Soldiers of Odin viittaa siihen, että katupartiolaiset Itä-Fennolassa olisivat jotain viikinkien jälkeläisiä. Kaikkihan me tiedämme ettei asia ole niin. Olisiko "Soldiers of Ulan Bator" parempi nimi.
Soldiers of Ulan Bator
KysynVaanTeiltäNyt
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä leiki tulella. Et pärjäisi Ulaanbaatarissa viikkoakaan.
Vai luuletko, että siellä auttaisi se, että kertoisit olevasi yli 200 vuotta sitten Suomessa vallassa olleen kansakunnan kansalaisten jälkeläinen? Ja lisäksi vaatisit mm. ravintolassa, että sinua palveltaisiin ruotsiksi.
Korjaan tuota ensimmäistä lausetta: Et pärjäisi siellä vuorokautta.
Miksi svekohörhö on närkästynyt, kun suomalaisjuntit ihailevat skandien ylijumalaa!?
Koko ajan sekopäisemmäksi menee hörhömme jutut... ;-)
Soldiers of udmurt?
Ehdottaisin termiä - Volgan lautturit.Kyytiähän rajalle halutaan joillekin järjestää - oletan. Volgan lauttureissa olisi sopivaa kultturellia taustaa ja viittaisi samalla sinne, mistä fennougrit ovat lähtöisin - Volgan mutkaan.
Tuo olisi kyllä nykyaikaa. Munsalan soutajien ei tarvitsisi soutaa vaan heidät kuljetettaisiinkin lautalla. Ideasi on hyvä.