Tuli entiseltä Fortumilta alias Caruna kirje 27% korotusta sähkön siirtomaksuun. Tuskinpa Vr sai samaa kirjettä koskien sen maksamaa siirtohintaa ostamastaan sähköstä. Haiskahtaa kepulaiselle söhellykselle tämäkin.
Arvaapa nousiko VR:n sähkön siirtomaksu 30%!
kepusöhellys
959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nyt nousetavat rautatielippujen hinnat huimasti kun ajavat sähkövetureilla!
Tätähän vihreät ajavat, että sähkönhinta ylös.
nyt saadaan sitäkin kuin vaatimiaan vieraita, joita jo tuvat täybnnä.
Nousee, jos ostavat sähköä samanlaisesta liittymästä kuin sulla on.
Kuka vielä edes viittii olla fortumin asiakas, ei tulisi mieleenkään. Tuo paska pulju on jokaikinen kerta ollut ensinmäisenä korottelemassa maksuja. Huvittavinta tässä sähkö kusetuksessa onkin se, että siirtomaksut alkaa olla piakkoin täysin perusteettomia maksuja, sillä kun kaapelit on kaivettu maahan, ne kestää oikeinasennettuna jopa 50-60 vuotta, joten perusteet siirtomaksuille alkaa olla pian olemattomat.
Vihreät on perseestä vaatimuksineen.
Vihreä eliitti kusee silmään huumehanelli äänestäjiään.
Heillä ei enään hoksottimet pelaa.
Luvattu ajaa kotimainen sähköntuotantokin alas.
Vr on valtion erityissuojeluksessa oleva valtionfirma jota ei tietenkään "yleishyödyllisenä" toimijana koske mitkään korotukset. Valtionyrityksenä muutenkin Fortum on pakotettu antamaan suunnilleen korvauksetta sähkö "toveriyhtiölle". Sama koskee Carunan siirtohintoja - ne maksatetaan yksityisillä sähkönkuluttajilla, eikä todellisilla kuluttajilla. Nyt on hyvä vielä toimia kun Carunan hallituskin on julistettu salaiseksi.
Mikä tietää? Carunan omistushan on Pekkarisen järjestelmänä nyt yli 80 % ulkomailla, Austraaliassa ja Kandassa; Borealis Infrastructurella ja First State Investmentillä. Voi meitä poloisia miten meidän käy ja mitä vielä paljastuukaan Mauri Pekkarisen jäljiltä.
Miten Pekkarinen oppositiosta käsin sen järjesti? Päätöksen myynnistä teki Kataisen hallitus vuonna 2013
TOTTA ELINKEINOMINISTERINÄ OLI. KOKOOMUKSEN VAPAAVUORI
ELI ASIALLA KOKOOMUS...SUOMEN EPÄISÄNMAALLISIN PUOLUE...SUOMEN TUHOAJA