Oma veneeni on savolaismallinen puinen soutuvene. Se on ainoa veneeni. Olen oppinut jo lapsena käyttämään keulasta sanaa kokka. Onko purjeveneessäkin kokka?
Onko purjeveneessä kokka?
18
1707
Vastaukset
- 10-107
On paljon murteellisia ilmauksia, joiden käyttö vaihtelee jopa murrealueen sisällä. Jos niin siltä tuntuu, niin sitten on. Ei se sen vaikeampaa ole.
- kielikorvalla
Soutuveneessä tosiaan sanottiin savossa keulasta kokka (mm. kokkatuhto, perätuhto) ja soudettiin niin että kokka kohisi. Purjeveneessä siitä olen kuullut käytettävän vain nimeä keula (mm. keulapiikki, peräpeili).
Jostain syystä kokka ei mielleyhtymänä istu soutuvenettä suurempaan veneeseen.- laivankokka
Samaa mieltä. Miellän avoveneen keulan kokaksi (etenkin sen kapean tilan) Mutta "laivan kokka" ei oikein kuulosta järkevältä enkä osaa edes puolikannellisen keulaa kutsua kokaksi.
Tarkistin pohjanmaalla aikanaan (avo)veneilyä harrastaneelta isältäni tunteeko hän sanan, ja tunsi. Mutta isän äiti oli savolainen joten ei ole täyttä varmuutta käytetäänkö sanaa länsireunalla. - kökkänen
Oletko koskaan nähnyt sellaista pientä purjevenettä?
- kielikorvalla
kökkänen kirjoitti:
Oletko koskaan nähnyt sellaista pientä purjevenettä?
60-luvulla soudimme puisella soutuveneellä vastatuuleen vastarannalle. Taitoimme rantalepikosta pari runsaslehtistä puuta, ja "purjehdimme" tiukassa hiivarissa leppäpurjeiden vetäessä (tällä purjemallilla ehkä pitää sanoa työntäessä) takaisin.
Siinä oli pieni "purjevene" jossa oli kokka. Purjeveneeksi alunperin valmistettuun jotenkin maistuu keula paremmin.
Lasse Mårtenson sanaili, että soutajan täytyy tuntea airoissa, miten vene kulkee, ja miten se viedään haluttuun paikkaan tuulen sorrosta tai pikkuvirtauksista huolimatta. Joku merikapteeni oli taas sanonut, että kuka osaa soutaa, osaa viedä laivan satamaan.
Ei ainakaan täällä Lounais-Suomessa käytetä kokkaa edes soutuveneestä puhuttaessa, vaikka sana sinällään ymmärretään.
- Förstaagi
Keula on fööri. Ainakin Raumalla.
- Ssppss
Mutta Turussa jo föri ei ole fööri
- keulivakokka
Kuulin kerran laituriin kiinnittyvän venekunnan keskustelun:"laitanko nyt nokan kiinni, kysyi keulassa oleva? Älä laita nokkaa kiinni ,vaan keula, sanoi perässä istuva."
Ehkä tuossa tapauksessa kokka olisi ollut parempi kuin nokka. - Etupäässä
Venettä se kokka on, lainattuna wikipediasta:
Emäntä istuu mielellään kokassa.
Kokkaan oli tehty pieni hytti, jossa saattoi säilyttää veneen tarvikkeita.
Mulla on semmoinen, emäntä ja vene... - 10-107
Kokkapurje on ihan tuttu sana. Ihan pienessä veneessä ei ole keulapurjetta, joten kokka on isommassakin veneessä ainakin jollain murrealueella ja jollain aikakaudella.
Kysymys siitä onko purjevenessä kokka on siinä mielessä hassu koska kokka on keulan synonyymi. Uskoisin, että kohtuuttomasti yleistämättä kaikissa purjeveneissä ja laivoissakin on kokka siinä missä keulakin. Onhan niissä lattiakin, vaikka sekin voi olla turkki :D- omapaattiomalupa
Juuri niin, omassa veneessä voi käyttää ihan omia nimityksiä, kunhan muu miehistö ymmärtää mitä tarkoitetaan.
Ei niitä nimityksiä Suoli24 -palstalla tarvitse hyväksyttää. - kokkapurjeesta_kuullutka
No ala nyt kotona vahaamaan turkkia, koska se on lattian synonyymi. Ja vaimosi laittaa pakkasella lattian niskaan, koska se on turkin synonyymi.
- Scarspace
Jos kysyy virkavallan kuullen "onko kokassa epäpuhtauksia" voit joutua tullimiehen hanskaamaksi, tästä syystä käytän itse juuri tätä nimitystä.
Muut käyttäköön keulaa. - kuokkakuola
Ei ollut vikaa kokassa,
pikemminkin kokkapuheessa... - kju87
Ei kokka vaan fokka
- tragoletabond
https://m.youtube.com/watch?v=2mDTd1SozQY
Amerikan laivassa oli ainakin kokka ja se oli maalattu keltaiseksi, luultavasti oli höyrylaiva. - markkukarkku
Olen minäkin ollut turkinpäällä turkinalla ja vielä oli täkkipäällä vaikka olin täkin alla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895