tiikerinuoliainen

YES!

Tiikerinuoliaiseni kantelevat suussaan pyöreitä oranssin värisiä palloja ja siirtelevät niitä akvaariossa (300l) eri paikkoihin.

Onko tämä kutua ja jos on, miten hoidan sen jatkossa?

1

505

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaari-o

      Käytännössä kaikki markkinoilla olevat tiikerinuoliaiset ovat luonnosta pyydettyjä, ja kaloja tuotetaankin Kaakkois-Aasiasta suuria määriä. Tiikerinuoliaisia on myynnissä yleensä vain oasan aikaa vuodesta, sillä niitä pyydetään kotiseudullaan aina kutuajan jälkeen, kun poikasia on runsaasti saatavilla. Tiikerinuoliaisen viljely akvaario-olosuhteissa on hyvin vaikeaa, ja onnistuneet kudut ovat yksittäistapauksia.

      Kututapahtumaa voi yrittää saada laukaistua suurilla vedenvaihdoilla, hyvällä ruokinnalla ja lämmönnostolla. Kutuakvaario saisi olla väh. 300 L, pH 6,5, 26 °C, dH 0–2 ja runsaasti virtausta. Kaikki kaupoissa myytävät tiikerinuoliaiset ovat luonnosta pyydettyjä.

      Ja Lontooks samaa asiaa;

      Once they are established, Clown Loaches live for several years in an aquarium, where they grow slowly, but seldom reach the size recorded for wild specimens (About one foot). They have not been bred in captivity; probably because they do not reach full sexual maturity.

      Googlasin noita enkä enää muista osoitteita, höh, taas tulee muikkaria mistä oon kopsannu noi ! !

      EISEMITN!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2987
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2921
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1644
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe