Malesia

lapsi mukaan

Löytyisikö joku ystävällinen joka kertoisi mikä Malesian kohteista olisi hyvä lapsiperheelle? Sekä hyvät ja huonot kohteet/puolet maasta olisi kiva kuulla! Valmismatkoja ei ole, joten ominpäin mentäisi reittilennoilla. Kaikki asialliset viestit tervetulleita.
Hyvää ja Turvallista Uutta Vuotta kaikille!

2

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kivirta

      Olimme omatoimi-matkalla Malesiassa kuukauden verran vuonna 1999. Ihastuimme etenkin itärannikon paratiisi saariin. Etenkin Pulau Perhentian on aivan mahtava paikka; kristallin kirkas vesi, valkoiset hiekkarannat, ei autoja(ei teitä). AIvan mahtava mesta. Sinne pääseminen vaatii hieman vaivaa; ensin lento Kuala Lumpuriin, sieltä sitten lentäen tai bussilla itärannikolle(en muista kaupungin nimeä nyt) ja sieltä veneellä noin tunnin verran etelä-Kiinan merelle.
      Etenkin Flora Bay chalets on aika upealla mestalla.
      Rannat ja vedet ovar huomattavasti puhtaammat/kirkkaammat kuin esim. Penangissa tai Langkawilla.

      "Huonoja" puolia itä-Malesiassa on ehkä alkoholin saatavuus, mutta ei taida haitata lapsi-perhettä. Alkoholi on lähes Suomen hinnoissa ja viinakauppoja löytyy vain chinatowneista.

      Muita huonoja puolia Malesiasta ei oikein löydä. Kaunis maa ja ystävällisiä ihmisiä!

    • Jack[bullet)

      Kuala lumpur ois mahtava paikka mennä. en oo itte käyny mut mä teen esitelmää siitä ja se näyttäytyy ihan makeelta paikalta.
      esim just etin malesiast tietoo ja kavi ilmi että siell on ihan törkeen hyvä golf paikka.
      kannattaa mennä sinne jos ootte menos.
      ja nyt siell on viel maailman suurimmat kaksois tornit: Petronas Towers.
      jos menisin johonkin niin malesia ykkös kohde!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6158
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1734
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1038
    Aihe