Mitä tunnen kun ajattelen adventismia?

iloinen_naurajaa

Mitä tunnen kun ajattelen adventismia? Samaa kuin muidenkin uskontojen kohdalla: syvää vihaa ja halveksuntaa. :-):-):-)

19

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyhpyh

      No sitten saat sitä samaa vihaa ja halveksuntaa itse osaksesi. Senkö haluat?

      • iloinen_naurajaa

        Minulle on täysin samantekevää mitä typerät uskovaiset ajattelevat minusta!!! :-):-):-)


      • pyhpyh

        Niin meillekin on yhdentekevää mitä kaltaisesi typerä ateisti ajattelee.


    • Ok uskovakin voi vihastua, mutta vain heikot ihmiset vihaavat muita ihmisiä ja parjaavat heitä - sen joka on vahva Herrassa - ei tarvitse vihata ketään - sääliä sen sijaan voi tuntea koska niin monet ihmiset heittävät pois Jumalan tarjouksen iankaikkisesta elämästä .. ovat niin sokeita ja tunteittensa ohjaamia..

      alex

    • Hei!

      Tuo on kamalaa että Sinun pitää roikkua täällä koko ajan tuntemassa syvää vihaa?!"

      Miksi et katsele muita keskusteluryhmiä.

      Mene hyvä ihminen sinne missä viihdyt. Niin kaikki muutkin tekevät.


      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

      • iloinen_naurajaa

        Nautin tästä palstasta. Täällä laitetaan tulta munille uskovaisille. :-):-):-)


      • Lahkojen.tavat
        iloinen_naurajaa kirjoitti:

        Nautin tästä palstasta. Täällä laitetaan tulta munille uskovaisille. :-):-):-)

        Uskonlahkojen palstat vain todistavat sen, kuinka sokeita pölvästejä lahkojen orjat ovatkaan. Kaikki pohjautuu siihen lahkojen valtaapitävien suunnattomaan ahneuteen, rahan -ja vallan himoon.


      • pyhpyh
        iloinen_naurajaa kirjoitti:

        Nautin tästä palstasta. Täällä laitetaan tulta munille uskovaisille. :-):-):-)

        No sitten sinä saat eräänä päivänä tulta omille munilles.


      • pyhpyh
        Lahkojen.tavat kirjoitti:

        Uskonlahkojen palstat vain todistavat sen, kuinka sokeita pölvästejä lahkojen orjat ovatkaan. Kaikki pohjautuu siihen lahkojen valtaapitävien suunnattomaan ahneuteen, rahan -ja vallan himoon.

        ja te todistatte miten sokeita pölvästejä ja synnin orjia te ateistit ja jumalattomat olette.


      • iloinen_naurajaa
        pyhpyh kirjoitti:

        ja te todistatte miten sokeita pölvästejä ja synnin orjia te ateistit ja jumalattomat olette.

        Emme usko mielisairaaseen uskontoonne, vaan NAURAMME teille!!! :-):-):-)


      • pyhpyh

        Kuvitteletko, että välitämme teidän nauruista? Vinkki: EMME.

        Ps. 2:1-5 "Miksi kansat kapinoivat, kansakunnat juonia punovat? Miksi kuninkaat nousevat kapinaan, hallitsijat liittoutuvat keskenään Herraa ja hänen voideltuaan vastaan?  "Me heitämme pois ikeemme, katkomme orjuuden kahleet!"  Hän, joka hallitsee taivaassa, nauraa, Herra pilkkaa heitä. Hän puhuu heille vihassaan ja kauhistuttaa heidät kiivaudellaan."


    • säälittävät.lahkolaiset

      Oikeastaan kyllä käy oikein sääliksi niitä lahkojen orjia, joiden elämä menee sen mielikuvitusolennon kanssa tasapainoiluun ja pastorin perseen nuolentaan. Sitten kun lahkon jäsen kerran kuopataan tai poltetaan, niin se hänen elämänsä oli kaikkia muiden ihmisten elämiä surkuteltavampi, kun piti sen kyyläävän jumalan ja pilkunnussijan edessä tanssia ripaskaa se lyhyt elämän kaari tuli perseen alla.

      • pyhpyh

        Sääliksi käy teitä, koska teillä on helvetin tuli edessänne.


      • iloinen_naurajaa
        pyhpyh kirjoitti:

        Sääliksi käy teitä, koska teillä on helvetin tuli edessänne.

        Helvettiä ei ole olemassakaan, senkin jumalharhainen ääliö!!! :-):-):-)


      • pyhpyh

        Valheesi eivät sinua pelasta.


    • Onnittelen itseäni siitä, että vieläkin huonommin olisi voinut käydä.

      Vanhempani olisivat voineet olla mormoneja, Jehovan todistajia, kiihkomuslimeja, ihmissyöjiä, saatananpalvojia y.m.

      Tosin paremminkin olisi voinut käydä. Mutta kaikkea ei voi saada.
      (nyyhkii hillitysti)

      • sattuman.kauppaa

        Aika monista asiasta voi esittää itselle onnentoivotuksia? Elämä kun on täysin sattumankauppaa. Olisihan voinut käydä esim. niin, että jommankumman vanhempasi naimavietti juuri tuona ratkaisevana päivänä, kun sinutkin Tuomas-kuoma pantiin alulle, olisikin ollut laimeaa tai vanhempasi olisivat päättäneet käyttää ehkäisyä? Sitten on vielä sekin epävarmuustekijä sinun syntymisellesi, että kuka niistä miljoonista siittiösoluista olisi voittanut "uintikilpailun" ja saavuttanut munasolun ensimmäisenä? Sitten on niitä mahdollisuuksia ja epävarmuustekijöitä miljoonia ja taas miljoonia, kuinka sinunkin elämänkaaresi olisi alkanut tai jäänyt kokonaan alkamatta.
        Jotkut hörhöt pitävät maailmaan syntymistä joidenkin jumalien aikaansaannoksena, vaikka kaikki on täysin sattumanvaraista ja usein kaoottistakin. Toisaalta sattumanvaraisuus itsessään on jännittävä elementti ja luo mielenkiintoa kaikkeen mitä ympäristössä tapahtuu. Koskaan ei voi siis tietää, mitä seuraavien päivien, tuntien, minuuttien ja sekunttien aikana saattaa tapahtua. Kaikki on siis täysin sattumanvaraista. Ihminen luulee voivansa vaikuttaa oman elämänsä kaaren kulkuun, mutta se on jokseenkin mahdotonta, koska sattumalla on niin suuri osuus kaikkeen, mitä ympärillämme tapahtuu. Ulkopuolisilla ja sinusta riippumattomilla tekijöillä kun on sinuunkin pelottavn suuri ote ja valta.


    • rakastavaisäodottaa

      Sehän on hyvä. Mukavaa, ettet vihaa ja halveksi Jumalaa. Hän tulisi siitä kovin murheelliseksi, koska hän rakastaa sinua hyvin paljon.

    • omakohtainen-kokemus

      Henkilökohtaisesti koen, että olisi ollut parempi, etten olisi edes syntynyt tähän maailmaan, koska synnyin hyvin ahdasmieliseen ja kahlitsevaan adventistiperheeseen ainoana perheen lapsena. Minulla ei ole yhtäkään positiivista ajatusta adventismista ja se johtuu pelkästään siitä, että sain nähdä adventismin n. 20 vuoden ajan ja siinäkin oli ehdottomasti 20 vuotta liikaa. Ainoa mistä koen positiivisia tunteita on se, että vanhempani tulivat näkemään sen, että heidän uskontonsa oli minulle vastenmielinen ja inhottava. En toivo kenellekään sitä kohtaloa, että hän syntyisi adventismin vaikutuspiiriin. Toivon, että ymmärtäisitte pysyä hyvin etäällä adventismista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9428
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      53
      4024
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      43
      3080
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      128
      2672
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      102
      2529
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      148
      2307
    7. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1997
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      16
      1675
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1487
    10. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1307
    Aihe