On aikainen aamu kun heräsin
On kello vasta kolme
Syytäkin itseltäni peräsin
No, sehän onselvästi se,
Että asento, etenkin peräsin
Oli kuin unen karkoite
Ja kera näiden mietteiden
On tehtävä aloite.
Ei istuinseutu olla saa
Koskaan taivasta kohti
Sen jokainen voi varmistaa
Joka nukkua koitti ja pohti
Kas Unen Henki leijailee
Kuin Kat-leija konsanaan
Ja leijaillessaan tarkkailee
Sängyssä nukkukaa.
Ei asento kenkään nukkujan
Saa olla sellainen
Että kartoittaa unen hengen
Ahterin asento nukkujan takaa aina sen.
Mitä tänään tehtäisiin - Ruuneperi
8
53
Vastaukset
Tämä mummu tahallaan
makaa aina mahallaan.
Pääkin vielä sivuun taipuu
eikä ole tyynyn kaipuu.
Parhaat unet tällöin saan
kun vapaat tuulet puhaltaa!
Uni vasta silloin ratkee
kun uusi hirsi ei vaan katkee.
Silloin herään täyteen tajuun,
enkä suinkaan omaan hajuun. :DIkkunaa
on myös hyvä raottaa.
Jalat korkeammalla,
tyyny patjan alla.
Varpaat lämpimään,
peitto yli pään.
Kaikkea tätä koettaa
kun itseänsä nukuttaa.
Onnistu ei kuitenkaan,
tuntikaudet valvotaan.
Vaan ootas viiteen kuuteen,
silloin vaivut uneen uuteen.- Ramoona_
Makuuhuone viileäksi, pimennysverho ikkunaan.
Lukuhetki houkuttelee unijukkaa saapumaan.
Kuohkeita untuvatyynyjä tarvitsen kaksi
ne mytystelen päälle ja niskalle sopivaksi.
Sitten vasemmalle kyljelle kellahdan
pehmeän, lämpimän peiton alle simahdan.
Kädet liitettyinä yhteen posken alla
lakanoissa kesätuulen tuoksua uneksimalla.
Minultakin uni usein aamuyöstä katkeaa
missä korvatulpat, vieruskaveri kuorsaa !
Vettä hörppy , mitä kello ja hipsin vessaan
siellä öisinkin ovenraosta valo kajastaa.
Jos en pikapuoliin nukahda uudelleen
alan mielessäni ääneti lauleskeleen
vanhoja tuttuja rauhoittavia virsiä
enköhän kohta jo vetele minäkin hirsiä. - kat.leija
Eikös olekin hyvä idea tuo että aloittaja liittää nimensä aloitukseen. Se helpottaa selailua. Ottakaa tavaksi. Kahvipirtin kyllä tie löytyy.
Eilisiin juttuihin viitaten kerron että makkararuokaa on syöty ja kuntosalissa käyty. Tänään lorvipäivä hyvällä omallatunnolla. uloskin ehkä uskallan, kas kulkureiteiltä löytyy sulaneita paikkoja askeltamiseen.
Pitäiskö yrittää runoratsu liikekannalle myös, kankeaksi on sen jalat menneet.Minä lankesin myös makkaraostokseen, teen huomenna juustokeiton, johon lisään makkarakuutioita ja herneitä. Ei se mitään terveysintoilijan sapuskaa ole, kun kipautan lautaselle vielä smetanaakin pikkuisen koristeeksi. Se vain on niin hyvää.
Peppi Pitkätossu mallin antoi:
tyynyt jalan alle kantoi.
Peiton aivan korviin veti,
tuutulaulut lauleleli.Kävin Sonera kaupassa hankkimassa w-lan kentän kotiini. Saan nyt langattoman printterinkin toimimaan kun on Wi-Fi-kenttä.
Kävin Raision Myllyssä ja niin laaja tuo on , että helposti käy kuntolenkistä.Ei ole sulla enää kaapelisotkua pöydän takana!
Minulla on vaan langaton näppäimistö ja hiiri, mutta nekin
jo helpottavat. Kunhan poikani tulee ensi kerralla käymään
niin hän saa auttaa lopun kaapelisotkun selvittämisessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115237Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493392Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle913224Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku402926- 811847
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271555Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311436Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1301234- 161149