lintujen ruokinta

sateesta_kärsineet

Nyt kun ainakin tällä meillä on satanut koko viikon vettä lyhyen mutta ytimekkään pakkaskauden jälkeen, miten pitäisi toimia lintujen ruokintojen suhteen? Pähkinät kastuvat, olen kyllä vienytkin niitä vain pienen erän kerrallaan... jonka kyllä syövät miltei päivässä loppuun. Auringonkukansiemeniä on parissa pöntössä, toisen aluslautasella kastuvat... No, tänään nyt sitten kävin sen lautasella varustetun pöntön pesemässä kokonaan, kun olivat sen miltei tyhjäksi siemenistä syöneet. Uudet siement tilalle, niitäkin vain vähän,,, viedään sitten lisää kun säät kuivuvat.

Mites nämä rasvamakkarat, jotka nekin näyttävät maistuvan kyllä, niin kai niitten rippeet pitää nyt kastuneina lämpimästä säästä ottaa pois, vai mitä meinaatte? Talipallot muuttuvat puuroksi näköjään.... Toisaalta kun maa on lumeton, löytävätkö linnut muuta syötävää kuin ruokinnan siemenet?

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiMitäänToivoa

      Vaikuttaa sille, että toivo on mennyt. Nyt on sopiva aika ratketa juomaan. Ja liittyä ps-puolueeseen ja tilata mv-lehti.

    • 577985980

      Siemenien, pähkinöiden, jne. kostumisesta tuskin on haittaa. Ei ne ehdi homehtumaan eikä happanemaan ennen kuin tulevat syödyiksi... Jos ei ihan mahdottomia määriä kerralla levitä. Taitaa luonnonelukoilla tuo ruoansulatuskin olla toista tasoa kuin ihmisellä. Evoluutio on totuttanut tiaisetkin siihen, että jotakuinkin kaikkea voi syödä ilman myrkytystä.

      • NiinPä_

        Joo, ja märkäähän se luonnon itsensä tarjoama ravintokin on sateisen jakson aikana, tosin linnuthan syövät elävässä kasvissa olevaa ainesta tai eläviä hyönteisiä ynnä muita ötököitä.


      • NiinPä_

        Se oli vaan niin taas upeata, kun tuossa kävin sen lintulaudan pesemässä ja lisää uutta safkaa viemässä. Niin heti kun olin sen pähinäerän puun oksalle laittanut, pyrähti kuusitiainen nokottelemaan, ja seuraavaksi töyhtötiainen ja talitiaisia siinä myös pyöri. Ja heh, kun pestyä lintulautaa olin paikalleen ripustamassa, jokin vilahti matalalta ohitseni, olin näkevinäni. No, mikäs muu kuin pitkänokka puukiipijä. Oli jo sen verran hämärää iltapäivän loppua että se raukka ei tainnut minua lainkaan huomatakaan :)


      • jjkkiuu

        Mahtihavainto! Huomenna bongataan. Laitetaan havainnot myös tänne! Itsellä harmaapäätikka liipaisimella huomenna. On ollut ruokinnalla kohta kuukauden.


    • Kuis-kävi

      Pihabongailiko joku? Oma saalis 9 talitiaista, 5 hömötiaista, 2 sinitiaista ja teeri.

    • Titityytity

      Meidän ruokinta paikalla kävi eilen pikkutikka ja kuukauden kestäneen pakkasen (lähes koko kk -30 astetta) jälkeen ihmeekseni viipotti paikalle mustarastas. Millä ihmeellä on selvinnyt! Muutoin suurinosa linnuita sini- ja talitiaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe