Kääntyessä kun vedättää, niin kuuluu jostain edestä ihmeellinen kalkattava ääni. Suoraan ajaessa ei mitään.
Ihme kalkatus
legacy05
7175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vetonivelko siellä menossa? Onko varmuuskumi varmasti ehjä?
Provo on taas hereillä.
Jos nivel menossa, niin varmaan ääni kuuluis koko ajan. Kuulostaa et tulee moottoritilasta.
Aloittajan päästä se kuuluu!
Lue tämä niin tiedät jotain.
Kun käännettäessä kolkuttaa veto päällä, tulee ääni kuluneesta ulommasta vetoakselin nivelestä. Kun vetoakselin kumi vioittuu, pääsee voitelurasvat ulos. Tästä seuraa, että vetonivel alkaa kulumaan suoraan ajettavasta kohdasta. Kolke käännettäessä johtuu siitä, että vetonivelen kuulat hyppivät kuluneen vastakappaleen yli. Suoraa ajettaessa kuulat ovat kuluneessa urassa ja on hiljainen.
Se, kumman puolen vetoakselista ääni kuuluu, testaa näin:
Kun kääntää ohjausta vasemmalle, ääni kuuluu voimakkaasti ja käännettäessä oikealle ääni häipyy tai kuulu vain heikosti. Vasemmalle käännettäessä on paino oikealla ja kolina kuuluu eli oikea nivel viallinen.
Tässäkin keskustelussa asiasta tietämättömät hörhöt yrittävät olla näsäviisaita vaikka autoista ja yleensä tekniikasta eivät tiedä yhtään mitään. Jos ollaan jotain mieltä, on pystyttävä väite perustelemaan miksi niin.
Eli klinikalle mars! Uskaltaako ajaa, vai hirttääkö laakerit kiini tms? Paljonkohan kyseinen toimenpide maksaa?
Nivel ei yleensä hirtä kiinni. Ilman voitelua, nivel kuluu niin pahasti, että se hajoaa ja veto näin loppuu. Joskus on kolinan alettua ajettu satoja kilometrejäkin. Eli kestoa ei voi ennustaa.
En tiedä saako Subaru Legacyyn niveltä erikseen vai joutuuko koko akselin ostamaan. Akselit ovat kummallakin puolella erilaiset. Oikealla kannatinlaakeri. Hintaa en tiedä mutta arvelisi -300 € vaihto reilun tunnin työ. Käytetyn voi saada jostain kromikselta tai AVK:lta, mutta en suosittele. Sen verran arvokas auto vielä, että korjaa uusilla osilla. Tarvikeosillakin on nykyisin hyvä takuu, mutta en tiedä saako.