Keväällä Iisalmen posti siirtyy kauppakadulla olevaan R-kioskiin.
Mitenkähän postipalveluille tilaa R-kioskista löytyy? Voi vain kuvitella millainen väen paljous kioskin sisällä esim. joulu ruuhkien aikaan on. Löytyykö tarpeeksi tilaa pakettien ym. säilyttämiseen. Tiesiköhän kioski kauppias mihin ryhtyy?
Postin pomojen mukaan palvelut tällä järjestelyllä vaan paranee.
Saahan sieltä ärrältä jo junaliputkin. Voihan se olla tulevaisuudessa ettei muita kauppoja/palvelupisteitä tarvita kuin R-kioski.
Posti R-kioskiin
13
247
Vastaukset
- tilhilikööri
Louhenkadulla voi jonottaa ulkona, jos ei sisälle mahdu, näin oli myös
pitkäripasessa 1960-70-luvulla. - asiakass
Useimmat paketit voi noutaa pakettiautomaatista, joita on Iisalmessa jo useampi. Myös pakettien lähetys onnistuu automaatista.
- hekkoheikki
Matkahuolto saa uusia asiakkaita. Helppo ja nopea asioida siellä. Itse en enää ole postin kautta paketteja lähettäny enkä tilannut.
- f.ikfj
On vähän ahdas parkkipaikka matkahuollossa,jos ei jaksa paketteja kanneksia torille asti ja auki vain viiteen ja säilytysaika paljon lyhempi,kuin postilla.Muuten kyllä tykkään,pelkkä henkkari riittää,ei tartte mitään lippulappuja tai koodeja paketin hakuun.
- nimimerkkiäjuu
f.ikfj kirjoitti:
On vähän ahdas parkkipaikka matkahuollossa,jos ei jaksa paketteja kanneksia torille asti ja auki vain viiteen ja säilytysaika paljon lyhempi,kuin postilla.Muuten kyllä tykkään,pelkkä henkkari riittää,ei tartte mitään lippulappuja tai koodeja paketin hakuun.
Matkahuollon palvelu on muuttunut jotenkin hosumiseksi.
Entinen "lupsakkuus" on muuttunut kärtyisäksi mulkoiluksi.
Toinen "virkailija" juoksentelee kuin "hiiri hangella" ikään kuin
kissa vaanisi perässä.
Hän lienee sen tyylinen hommansa hoitava.
- T....O
Tämäkin yhtä hullu päätös siirtää hyvin palveleva posti johonkin kioskin nurkkaan samoin kun päätös kieltää Himosfestareiden tulo.IISALMI SE VAAN MUUTTUU ENEMMÄN JA ENEMMÄN TAKAPAJULAKSI!
- Aikanäyttää
Yks hyvä puoli on,paketin voi hakea illalla tai viikonloppuna,kuten smart-posteissakin.
- pekkapostittaa
Olen joutunut paljon asioimaan postissa ja se, että siirretään romu-kioskin tiloihin ei tule onnistumaan. Syy on aivan yksinkertainen tilat liian pienet.
Mikäli ette usko käykää katsomassa nykyisiä tiloja, edes pelkät hyllyt eivät sovi tuleviin tiloihin, elleivät saa lisätiloja.
Nykyisen suuntauksen mukaan netissä ostaminen lisääntyyy voimakkaasti eli paketteja tulee entistä enemmän ja silloin tiloja tarvitaan entistä enemmän. Syy tähän on Postin johdossa. En tiedä onko nykyinen postilaitos valtionohjauksen piirissä vai täysin yksityinen.
Toinen seikka tulevalla paikalla ei ole minkäänlaisia parkkipaikkoja ja kuinka paketit, jotka ovat raskaita, voivat asiakkaat viedä autoihinsa. Nykyisellä paikalla postilaisilla todella asiallinen ja hyvä ote asikaspalveluun mm. erilaisia kuljetusvälineitä.
Kolmas pointti, kun tilataan netistä moni lähetys tulee postiennakkona ja niiden käsittely vie luonnollisesti aikaa paljon ja kun asioita tulee hoitamaan henkilöitä, jotka eivät tiedä käytäntöä, niin edessä on katastrofi.
Kertokaa tällä palstalla on postilaitos valtionohjauksen piirissä , mikäli on kuka vastaa?
Toivon asiallista keskustelua asiasta ja toivottavasti te "jeesustelijat" olkaa hiljaa, sillä tämä koskee kaikkia meitä iisalmelaisia ennemmin tai myöhemmin. Voin kirjoittaa omalla nimellä tästä asiasta paikalliseen lehteen, jos saan kannatusta asialle, sillä tiedän asiasta mistä tässä kirjoitin.- wwewerwerwer
Työntekijät kyllä koulutetaan esim. postiennakkotapauksien varalta :D
Ja parkkipaikkoja on Iisalmessa vaikka millä mitalla, pari metriä kävelyä ei ole haitaksi sinullekaan :D - nimimerkkiäjuu
"pekkapostittaa" oikeata tekstiä, kanssa veljet vain noine 2 metrisine matkoineen pyrkivät sekaan kuin ennen vanhaan "naapuri maan" radio sotki Suomalaisten radio lähetyksiä,
Eipä välitetä siitä, olen kanssasi samaa mieltä, tuossa postin leikkimisessä.
Lopettasivat vain koko järjestelmän, jos ei ole varaa normaaliin palveluun.
Lieneekin postin varat huvenneet noihin etelä Suomen suuriin jakokeskuksiin.
Seurataan tilannetta.
- postikosti
Turha sitä on etukäteen miettiä,kuinka homma toimii.Sen näkee sitten,kun aika koittaa.
- asiakkkaat
Eihän siellä enää voi rauhassa pelata edes rayn pelejä sitte
- rayh
Onhan niitä pelikoneita muissa paikoissa,tiedoksi ämä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1852719- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182227Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073