Ay-pomon ulostulo: ”Porvarit päättävät – tavallisella ihmisellä ei ole mitään arvoa heille”
– Kyse on myös ideologisista asioista. Halutaan, että työnantajat ja porvarit päättävät, miten ihmisten asiat on. Tavallisella ihmisellä ei ole mitään arvoa heidän näkökulmastaan, Riku Aalto sanoo.
Kotimaa
|
Hallituksen kilpailukykytoimet
Metalliliiton puheenjohtaja Riku Aalto kritisoi tänään ammatillisen keskusjärjestön SAK:n luottamusmiesten tapaamisessa Juha Sipilän (kesk.) hallituksen ideologiaa.
Sipilän hallitus ajaa työelämämuutoksia kilpailukyvyn parantamiseksi. Sipilä on sanonut, että muun muassa lomiin ja sairauspoissaoloihin liittyvät tiukennukset toteutetaan pakotetulla lainsäädännöllä, jos työmarkkinajärjestöt eivät pääse niistä sopuun.
– Kyse on myös ideologisista asioista. Halutaan, että työnantajat ja porvarit päättävät, miten ihmisten asiat on. Tavallisella ihmisellä ei ole mitään arvoa heidän näkökulmastaan, Aalto sanoi.
Aallon mukaan Metalliliitossa on tutkittu, mitä seurauksia työelämän pelisääntöjen uudistamisella on ollut Sakassa.
– Siellä vakituisten työsuhteiden määrä on merkittävästi pudonnut ja muunlaisten työsuhteiden määrä on noussut. Näillä toimilla on juuri päinvastainen vaikutus sille, että millainen tavallisen ihmisen, tavallisen palkansaajan tulevaisuus on, Aalto sanoi.
Auto- ja kuljetusalan puheenjohtajan Marko Piiraisen mielestä porvarihallitus haluaa laskea palkansaajien ostovoimaa.
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta kertoi, että julkisella puolella pitkien lomien lyhennyskaavailu on ”herättänyt kauhua”.
– Ruotsissa kokeillaan kuuden tunnin työpäivää, että kehtaavat tämmöistä kokeilla. Se tuntuu nurinkuriselta. [Suomessa] käännetään kelloa taaksepäin ja katsotaan peräpeiliin, Eloranta ihmetteli.
Porvarit päättävät-ihmisellä ei ole mitään arvoa
3
188
Vastaukset
- Tätä_on_odotettu
Hyvä, nyt alkaa tuntua ettei ay-liike olekaan niin munaton kuin joskus vaikuttaa. Nyt on aika näyttää ettei työntekijät voi olla kaikessa syyllisiä.
- oikeistolle_kyytiä
Joka vielä äänestää porvareita tämän riistohallituksen jälkeen, on menettänyt itsesuojeluvaistonsa. Ja järkensä.
- SipilistinenPääministeri
Lestakyrpä "keksi" pienituloisimpiin kohdistuvan työttömyyskorvauksen lestatyylisen leikkurin aktiivimalliseen kaapuun verhoiltuna.
On kyllä tosi sairas lahko kaikkine lieveilmiöineen päivineen:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2012/05/25/lestadiolainen-liike-salasi-lasten-hyvaksikayton
http://weareallafricans.puheenvuoro.uusisuomi.fi/68514-lestadiolaiset-myontavat-laajan-pedofilian-ja-virheensa-tapausten-kasittelyssa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454906Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622767Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391084Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711064Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1271016
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2141012Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72984- 137885
- 49884