kari. - möi 2002 ja siirtyi odottelemaan vuokralle
japi - rommautteli 2003 alkaen, mutta jossain vaiheessa putosi kelkasta, missä lie nyt
lahenmies - uhosi ostavansa rommauksen jälkeen
asiantuntija2 - povasi rommausta 2006 alkaen, ei tullut niin vetäytyi maan alle
luki - sitkeää rommauttelua jo 2007 lähtien
japi - rommautteli 2003 alkaen, mutta jossain vaiheessa putosi kelkasta, missä lie nyt
lahenmies - uhosi ostavansa rommauksen jälkeen
asiantuntija2 - povasi rommausta 2006 alkaen, ei tullut niin vetäytyi maan alle
luki - sitkeää rommauttelua jo 2007 lähtien
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rom, rom rom. Nää on niitä, jotka päättää elämänsä oman kätensä kautta. Sitkeimmät pierut vielä kuvittelee olevansa oikeassa, mutta kyllä se totuus alkaa vähitellen tulla muuallekin kuin vauhtiraitoina kalsareihin.
Suomi on tiellä joka johtaa romahdukseen. Valtio ottaa syömävelkaa 10 % budjetistaan joka vuosi. Jossain vaiheessa rahanlainaajat eivät usko saavansa omiaan takaisin ja sitten käynnistyy avalanssi. Kuntien on pakko lopettaa palkanmaksu koska ne on maksettu valtionosuuksilla (=velalla) ja jos sitä rahaa ei enää ole niin ei tule palkkaakaan.
Miksi mitään ei tehdä? Tuloja ei saada lisää joten menoja pitäisi supistaa. Julkinen sektori on Suomessa ylisuuri ja se olisi luonnollinen säästökohde mutta julkinen sektori on myös vallannut kunnanvaltuustot ja eduskunnan ja se tappelee viimeiseen asti omien työpaikkojensa puolesta.
Toinen porukka on ne jotka rahoittavat puolueiden vaalibudjetit. He taas edellyttävät, että teollisuustuki, maataloustuki ja ruotsin kielen asema säilyvät.
Mitä voi yksi ihminen tehdä? Eipä paljoakaan vaikka olisi miten varakas. Järkevin temppu on petata asiansa niin, että pääsee muuttamaan maasta. Miksi? Siksi, että talouden romahtaessa julkinen sektori verottaa kansan kuiviin pitääkseen omat työpaikkansa. Viro pärjää koska sillä maalla ei ole velkaa, samoin Norja, Saksa, Sveitsi, Kanada ja Australia.
Sitten on Kiina ja monet Kaakkois-Aasian maat joissa voi jopa rikastua mutta se vaatii, että hoksottimet on kunnossa. Siellä kun haluaa rikastua niin moni muukin
Eipä täällä taida olla muita tuhnurommareita kuin Luki, tuo tragikoomisuuden ylin ilmentymä, Whoknowsshit, kaikkien fantasiamaailmojen ja mielikuvituselämisen jumalolento, sekä numeropellettäjä, josta ei keksi mitään järkevää sanottavaa.
Toinen toistaan hullumpia hahmoja. Kuin suoraan hullunkurisesta perheestä. Perheen isä on Lukipappa, äitinä häärää bi-metroseksuaali winssi ja sisäsiittoinen poika numeropellettäjä on adoptoitu Venäjältä vammaisten lastenkodista.
Siinä taas Antigue vastaa itselleen. On se säälittävä.
Hulluin hahmo tuli taas ilmoittautumaan. Vittu sä oot sekasin.
Antiguella on lääkkeet ottamatta.
Elävä esimerkki Darvinin oppien toteutumisesta tämäkin:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1453515157650.html
Koskas pidetään maahanpanejaisia näille surkimuksille?
Jäljelle jääneiden kesken voidaan pitää hyvät peijaiset.