi seinät.
    Sama pätee jos vanhan remppaa, suihkukaappi ja seinät ei tarvi tököttiä.

    Mutta sit jos tällasen myy eteenpäin kannattaa mainita tästä.

    Eikä tarvinnut kun oma pesuhuone on L-muotoinen ja suihku toisessa nurkassa. tosin pesuhuone onkin mallia isompi. Eli suihkulla ei millään saa vettä toiseen päähän seinille.

    Äänestä

  • Jos on laillinen urakoitsija, niin onhan sillä vakuutus minkä piikkiin voi vaatia korjauksen!

    Äänestä

  • Gwxccd kirjoitti:

    Jos on laillinen urakoitsija, niin onhan sillä vakuutus minkä piikkiin voi vaatia korjauksen!

    Tilaajan kannalta on han sama onko urakoitsijalla vakuutusta vai ei. Vastuu on yrityksellä ja se voi halutessaan hakea korvausta vakuutuksestaan.
    Jos kylppäri on mallia 2010, vaatisin korjauksen alkuperäistä vastaavaksi, ts. korjaus ei saa näkyä. Vesieristeiden kanssa on turha ruveta jeesustelemaan, jos ne eivät ole rikki lattianrajasta, tai vallankaan suihkun kohdalta.

    Äänestä

  • älähöpise kirjoitti:

    Ei tarvi.
    Jos jo piirrustuksissa/suunnitelmissa on suihkukaappi piirettynä, silloin ei tarvi seinät.
    Sama pätee jos vanhan remppaa, suihkukaappi ja seinät ei tarvi tököttiä.

    Mutta sit jos tällasen myy eteenpäin kannattaa mainita tästä.

    Eikä tarvinnut kun oma pesuhuone on L-muotoinen ja suihku toisessa nurkassa. tosin pesuhuone onkin mallia isompi. Eli suihkulla ei millään saa vettä toiseen päähän seinille.

    Kyllä muuten tarvii.

    Siinä on suora lainaus C2 Kosteus MÄÄRÄYKSET JA OHJEET
    7.2.1
    Märkätilan lattiapäällysteen ja seinäpinnoitteen on toimittava vedeneristyksenä
    tai lattiaan päällysteen alle ja seinään pinnoitteen
    taakse on tehtävä erillinen vedeneneristys.

    7.2.1.1
    Suihkutilassa suositellaan käytettäväksi
    veden roiskumista seinälle ja lattialle
    rajoittavaa suihkukaappia tai -seinämää

    Ei puhuta, että jos käytetään suihkukaappia vedeneristeen saa jättää pois.
    Eli jos määräyksiä noudatetaan tulee seinien ja lattian olla veden pitävä tai vedeneristetty.

    Äänestä

  • Ymmärrätkö todella ajatuksen, että seinien ja lattian pitää olla vedenpitävä. siis, kun tiivistetään kylppärin ovi niin nouseva vesi pysyy siellä. Ei ihme, että noita vesivahinkoja meillä niin paljon.

    Korkeapainepesuria käytetään saunan ja kylpyhuoneen pesussa, kun käsitetään huoneen olevan vesitiivis.

    Äänestä

  • voi-yhen-kerran kirjoitti:

    Ymmärrätkö todella ajatuksen, että seinien ja lattian pitää olla vedenpitävä. siis, kun tiivistetään kylppärin ovi niin nouseva vesi pysyy siellä. Ei ihme, että noita vesivahinkoja meillä niin paljon.

    Korkeapainepesuria käytetään saunan ja kylpyhuoneen pesussa, kun käsitetään huoneen olevan vesitiivis.

    Kylppärien kaadot ovat nykyään vähän sinne päin - jos vedet tulee kynnykselle asti niin kaadot ovat persillään.

    Jotenkin nykyään sallitaan vähän sinnepäin eikä juuri lainkaan kohdilleen ja tässä ne suurimmat vahingot tapahtuvat.

    Painepesuria en käyttäisi kuin ulkotiloissa pahimpiin likoihin enkä ainakaan rakennuksen ulkoseiniin - siis ajatelkaa paineella vettä eristeisiin kun blisardit takoo seiniä jo riittävästi - vähän niinkuin ajatusta kehiin - pelkkä harja ja vesi riittää hyvin seinän puhdistamiseen homeesta ja levästä.

    Taas tätä uusavuttomuutta eli kaikki pitäisi saada heti vaikka oikea tapa on tehdä asiat oikeassa järjestyksessä eli pesu, huuhtelu ja kuivaus ennen uudelleenkäsittelyä - ei vaan nytjaheti-sukupolvelle onnaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynyt4586 kirjoitti:

Keittiöremontissa kävi niin, että ammattilainen porasi kaapit kiinni seiniin. Hetken päästä huomattiin että oli niin syvään porattu, että kylppäristä halkesi 4 laattaa. (Keittiön seinän toisella puolella siis on kylppäri.) Mitenkäs tässä nyt suu pannaan? Mikä on rakennusyhtiön vastuu tapahtumista, miten tämä korvataan? Saanko vaatia kokonaan uudet laatat sinne heidän piikkiinsä? Samoja laattoja ei enää ole saatavilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu