Onko kukaan saanut kotivakuutusta,ihan perusvakuutusta ollessaan ulosotossa?Mikä vakuutusyhtiö antaa ja millaisin ehdoin.On se kumma,että autovakuutuksen saa,muttei kotivakuutusta.Eikö päin vastoin halu hankkia kotivakuutusta osoita,että haluaa huolehtia asioistaan.Voisi olla vaikka vuoden koeaika,jos maksut ei toimi,vakuutus raukeaisi.
Kotivakuutus ulosotossa olevalle
22
2795
Vastaukset
- Rillitäti
Eikös sen saa jos maksaa -vuoden maksun kerralla etukäteen ,niin ainakin Tapiolassa oli kun minä sain
- vakuutettu
Tuo autovakuutuksen pakollisuus johtuu siitä, että useinmiten kolaritilanteessa auto ja ajaja kolaroivat ja vahingoittavat toista autoa, ja jos syypäällä ei ole vakuutusta ja on varaton, käytännössä ei kukaan korvaa vastapuolen vahinkoja. Se on vaan hyvä juttu kaikkien kannalta.
Kotivakuutuksen puuttuessa taas tappio tulee vaan ilman vakuutusta olevalle. Ja ymmärrän vakuutusyhtiöitä. Miksi ottaisivat turhan riskin, että joutuvat korvaamaan irtaimistoa, jonka vakuutusnaksut on laimintyöty. Sillä niinhän siinä valtaosissa velallisten kohdalla käy, kaikkia maksuja laiminlyödään.- Tiedoton
Syyttömän vastapuolen vahingot korvaa tämän oma vakuutusyhtiö, jos vastapuolella ei ole liikennevakuutusta
- h7m3d
Kannattaa hakea kaupungin tai kunnan kämppä niin ei vakuutusta tarvitse.
Lisäksi kela ja sossu maksavat vuokrat ja asumistuet joten rahaa jää enemmän käytettäväksi järkevämpiin tarkoituksiin kuin velkojen maksuun.- iisiä
Avaa vakuutus toisella nimelläsi. Vain ensimmäinen etunimi on saanut maksuhäiriön, joka näkyy vakuutusyhtiölle.
- hyvin.iisiä
>> Kannattaa hakea kaupungin tai kunnan kämppä niin ei vakuutusta tarvitse. >>
Kotivakuutus on irtaimistovakuutus, sillä vakuutetaan omistamasi tavarat. Hankkiiko kunta sinulle vakuutuksen sinun omia tavaroitasi varten? Niin, ehkä sillä kunnan kämpässä asuvalla ei ole mitään, mitä kannattaisi vakuuttaa...? - ghh7
hyvin.iisiä kirjoitti:
>> Kannattaa hakea kaupungin tai kunnan kämppä niin ei vakuutusta tarvitse. >>
Kotivakuutus on irtaimistovakuutus, sillä vakuutetaan omistamasi tavarat. Hankkiiko kunta sinulle vakuutuksen sinun omia tavaroitasi varten? Niin, ehkä sillä kunnan kämpässä asuvalla ei ole mitään, mitä kannattaisi vakuuttaa...?Irtaimiston lisäksi se korvaa kämpälle aiheutetut vahingot. Kaupungin kämpissä sellaista vakuutusta ei tietenkään tarvitse koska ne tönöt ovat kuitenkin melkein purkukunnossa. Vesivahinko tai tulipalo siellä tai täällä, who cares..
- 5-7
Henkilötunnuksella tarkastetaan, sinä ei muut nimet auta
- iuyiuyiuy
Luottotiedoton ja ulosotossa oleva ei saa vakuutusta siksi edes esimerkiksi vuodeksi eteenpäin maksettuna, koska riski vakuutuspetoksiin on korkeampi eivätkä vakuutusyhtöt tästä syystä ole innokkaita luottohäiriöistä vakuuttamaan.
- Rillitäti
toi ei pidä paikkaansa kyllä saa se vaan on niin että täytyy osata neuvotella.
Ihan neuvotteluasia. Itsellä REF-merkintä (velat maksettu) luottohäiriömerkinnän yhteydessä. Sain autoon osakaskon ja lemmikkieläinvakuutuksen.
- iuyiuyiuy
Okei. Tätä en tiennytkään. Muistelisin vain kun nuoruudessa 19 vuotiaana tuli töpättyä itselle luottohäiriömerkintä neljäksi vuodeksi. Itselläni oli myös tuo REF merkintä mutta näin muistelisin että sanoivat syyksi kun vakuutusta yritin saada. Tästäkin on jo melkoisesti aikaa joten muistikuvat melko hatarat.
Ikää on nyt 35 ja omistusasunto, osakkeita ja monen kuukauden palkkaa vastaavat puskurit. Otti kyllä opiksi tuosta kerralla - hankalahkoa tuo luottotiedottoman elämä kyllä oli... - joo-tai-ei
Vakuutusyhtiöllä on oikeus käyttää "kokonaisharkintaa". Luotohäiriöt ovat yksi tekijä tässä. Kuten yllä jo aivan oikein kerrottiin, kyse on neuvotteluasiasta ja kokonaisuudesta.
- Luo77otiedoton
Soittokierros vakuutusyhtiöihin, sekä kirjallisen vastauksen pyytäminen osoitti, että ainakin vakava maksuhäiriömerkintä aiheuttaa poikkeuksetta hakemuksen hylkäämisen, oli selityksiä tai ei.
- totinen_luottotieto
Olisi mielenkiintoista tietää rajanveto vakavan ja ei niin vakavasti otettavan maksuhäiriömerkinnän välillä.
- lievähkötöppäys
Nooh tuollainen myöhäinen maksaminen, eli yli 60 vr myöhässä merkinnät kuuluvat ai ei niin vaaviin varsinkin jos on kuitenkin maksanut /ref merkintä lisäksi). Vakavampi maksuhäiriö on sellainen joka tulee käräjäoikeuden tuomion jälkeen tai jos on todettu varattomasi, Tai tehnyt konkurssin tms
- Asiantuntijat
Kotivakuutus on ns.vapaaehtoinen vakuutus joten yhtiöt ei sitä kaikille myönnä..
KLT & KTP asiantuntija Oy on lanseerannut uudenlaisen palvelun joka on hieman vakuutuksen kaltainen muttei vakuutus.. kannattaa sieltä ottaa jos ei vakuutusyhtiöstä saa. Niitä ei kiinnosta paskan vertaa onko luottotiedot ok vai ei..
Esim. vuokra-asuntoa hakiessa yleensä vaaditaan kotivakuutus mut kantsii kokeilla tarjota vuokraisännälle/emännälle tota "huoneistonturva" palvelua niille jos ei vakuutusta saa...
Firman kotisivut on
www.sinunturvaksi.fi - laaja-asiakas
Kunta huomioi vakuutusmaksut jos asiakas saa toimeentulotukea,mutta sen saa vasta kun sen maksaa käteisellä. Se tosiaan on irtainvakuutus joka korvaa jos vaikka tulee tulipalo.... talon oma vakuutus korvaa sen talon rakenteet ja kotivakuutus korvaa sohvan.
- vakuutettu
Itselläni on luottotiedot olleet "pystyssä" jo ties kuinka kauan ja silti sain sen kaikkein kattavimman vakuutuksen miksiköhän ?
- Sissi1900
Mistä vakuutusyhtiöstä?
- Vakuutuskolmonen
Ei luottotietoja? Vakuutuksen saat kun maksat vuoden vakuutusmaksut kerralla... ja mistä saat ne rahat?
Täyttäkää hakemus niin saatte lainaa kyllä jos lainaus summa maltillinen! Kannattaa aluksi laittaa niin pieni pyyntö kun mahdollista ja korottaa sitä sitten kun hakemus menee läpi. TV:säkin juuri mainostettu luotettava lainafirma:
http://www.eurolimiitti.fi/laina/?tt=22727_903502_84926_&r= - PrepaidVakuutus
POP Vakuutus tarjoaa nykyään ihan virallisesti Prepaid-vakuutusta henkilöille, joilla on maksuhäiriö.
Ensimmäinen vuosi maksetaan kokonaan etukäteen, sen jälkeen voi päättääkö maksaako kerralla vai erissä.
Tällä hetkellä Prepaid-vakuutuksena on tarjolla kotivakuutuksen S-paketti, sekä autolle liikennevakuutus ja S-kaskovakuutus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047