Terveisiä tehtaalta

Prööötti

12

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panee_kysymään

      Pitkälle käsin tehty ja automatisoitu? Vai pitkälle automatisoitu ja käsin tehty?

    • Mitä-Häh

      Oliko Saabien valmistus pitkälle automatisoitu vai oliko auto käsin tehty ?

    • saabbisti

      Ketä oikeasti kiinnostaa, miten Saabeja aikanaan kyhättiin. Eikö kaikki halua jo unohtaa koko murheenkryynin. Ainakin entiset omistajat halauavat.

      • Jätte-bra

        Saabit on aina tehty käsityönä.Yksilöllisest ja laadukkaasti.


    • ainasaabkänäämisenvoitta

      pötyä saabien omistajat kaipaavat oikeita saabeja 1970-1980 luvuilta.Meiiä oli ensimäinen saabi jo1960 ja viimeinen ostettiin 1986 uutena ja se on meillä virheettömän liikenteessä nykyisi sillä ajetaan kesäisin.Käyttö saabi on 1989 ja toimii hyvin.ollut monta vuotta.Jos saabit olisi tehty yhtä hyvin kuin vanhat se olisi tämän päivän yksi turvallisimmista ja talviauto parhaasta päästä.Oho nyt saabistille virhe sanoin saabiani autoksi.Se on vain Saabi.Harrastan toki myös 1930-1950 luvun autoja.

    • Konepajaoppilasruotsista

      Autojen valmistuksen alkaessa 1950-luvulla Saabilla oli vahva kokemus lentokoneiden tekemisestä, mikä ei ollut mitään suursarjatuotantoa. Näyttää siltä, että autotuotantoa aloitettaessa kopioitiin silloin hyvin suosittua MTM-menetelmää Yhdysvalloista. MTM tulkittiin joskus tieteelliseksi työnjohdoksi ja suunnitteluksi. Etukäteistutkimisen ja suunnittelun avulla työt analysointiin ja palasteltiin yksinkertaisiksi työvaiheiksi, joita sitten työntekijät toistivat tehtaassa Charlie Chaplinin elokuvan esittämällä tavalla.
      MTM-menetelmä sopi hyvin suurille tehtaille, mutta Saabin autotehtaan kaltaisille pienehköille se toi mukanaan paljon kankeutta ja byrokratiaa.
      Myöhemmin sitten siirryttiin joustavampiin tilanteen mukaisiin menetelmiin, jota kehitystä suuresti auttoi tietotekniikan kehittyminen. Tietoa ja suunnittelua alkoi olla digimuodossakin eikä vain paperille kirjoitettuna.

      Saabin kohdalla Suomessa kehitys sai vauhtia Uudenkaupungin autotehtaan käynnistämisen aikaan. Trollhättanin päätehtaalla oli ajateltu, että he sanelevat millainen tehdas UKIin tulee, arvailujen mukaan se olisi periaatteiltaan ollut hyvin perinteinen, jäykkä ja byrokraattinen. Parhaiden historiallisten mallien mukainen.
      Tilanne kuitenkin äkkiä muuttui ja vastuu suunnittelusta kaapattiin Suomen työryhmälle. Kymmeniä suomalaisia oli työskennellyt Trollhättanin tehtaalla ja tunsi menetelmien hyvät ja huonot puolet. Kun lisäksi oli käyty katsomassa autotehtaita muuallakin, päätettiin tehdä menetelmiltään uudempi tehdas.
      Ja niin muutamien vuosien kuluttua UKI`n Saabien laatu nousi emotehtaan tasolle ja lopulta sen ylikin, minkä todistivat USA:ssa tehdyt asiakastyytyväisyystutkimukset.
      Eli kyllä, kuten autoväki hyvin tietää, Saabien laatu on ollut hyvää niin meillä kuin Ruotsin tehtaallakin.

      • Tehdastyöläinen

        Tää pitää paikkansa, svedupettereiden isot tehtaat ovat vieläkin todella byrokraattisia ja muissa maissa samoja tuotteita tekevät samaan laatuun huomattavasti halvemmalla. Eli svedujen läpimenoajat ovat pitkät, laatu on kylläkin viimoisen päälle.


      • ÖrtsinJörtsi

        Eli Saab on hyvä mutta kallis.


    • aikaansaedellä

      Moni autotehdas vielä nykyäänkin pitää Saabin tuotantolaitosta esikuvanaan. Saabin tehdasinnovaatio oli todella aikaansa edellä. Kaikki merkin tuotantomallit koottiin yhdellä ja samalla linjalla. Joka ei edellistä ymmärrä voi etsiä vahvistusta pullosta tai netistä.

      Saabissa arvot oli koottu myös tuotteeseen ja sen tuotteen todellinen arvo paljastui vain todellisia ominaisuuksia etsiville. Kallis auto monelle. Merkkiuskollisimmat ostajat kautta aikojen.

      Uudessakaupungissa kootaan mm. Mersua samalla metodilla tänäänkin.

    • LaatokanHelmi

      Saabeja kasattiin milloin mitenkin jos osia jostain velaksi saatiin. Töihin saatiin halvalla siirtolaisia Venäjältä ja Afrikasta. Ruotsalaiset haluavat unohtaa koko Saabin enkä yhtään ihmettele.

    • ÄänisenAallot

      Ruotsalaiset ja saksalaiset pitävät Saabeja hyvinä autoina, varsinkin GM alaisuudessa vuodesta 2005 eteenpäin tehtiin ja tehdään edelleen todella hyviä autoja. Ilmankos sakut valitsivatkin Saab 9-3 vuoden parhaaksi autoksi luokassaan.

    • saabistasaa

      eihän saabia tehdä kuin pienoismallina ja varsinkin saab 96 1952 tuntuu pillussa hyvältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2972
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2847
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1832
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1689
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1612
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1610
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1269
    Aihe