Canon EOS 1000D -mikä seuraavaksi?

Ideoitaonko

Minulla on jo vuosia ollut tuommoinen Canon EOS 1000D kamera, valokuvausharrastuskin on siinä välissä vähän hiipunut. Nyt tekisi mieli taas aloittaa, ja ehkä vähän päivittää varusteita... Mitä uudempaa mallia suosittelisitte? Ei mitään huippuvehkeitä tietenkään, ihan harrastekäyttöön, mutta ero vanhaan olisi ihan kiva kokea :)

Tuossa vanhassa kamerassa tarkennus on vähän "rikki", kuvat on kyllä selkeitä, mutta ei tarkenna kohteseen. Pari objektiiviakin löytyy.

14

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ManUal_miten_tuokin_voi

      "Minulla on jo vuosia ollut tuommoinen Canon EOS 1000D kamera"
      Nyt olisi korkea aika avata se kameran mukana tullut ohjekirja.

      "Mitä uudempaa mallia suosittelisitte?"
      Ota vanhalla ensin kuvia, viesti 1.

      "ero vanhaan olisi ihan kiva kokea"
      Oletko edes katsonut kuvia muuten kuin tietokoneennäytöltä? Viesti 1

      "Tuossa vanhassa kamerassa tarkennus on vähän "rikki""
      Ainahan ne on. Ei osaa tarkentaa siihen mihin haluat. Viesti 1

      • Ideoitaonko

        Aloittajana voin vastata, että kyllä se ohjekirja on avattu, muutamaan kertaan. Kuvallisen alan koulutuskin löytyy, joten muutama kuva on tullut otettua :) Tarkennus on tosiaan hajalla, ei toimi automaatilla eikä manuaalisesti. Tuo EOS 100 D vaikuttaisi heti lupaavalta, vanhassa ei ollut edes videokuvamahdollisuutta, sekin tekisi jo paljon.



    • Canon_EOS_M4
      • Älä-viitsi

        Peilittömät on paskaa.


      • Tuo uusi kamarahan on EOS M10, joka on jo kaupoissa.


      • Canon_EOS_M4

      • Canon_EOS_M4

        Eli aivan saman tapaan kuin EOS 60D oli seuraaja kameralle EOS 50D ja EOS 600D oli seuraaja kameralle EOS 550D, ..
        niin
        Canon EOS M4 tulee olemaan seuraaja kameralle EOS M3 ja EOS M20 tulee olemaan seuraaja kameralle EOS M10.
        Canon käyttää jokseenkin loogista numerointia noiden kameroiden nimissä... eihän siinä olisi mitään järkeä, jos M3 sta hypättäisin muutama numero yli ja tulis M10.

        EOS M10 ei ole millään tavalla seuraaja kameralle EOS M3



      • Canon_EOS_M4 kirjoitti:

        Eli aivan saman tapaan kuin EOS 60D oli seuraaja kameralle EOS 50D ja EOS 600D oli seuraaja kameralle EOS 550D, ..
        niin
        Canon EOS M4 tulee olemaan seuraaja kameralle EOS M3 ja EOS M20 tulee olemaan seuraaja kameralle EOS M10.
        Canon käyttää jokseenkin loogista numerointia noiden kameroiden nimissä... eihän siinä olisi mitään järkeä, jos M3 sta hypättäisin muutama numero yli ja tulis M10.

        EOS M10 ei ole millään tavalla seuraaja kameralle EOS M3

        Väitteletkö nyt itsesi kanssa? Itse toit linkin, jossa spekuloitiin uutta kameraa, joka siis oli M10. Linkkisi oli lokakuun 7. päivältä ja EOS M10 julkaistiin lokakuun 13. Katso vaikka kuvia. Se on EOS M10. Hieman lähdekritiikkiä.

        http://thenewcamera.com/tag/canon-eos-m4/http://www.digitaltrends.com/photography/canon-eos-m10-mirrorless-camera/


      • Canon_EOS_M4

        aa totta.. voi olla että huhu EOS M4 sesta koski lopulta kameraa EOS M10

        kuitenkaan M10 ei ole seuraaja kameralle EOS M3

        eli jos EOS M3 selle myöhemmin tulee seuraaja, se on jotain muuta.. Tällä hetkellä, jos kameran ostaa, kannattaa mieluummin ostaa EOS M3 kuin EOS M10
        https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Canon_EOS_digital_cameras


    • Canon_EOS_M4

      "EOS M10 ei ole millään tavalla seuraaja kameralle EOS M3"

      Jatkan vielä tästä, ettei jää epäselväksi...
      Canon EOS digital camera timeline taulukon mukaan

      Canon EOS M, Canon EOS M2 ja Canon EOS M3 (oletettavasti seuraava on Canon EOS M4) on ns. Upper-Entry MILC sarjaa

      Canon EOS M10 (oletettavasti seuraava on Canon EOS M20) on ns. Lower-Entry MILC sarjaa
      lähde: https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Canon_EOS_digital_cameras

    • Canonisti_minäkin

      Jos sinulla on kuvallisen alan koulutus, niin osaat todennäköisesti käyttää kameraa. Canonilta 70D voisi olla yksi vaihtoehto, jos nuo "pari objektiivia" ovat sellaisia, että niitä kannattaa säilyttää. Siitä on ollut tarjouksia. Toisaalta Rajalalla on 40D runkoja iso kasa käytettynä alta kahden sadan, joten jos sieltä löytää seasta vähän käytetyn, niin se on loistokauppa.

      Itse laitoin koko Canonin systeemin kiertoon ja ostin Fujin X Pro1:n. Sen seuraaja on jo julkaistu, joten kohta saa käytettyjä X Pro1:iä edullisesti. Kamera on ergonomialtaan todella loistava sellaiselle, joka on aikaisemmin kuvannut filmikameroilla ja siihen saa kohtuu hintaan todella hyvää lasitavaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      46
      3199
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      38
      2694
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2624
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      115
      2440
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2193
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      351
      1961
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1594
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1475
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1298
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      32
      1235
    Aihe