Jos sote-uudistuksessa kuntavero puolittuu niin ei silloin kuntaverotus nouse niin kuin aamulla erheellisesti yritettiin vänkätä piiloutuen asian "keskeneräisyyteen" jolloin voi heittää mitä tahansa väitteitä ilmaan ilman vastuuta
Yle levitti disinformaatiota veroista
warokaa---
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuntavero voi pienentyä, mutta tulee sote-vero
Mutta se ei tosiaankaan ole kunnallisverotusta vaan kunnista erillisen toimijan verotusta
Aloitus on pilkun nyhjäämistä. Verotus ei tule pienenemään verottajia lisäämällä ja nimikkeitä muuttamalla, turha toivo. Piste.
Jos ja kun kuntaverot eivät pienene yhtä paljon kuin sote-sopasta maksetaan niin kuntaverot todella nousevat.
Kunnat eivät taatusti kevennä omaa verotustaan vastaamaan sote-velvoitteiden poistumista.
Tässä käy kuten kävi mm partireiden veroalessa, se oli kokonaisuudessaan tarkoitettu alentamaan hintoja, mutta jäi kokonaisuudessaan parturien liikevoitoksi.
Vitsi onkin siinä että yli puolet kuntaverosta ei aiheudu itse kunnasta vaan sotesta
Ilmeisesti tämä tieto kauhistuttaa joitakin kok ärkko piirejä ylessä
.
Verot eivät alene. Maakuntavero tietää verorasituksen kasvua. Kuka enää muistaa mitä oli luvattu kun SOTE astuu voimaan (oliko se v. 2019?)
Politiikot lupasivat ettei sähköverkon myynti aiheuta kohtuuttomia siirtohinnan nousuja lainkaan, mutta kuinkas nyt kävi tässä Caruna asiassa?
Politiikot voivat lupailla ihan mitä tahansa. Ennen vaaleja kaikki olivat yksimielisiä siitäkin ettei koulutusmäärärahoja leikata. Mutta kuinkas kävi?
Politiikot eivät säädä sellaista pakkolakia, että olisi pakko puhua totta. Ketkut eivät puhu koskaan totta.