Caruna päätti

vaalimainos

Monopoliasemassa oleva sähkönsiirtoyhtiö Caruna päätti nostaa yksipuolisella ilmoituksella sähkönsiirrosta perittävää maksua jopa 30 prosenttia.
Nyt olisi aika sille A. Stubb:in vaalimainoksessa lupaamalle "korjausliikkeelle".

10

55

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ss_miehet_opetti

      Caruna otti kilpailukykyloikan;)

      • MORAALI-ROSKAKORIIN

        Verosuunnittelua, kuten liikennemInisteri Bernerillä ja ulkomaankauppaministerillämme Toivakalla.
        Stubb ja Häkämies iloisina.


    • konsernilaina

      Tulosta huonontaa kalliin konsernilainan rahoituskulut. Olisivat lainanneet pankista, olisivat saaneet reilusti puolitettua korkokulut.

    • Tasapuolisuutta.se.vain

      Jo oli aikakin nostaa siirtohinnat samalle tasolle missä elenialla on ollut jo vuosikausia siirtohinta 6.4 sent.

    • inframaksaatoki

      Niin maakaapelointi maksaa paljon, tokihan sen maksaa käyttäjät.
      Normi toimintaa, turhaa ruikutusta asian tiimoilta.

      • vslin

        Fatta bungaa kaiken,ei huolta huomisesta:)))


    • kaivamaan

      Carunan johtohenkilöt ovat selvästi palkkakuopassa niin vaativia ovat työtehtävät näin kilpailulla alalla. Nyt ne kaivaa kaapelit kuoppaan.

      • KÄTEEN..JÄI..KÄTÄINEN

        KATAINEN oli ulkoistamisen isä.
        Nyt hän vahtii veroparatiisien etua Euroopassa ?


    • luksustatulee

      Hyvä puoli asiassa on juuri tuo sähkön hinta. Sillä taataan tuotteen olevan priimalaatua. Halpa sähkö on ollut kuin kirous, persaukisten sähkö ei ole ollut priimalaatua, ja sen on huomannut vaikkapa puhelinten akkujen lyhyellä kestolla.
      Kun puhelimen akkuun ladataan kunnollista kallista sähköä, on akun kesto ja käyttöikä huomattavasti pidempi, kuin vanhalla halvalla sähköllä.
      Minä ainakin innokkaasti odotan uusia kalliita hintoja, niitten myötä parempaa sähköä.

    • Näin se kapitalismi toimii kun kaikki valta on markkinavoimilla ja kontrollia ei ole. Lääkäritalot ovat tehneet näin jo pitkään ja KELA:n rahat valuneet veroparatiiseihin nyt sinne alkaa valua sähkönsiirrosta saatava tulokin, että kiitos vaan KOKOOMUS ja JAN VAPAAVUORI "puhallus" onnistui.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      496
      3938
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2946
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2198
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      453
      2048
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1384
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1303
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1178
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1075
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      61
      1059
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1038
    Aihe