Malesia

lapsi mukaan

Löytyisikö joku ystävällinen joka kertoisi mikä Malesian kohteista olisi hyvä lapsiperheelle? Sekä hyvät ja huonot kohteet/puolet maasta olisi kiva kuulla! Valmismatkoja ei ole, joten ominpäin mentäisi reittilennoilla. Kaikki asialliset viestit tervetulleita.
Hyvää ja Turvallista Uutta Vuotta kaikille!

2

798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kivirta

      Olimme omatoimi-matkalla Malesiassa kuukauden verran vuonna 1999. Ihastuimme etenkin itärannikon paratiisi saariin. Etenkin Pulau Perhentian on aivan mahtava paikka; kristallin kirkas vesi, valkoiset hiekkarannat, ei autoja(ei teitä). AIvan mahtava mesta. Sinne pääseminen vaatii hieman vaivaa; ensin lento Kuala Lumpuriin, sieltä sitten lentäen tai bussilla itärannikolle(en muista kaupungin nimeä nyt) ja sieltä veneellä noin tunnin verran etelä-Kiinan merelle.
      Etenkin Flora Bay chalets on aika upealla mestalla.
      Rannat ja vedet ovar huomattavasti puhtaammat/kirkkaammat kuin esim. Penangissa tai Langkawilla.

      "Huonoja" puolia itä-Malesiassa on ehkä alkoholin saatavuus, mutta ei taida haitata lapsi-perhettä. Alkoholi on lähes Suomen hinnoissa ja viinakauppoja löytyy vain chinatowneista.

      Muita huonoja puolia Malesiasta ei oikein löydä. Kaunis maa ja ystävällisiä ihmisiä!

    • Jack[bullet)

      Kuala lumpur ois mahtava paikka mennä. en oo itte käyny mut mä teen esitelmää siitä ja se näyttäytyy ihan makeelta paikalta.
      esim just etin malesiast tietoo ja kavi ilmi että siell on ihan törkeen hyvä golf paikka.
      kannattaa mennä sinne jos ootte menos.
      ja nyt siell on viel maailman suurimmat kaksois tornit: Petronas Towers.
      jos menisin johonkin niin malesia ykkös kohde!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      69
      3803
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      99
      3446
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3300
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2608
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1512
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1486
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1094
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1090
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1036
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      996
    Aihe