Toimiiko käytännössä seuraavanlainen järjestely? Jos sähköt on poikki, avataan pääkytkin, otetaan johto missä on kummassakin päässä pistotulppa, toinen pää aggregaattiin ja toinen pistorasiaan. Periaatteessa pitäisi toimia, mutta on jotain käytännö kämmejä?
Valot sähkökatkossa
valoapimeyteen
23107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Laillinen EI ole, roikalla suoraan ja sen jaat tarvittaessa useampaan laitteeseen.
Ei toimi. Käytännön kämmi on se tekemäsi hengenvaarallinen johto, jossa on molemmissa päissä pistotulppa, jolla joku ennemmin tai myöhemmin tappaa itsensä tai jonkun muun.
Mutta valot tulee kämppään ja Salkkarit näkyy, eikös niin? Kuitenkin.
Ei tule eikä näy koska tuollainen johto pitää jättää tekemättä. Ei siis toimi.
pää sulakkeet vielä vaemuuden vuoksi irti niin hyvin pelittää
kuka tahansa voi tehdä tuollaisen johdon jos haluaa. sinä et sitä pysty estämään.
Kuka tahansa voi hypätä myös junan alle. Sinä et sitä pysty estämään. Tosin sekin on parempi vaihtoehto kuin tuon tappojohdon tekeminen, koska junan alle hyppäämällä tappaa vain itsensä.
"pitää jättää tekemättä"
Tässä olisi muuten hallitukselle hyvä työllistämisvinkki. Työttömyysetuuden saamiseksi työttömien pitäisi olla aktiivisia ja jättää päivittäin jotain tekemättä. Silloin he eivät olisi enää työttömiä sanan varsinaisessa merkityksessä, joten tilastot saataisiin näyttämään paremmilta.
Eihän kyse ollut tappojohdosta, kyllä se idioottikin ymmärtää mikä se on. Kyse ainoastaan systeemin toimivuudesta, kaikki muu on sitten eri foorumia. Pitää erottaa aidat ja seipäät, asiat asiana!
Kyse oli juuri siitä. Sähkön kanssa pelatessa ei koskaan ole kyse vain systeemin toimivuudesta, vaan vähintään yhtä paljon systeemin turvallisuudesta. Niitä ei koskaan pidä erottaa toisistaan, vaan turvallisuus ja toimivuus kuuluvat yhteen samalla tavalla kuin renkaat autoon.
Jos käyttä 3-johtimista välijohtoa ja kytkee oikein niin mitään vaaraa ei ole.
Onhan aseetkin turvallisia tai vaarallisia, sehän riippuu ainoastaan siitä miten niitä käytetään.
Tuskin itse tehty ase, jossa piippu on avoin molempiin suuntiin ja luoti saattaa lähteä kumpaan suuntaan tahansa, on kovin turvallinen.
Elä helvetissä mene tekemään mitään tollasia virityksiä! Pistotulpat roikan molemmissa päissä on hengenvaarallinen ja laiton viritys. Siks toiseksi varavoima syöttö on aina tehtävä syötöstä siis keskukseen tulevasta syötöstä päin. Jos siä menet syöttämään pistorasiasta päin ja vaihe ja nolla menee väärin päin niin siä saat aikaan oikosulun ja pahimmas tapaukses tulipalon. Sitäpaitsi sun pitää varmasti tietää et millon valtakunnan verkossa on taas jännite päällä ettet syötä verkkoa kahdesta suunnasta samaan aikaan. Joten annahan olla vaan tekemättä ite mitään sähkön syöttöjä.
Tuollainen johto toimii ihan hyvin omalla vastuulla tietty! Ainoa että aloittaja oli niin tyhmä että tuli tänne aloituksen tekemään!
Sähköasioissa ei edelleenkään ole kyse vain siitä että toimiiko vai eikö toimi. Turvallisuus on yhtä tärkeää. Tuollaista johtoa ei saa tehdä edes omalla vastuulla, kuten juuri mitään muitakaan sähkötöitä.
Ajattelin tehdä vastaavan järjestelyn voimavirtapistorasioilla siten, että kojeuros pistotulpat tulee lukittuun sähkörasiaan turvakytkimellä. Kun sähkönjakelu suomessa kaatuu kovilla pakkasilla tms. ,niin kytken normaalilla jatkoroikalla kiinteistön voimapistorasiasta tähän varavoimarasiaan ja toisen puolen vastaavsti aggrekaatista. Kunnan suuntaan pääkytkin auki ja varavoimarasiasta turvakytkin kiinni ja syöttö päälle. Ainoana jäin pohtimaan,saako sähkökulutusmittari osumaa.? Palautuminen ois helppoa jos saisi tahdistettua verkot keskenään, mutta ei taida maksaa vaivaa.
No niin, alkoihan sitä oikeaa tietoa tulemaan kun ei aina holhota!
En ole sähkömies enkä muutenkaan paljon sähköistä ymmärrä muuta kuin että täytyy tietää mitä tekee. Asun vanhassa talossa jossa osa pistorasioista on maadoitettuja ja osa ei. No esim. ulkopistorasia on maadoitettu hyppylangalla nollajohtimesta. Miten käy jos aggregaatista laittaa ns. väärinpäin pistotulpan ulkopistorasiaan. Voivatko esim sisällä maadoitetuissa pistorasioissa olevat kojeet tulla kuoreltaan jännitteisiksi? No itse en aio ainakaan tehdä mitään asennustöitä, tämä vaan tuli mieleen lukiessani vastauksia.
Aggregaatista ei tule ulos "nollaa" ja "vaihetta", vaan sieltä tulee generaattorilta kaksi johdinta, joiden väliltä saadaan 230V. Maan ja kummankaan johtimen väliltä et saa mitään, koska generaattori on maapotentiaalista erotettu.
Totta, kyllä tulee jännitteisiksi. Käyttämällä esim karavaanari pistotulppaa, ei virheen mahdollisuutta ole.
Älkääpä nyt pelleilkö pojat ja jättäkää ne tappojohdot nyt ihan suosiolla tekemättä, vaikka miten tulisi "vain omaan käyttöön". Voit kuolla huomenna itse siihen "omaan käyttöön" tekemääsi johtoon tai vaikka auton alle, ja sen jälkeen tekemäsi tappojohto jää jonkun muun käyttöön, joka ei ehkä ymmärrä sen vaarallisuutta.
Siksi näitä sähköhommia ei saa tehdä edes omaan käyttöön miten lystää, kun niissä on aina riskinä viritysten joutuminen uuden omistajan, perheenjäsenten, vieraiden jne. käsiin, jotka eivät ymmärrä, että joku on väsännyt "vain omaan käyttöön" systeemin "joka toimii aivan hyvin", samalla ollessaan hengenvaarallinen.
Olisko nyt vaan parempi teettää keskukseen valinakytkin (verkko - ulkoinen syöttä eli agrekaatti) ja liitin ulkoista syöttöä varten. Ei se niin paljon maksa ja olisi jopa turvallinen ynnä sikäli laillinen ettei vakuutusyhtiöilläkään ole valittamista jos jotain sattuu.
Ulkoisen syötön liittimen saisi samalla vaivalla sopivaan paikkaan talon seinässä.