Kysymys frettitietäjille! :-)

kertokaatietämättömälle

Hei!
Tässä omassa pikku kämpässään asuva nuori opiskelija. Koska asuntoni on aika pieni, en voi ottaa koiraa vaikka kuinka haluaisin, kissoista en niinkään välitä vaikka mukaviahan nekin ovat. Tahtoisin todella lemmikin sillä rakastan eläimiä. Ja aikaa on, ja en oikeen tiiä mitä tekisin. Joten olen harkinnut ja miettinyt itselleni lemmikkiä jo jonkun aikaa. Olen kiinnostunut freteistä ja rotista. Fretit ovat vain kamalan kalliita. Ja kuulin että fretit tarvitsisivat kaverin. Ja en todellakaan haluaisi maksaa 500 euroa kahdesta fretistä. Joten mietin tässä että voisiko fretti ja rotta olla ystäviä. Jos ne molemmat ovat suhtkoht samankokoisia ja samantyyppisiä. Niin eikö fretti ja rotta tulisi toimeen? Jos ne poikasesta asti totuttaa toinen toiseensa. Mitä mieltä olette fretti -ja rottatietäjät. Voiko fretti ja rotta tulla toimeen? Kiitoksia, toivon että joku jaksaisi vastata.

7

705

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FreaFrettiJaHilleriHiiri

      Minulla oli Fretti ja Hiiri kavereina 90 luvulla. Ei ollut mitään ongelmia. Molemmat tulivat pieninä ja niistä kasvoi parhaat ystävät. Hiiri vain kuoli jo noin 2 vuotiaana ja Frettini ikäänkuin masentui. Minulla ei ollut opiskelu aikana varaa ostaa toista frettiä niin hain kaveriksi uuden Hiiren. Se ei vaan oikein onnistunut kun frettini popsi hiiren elävältä :(. Mutta uskon kyllä että Rotta ja Fretti voivat olla hyviä kavereita, jos ovat molemmat pentuja kun tulevat.

      • sadgirl91

        :(


    • Sedä

      Et oo tosissasi.
      1. Saa olla jäätävän iso urosrotta että on fretin kokoinen
      2. ei mitään jyrsijöitä fretin kanssa. Pelkkä samassa asunnossa asuminen stressaa sekä saalistajaa että saaliseläintä
      3. Molemmat tarvitsee lajitoverin. Ja kyllä, ihan oman lajisen. Rotan kaveriksi ei kelpaa hiiri eikä marsu eikä kani eikä degu eikä koira eikä...

      Mitäpä jos ottaisit vaikka ihan niitä rottia, halvemmalla pääsee, ja kivoja kavereita.

    • typerättollot

      Se fretti luultavasti syö sen sinun rottasi, vähintäänkin stressaantuvat samassa asunnossa. Jos otat sen yhden fretin niin luultavasti masentuu aika nopeasti, tuskinpa se kovin onnellinen on ilman lajitoveria kun omistajakin käy koulussa ja luultavasti myös toisinaan ulkona. Ja tiesithän että fretti ei ole häkkieläin?

    • HerkkuPerkku

      Uskon, että ystävyys on mahdollista, JOS ovat kumpikin pentuja tutustuessaan ja elävät päivittäin yhdessä. Joskin sellaista tapahtuu varmasti aniharvoin, sillä fretin saalis rotta ensimmäisenä on. En suosittele yhdistelmää kokeilemaan.

    • rottianeljä

      En minäkään oikein suosittele. Ja vaikka niitä kavereita tulisikin, saisit kokoajan olla ostamassa uusia rottia. SIllä rottien elinikä ei kovin korkea ole. Itselläni ollut kaksi urosta ja kaksi naarasta, urokset elivät yli kolme vuotiaaksi, molemmille tuli paha kasvain. Toiselle naaraalle kasvoi hetkessä nyrkin kokoinen kasvain, lopetettiin alle kaksivuotiaana ja toinen siinä samalla.

    • eiluoja

      siiis herran jumala sama asia kun kysyisit että voinko ottaa vapaana vipeltävän hiiren ja kissan?!?!??!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      73
      1207
    2. 71
      1142
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      70
      963
    4. 95
      869
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      774
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      757
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      27
      695
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      659
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      54
      656
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      600
    Aihe