sain tuollaisen tiedon. kannattaisiko lopettaa maitotuotteiden käyttö...? onko jollain kokemuksia asiasta?
eli maito aiheuttaa finnejä?
winnie
31149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tuon selvästi häiriintyneen maitovihamielisen tutkijan vuosia sitten maailmalla. Tutkimuksensa anti oli O.
Maitoa kannattaa juoda, hoitaa ihoa.
Millä ajattelit korvata kalsiumin ja D-vitamiinin saannin, jos luovut kokonaan maitotuotteista? Aiotko pureskella kalkkitabletteja loppuelämäsi?
Onhan niitä julkaistu vaikka minkälaisia väitteitä siitä, mikä pahentaa aknea, mutta tarvitseeko niitä kaikkia ottaa niin todesta? Tuskimpa maito yksinään finnejä aiheuttaa?
Hei..no eihän tuota maitojuttua tietenkään kannata uskoa, sehän on vain maitovihaajan kirjoittama. Jokainen syö sitä mitä haluaa, mutta jos ei ole halukas kokeilemaan jotakin uutta niin tuskin myöskään kannattaa odottaa aknen häviävän tuosta noin vain. Jokinhan sen aiheuttaa, eihän se ihan normaalilta elimistön toiminnalta vaikuta, vai vaikuttaako?
Tuohon ruokavalioon liittyy paljon muutakin kuin vain maidon poisjättäminen, se kannattaa muistaa. D-vitamiinia ja kalsiumia saa muustakin ruaasta (esim. kalasta). Maidosta vielä sen verran, että eikö se ole tarkoitettu vastasyntyneen vasikan ensimmäisten päivien ja viikkojen ruuaksi?
Jos taas saan huomauttaa niin kaikki maidon D-vitamiini on jälkeenpäin lisättyä ja keinotekoisesti valmistettua. Synteettisten vitamiinien imeytyminen on muutenkin huonompaa kuin luonnollisten. Ja mitä vähää tästä alkuperäisestä rasvaliukoisesta vitamiinista on maidossa jäljellä rasvan poiston jälkeen, se tuhoutunee pastöroinnissa.
Ja huomautanpa vielä tässä samalla sen, että kyseinen tutkija toimii yhdessä maailman arvostetuimmista yliopistoista ja hänen annetaan julkaista virallisesti aivan perättömiä väitteitä ja myönnetään apurahoja ja ollaan vielä muuttamassa USA:n ravintosuosituksia näiden tutkimusten pohjalta, jotka ovatkin pohjimmiltaan vain maitovihaa. Voi olla, voi olla että ei.
Minulla ei todellakaan ole aikaa tai haluja ruveta kiistelemään asiasta. Toin vain esille erään mahdollisen vaikuttimen aknesta kärsiville. On oma asianne, miten tietoa käytätte tai sovellatte. Omakohtainen kokemus opettaa parhaiten.
...siihen asti kunnes joku esittää varman parannuskeinon akneen.