Professorin rankat moitteet Sipilälle.

SaavutusVaiHäpeä

Tähän professorin sitaattiin ei ole mitään lisättävää:
"Nykyhallitus on yksi sivistysvihamielisimmistä Suomen itsenäisyyden aikana, oikeushistorian professori Jukka Kekkonen sanoo".
Sipilän johdolla mennään!
Moitteet kohdistuvat tietenkin myös Stubbiin ja Grahn-Laasoseen, jotka ovat mukana ahkerasti vihamielisyyttä toteuttaneet.

24

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OTemporaOMores
      • soosoosossutaa

        Kyllä noiden komukka profverssorien suojatyöpaikat, pitää karsia vieläkin rankenmalla kädellä. Ovat täysiä turhuuksia yliopistoissa, mutta Päämisnisteri Sipilällä on aivan oikea alku tuohon hommaan.
        Hyvä hyvä itsenäisyysajan paras hallitus, jatkakaa samaa rataa. Seuraavana laitetaan SAKn liitot ihmisarvoiseen kuntoon. Kun siellä on vieläkin tuo Tayja Halosen komukka valta.


      • voiäiti
        soosoosossutaa kirjoitti:

        Kyllä noiden komukka profverssorien suojatyöpaikat, pitää karsia vieläkin rankenmalla kädellä. Ovat täysiä turhuuksia yliopistoissa, mutta Päämisnisteri Sipilällä on aivan oikea alku tuohon hommaan.
        Hyvä hyvä itsenäisyysajan paras hallitus, jatkakaa samaa rataa. Seuraavana laitetaan SAKn liitot ihmisarvoiseen kuntoon. Kun siellä on vieläkin tuo Tayja Halosen komukka valta.

        ei kyllä käy kateeks olla sinä!


      • Pankkomajuri
        soosoosossutaa kirjoitti:

        Kyllä noiden komukka profverssorien suojatyöpaikat, pitää karsia vieläkin rankenmalla kädellä. Ovat täysiä turhuuksia yliopistoissa, mutta Päämisnisteri Sipilällä on aivan oikea alku tuohon hommaan.
        Hyvä hyvä itsenäisyysajan paras hallitus, jatkakaa samaa rataa. Seuraavana laitetaan SAKn liitot ihmisarvoiseen kuntoon. Kun siellä on vieläkin tuo Tayja Halosen komukka valta.

        Oikeastaan ei viitsisi edes pidemmälle jatkaa. Enkä jatkakkaan !

        Sepä siitä.

        En jatka tästä pidempään.


      • hjklöpoiuytre

        rahoituksessa palataan kolmen vuoden takaiselle tasolle. Ei taida ihan katastrofi olla. Ei Todelliset kulut ole voineet Helsingin yliopistossakaan todellisuudessa nousta tuona aikana 100 miljoonaa. Aika tuhlareita on tuollainen nousu on toteutunut.

        tai no..kuluillahan on taipumusta nousta sen mukaan kuin on rahaa kätettävissä. Saahan sitä rahaa menemään.


    • pisavoittajastatakapjula

      Kohta meillä ei ole edes peruskoulua, jos Sipilän hallitusta ei saada kaadettua.

    • Faktaapukkaa

      Tohtoreita harmittaa suojatyöpaikkojen katoaminen yliopistoista.

      • faktasi-on-huussista

        miksiköhän opiskelijat ovat nyt sitten erittäin huolissaan valmistumisestaan....


      • järkee-vai-ei

        tohtorien/professorien koulutus on maksanut suomelle miljoonan per hattu. nyt ne hatut lähetetään ilmaiseksi ulkomaiden yliopistoihin tuottamaan fiksumpia opiskelijoita....


      • Asioitaseurannut

        Samaa mieltä


    • Herrojen.suojat

      Yliopistoissa päällekkäisyyssiä tosi paljon
      Katisevat, kun osalle näytetään ovea.
      "ollaan me herrat eriperkeleitä" pikkasen jo rikkoa joutilaita.

    • tuuletus.tarpeen

      Kolutuksessa on paljon suojatyöpaikoja, näitä voikin karsia ja reippaasti. Vihervasuri suojatyöpaikkalaiset kitisee.

      • voisitko.vastata

        tämä on kepulainen vastaus koulutusleikkauksiin, kaikkiin leikkauksiin.
        pystytkö normaalin ihmisen arvioon samoista asioista?


    • dv8

      Vihervsurit vikisee. Kaikille monopoleille on tyypillistä avustavan yms. henkilöstön ylimitoitettu kasvu. Tämä on näkynyt kaikissa valtion laitosten kohdalla kun ne joutuvatkin kilpailemaan jonkun kanssa.

      Aina ovat yrittäneet lakkoilemalla pitää turhat työnsä mutta lopulta on sopeuduttu ja kustannutset laskeneet.

      Ei leikkaukset koske hyviä työntekiöita eikä tarpeellisia tehtäviä. Suomessa ei tarvita neukkutyylisiä vessavahteja kustannukseksi

      • SuommmlllaineN

        Otetaan vaikka aikaisemmin koulutuksesta mielenosoituksen järjestänyt vasemmistolainen opiskelija Vantaalta. Vuosia loisinut yliopistolla ei valmistuminen ole lähelläkään. Kuka tuollaisia elättejä kaipaa?


      • Entäs te Törnävän hullujenhuoneesta valmistuneet korkeasti oppineet "inssit" omatekoiset upseerit, kemistit, jota eivät edes tiedä miten kemian laskuja pitää laskea jne.

        Viel` elää isänmaan petturuus kepulaisten, varsinkin Tolliskomaan kepuleiden joukossa.


    • hjklpoiuytr

      Nimi kertookin paljon.

      Demari Jukka Kekkonen

      Muuta ei tarvitakaan tuollaiseen kommmenttiin

    • TiedätteSenItsekkin

      Yliopistolaitos on Suomessa täysin läpimätä ja tasoltaan kokonaisuudessaan läpipaska. Akateeminen työttömyyskin johtuu siitä, että ns. proffesoreilla ei ole kykyä & halua työhön edes sen vertaa, että saisivat oppilaansa työllistettyä.

      Ylipoistolaitos on synonyymi läjälle paskaa.

    • Kunnon_leikkaus

      Suomalainen koulutus on kuin rahaa heittäisi kaivoon. Maailman tasapuolisinta koulutusta antavia maita ovat Kanada, jota pidämme melkoisten junttien maana ja jossa käyneiden mukaan ruoka voi maksaa kolme kertaa enemmän kuin meillä Suomessa. Vaikka meilläkin on yksi maailman kalleimpia ruokia, väki kohta järjestään työttömänä ja osamiljoona mamua elätettävänä. Olemme toinen parhaista koulutusta antavista maista. Viro kolmantena, mutta onhan siellä 350 euron minimipalkka, josta sanotaan syrjemmällä, että jos sen saisikin. Etelä-Korea neljäntenä, joka nokittelee pohjoisen naapurinsa kanssa, eikä maasta paljon muuta osaa sanoa. Viidentenä Japani, jossa kansa kumartaa ja pokkaa ja josta siitäkään ei näin kaukana osaa paljon sanoa.

      Voi kun meillä ei olisi näin tasapuolinen koulutus, työtä olisi kaikille, sosiaalimammat eivät olisi jakamassa yhteistä hyvää, kun olisivat itsekin tekemässä tuottavaa työtä jne.

      Leikatkaa koulutusta kunnolla maamme edun nimessä. Tuhat tohtoria työttömänä tai suojatyötutkijoina yliopistoissa. Kolmesta neljäänkymppinen fyysikon renttu ei ole vielä oikeissa töissä vaan kaiken maailman apurahoilla. Fiksuja ihmisiä, mutta kun tässä maassa heitä ei tarvita. Niin ja yliopistojen käytävillä on emeritusta työhuoneineen, parempaa eläkettä kyttääviä vanhoja pieruja ilman tehtäviä ja kysykää lisää niiltä, jotka oikeasti ovat tekemässä jotakin, vaikka tutkijana.

      Amen.

      • KauKesss

        Tällaisia kirjoituksia tarvitaan täällä lisää kuin, nimim,Kunnon,,leikkaus oli.
        Palaan myöhemmin asiaan..


    • mistä-noita-sikiää

      kepulaiset kilvoittelee täällä keskenään, kuka pystyy kaikista idioottimaisinpaan kommentointiin. aivot on ämpärissä kaikilla, toisilla vieläkin syvemmällä.

    • humppaveikko100

      Sipilä totesi 31.1. radiossa, että yliopistojen rahoituksen leikkaaminen johtaa siihen, että "luovuus pääsee kukoistamaan".

      Nerokasta!

      Leikataan 90% yliopistojen rahoituksesta, ja sen jälkeen tiedemiehet ovat niin luovia, että Nobelin palkintoja alkaa tulla ovista ja ikkunoista.

    • Kepusta on Suomelle vain haittaa. Koko puolue pitäisi kieltää!

    • Faktaapukkaa

      Juha Sipilä on itse kovin sivistymätön. Sen takia hän vihaa koulutusta ja tutkimusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      517
      1580
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1176
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      62
      861
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      837
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      766
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      76
      751
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      707
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      695
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      691
    Aihe