Somalian kieltä puhuva yllättyy Itäkeskuksen Alkossa – kuva!
Monikulttuurisuus näkyy hyvin ainakin Helsingin Itäkeskuksen Alkossa, jossa asioiva voi törmätä alkuun hätkähdyttäväänkin ilmestykseen.
Kyllä, esimerkiksi tätä “taatusti suomalaiseksi” mainostettua Leijona-viinaa on tarjolla myös tuoteseloste somalin kielellä tekstitettynä!
Kotouttaminen on tärkeä juttu, eikä Itäkeskuksen Alko vähättele rooliaan. Tässä yhtälössä joku voi myös nähdä hyväntahtoista huumoria.
Somalialaistaustaisia henkilöitä asuu Suomessa liki 16 000, joista puolet pääkaupunkiseudulla. Itä-Helsingissä heistä asuu suuri osa. Somalin kieltä äidinkielenään puhuvat ovat venäjän- ja vironkielisten jälkeen Suomen kolmanneksi suurin vieraskielinen väestö.
http://www.como.fi/uutiset/somalia-puhuva-yllattyy-itakeskuksen-alkossa-kuva/
Leijona-viinan tuoteseloste nyt myös somaliaksi!!
12
191
Vastaukset
Tuleeko nyt Alkolle syyte rasismista, kun pullon kupeessa on tuo Leijona ? Että silleen.
- Että_näinikkään
Alkon vittuilu menee hukkaan - somali ei viinakaupassa käy! Viinan kieltää Allah, mutta khattia ei. Että näinikkään.
- buahahaa
Jaahas, onneksi on altian litkut jo valmiiksi boikotissa.
- KEPPIHEVONENKEPPIHEVONEN
Onko halalia??
- PuolikuustaVodkaan
On, ohra on tapettu veret päästämällä.
- EriKielillä
Pitää lukea pullon kyljessä myös arbiaksi ja faadiksi
- KuullunMukaan
Leijona-viina ollaan kieltämässä rasistisena.
- kollektiivinen.häpeä
Siksi siinä on nyt tuoteseloste somaliaksi, ikään kuin anteeksipyyntönä rasistisesta natsileijonasta.
- huggormen
Ei somalia puhuvat ole moksiskaan tuosta. Joku harva lukutaitoinen somali voi ehkä hämmästyä hyvästä palvelusta.
Ei nyt vittu
- gtyuytretyui
Monikulttuurinen onnela. Täytyy etsiä tulkki jos haluaa kommunikoida naapurinsa kanssa. Taloyhtiöiden yhtiövastikkeetkin menee kohta yhtiökokouksen tulkkien palkkioihin.
- yhtyutyu
Vetääkö ne päivät pitkät viinaa ja muut käy töissä vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908436Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414401Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452615Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991490- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090