Suomessa lapsista huolehditaan ja ruumiillinen kuritus on kielletty.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016020221052205_ul.shtml
Venäjällä ei toimita ihan samoin:
http://www.heavy-r.com/video/135720/Children_Beaten_In_Russian_Orphanage/
Terveisiä Venäjän lapsiasiamiehelle
9
51
Vastaukset
- jjjkkk
Alkaa jo valjeta, miksi Venäjän katulapset valitsevat mieluummin asumisen viemärissä kuin lastenkodissa.
- AnusPutkonen
Ei tuo juttu voi pitää paikkaansa. Se on USAn, CIAn ja Naton valheita. Sitäpaitsi RT ei ole asiasta kertonut halaistua sanaa. LUotan Bäckmanniin ja lapsiasiamies Astahoviin.
- Kauheaa_katseltavaa
Kyllä venäläinen on todella elukka!
- Herätys_putinistit
Miksiköhän Pietarin päivystys ei ota kantaa asiaan?
- selvä_juttu
Katos, kun tätä juttua ei saa edes valehtelemalla muuksi.
- gggggggg
Ei kantti kestä!
- ff-f
Lähettäkää tiedoksi Bäckmanille, jos tiedätte osoitteen!
Venäjällä lasten kasvatus on paljon parempaa kuin Suomessa. Se näkyy hyvin käytöstavoissa. Venäjällä lapset kunnioittavat selvästi enemmän vanhempiaan, ovat kohteliaampia, käyttäytyvät paljon paremmin, ovat paremmin pukeutuneita jne Suomessa lapsien kasvattaminen hyville tavoille puuttuu lähes kokonaan, ellei ole suorastaan kielletty. Sen huomaa lasten kielenkäytöstä ja röyhkeästä esiintymisestä. Koulussa häiriköidään tunneilla ja välitunneilla kiusataan toisia. Venäjällä on sentään kuri ja järjestys kunniassa niin kuin pitääkin.
- Ivanovits
Viattomia lapsia tavan vuoksi ja systemaattisesti hakkaamalla - kuten filminpätkässä - ei kasvateta kunnon kansalaisia sivityneiden maiden mittapuun mukaan. Venälää älykkäimmistä ehkä tulee kostonhimoisia rikollisia, mutta lastenkodeista hyvin harvoin edes ns. normaalikansalaisia. Keskinkertaisilla selviytyjillä säilyy ikuinen pelko kaikkia aukroriteetteja kohtaan.
Kuri ja järjestys Venäjällä tarkoittaa aina ihmisarvoa nöyryyttävää alistumista. Sananlaskun mukaan "Minä tšaari, minä mutaa; sinä tšaari, minä mutaa". Suuressa maassa riittää aina hakattavia ja hakkaajia.
Lasten "parempaa pukeutumista" voit katsella pistäytymällä maaseudun kyliin välillä Säkkijärvi - Vladivostok tai Krim- Murmansk, tai urbaanimmin vaikkapa Pietarin tai Moskovan viemäreiden suulla. Löytyy vähän yli 10-vuotiata tarjoamaqssa homoseksiäkin.
Heikomman hyväksikäyttö taotaan jos lapsesta alkaen päähän ilman orpokotejakin. Esim. Viipurissa murrosikäiset kollit pakottavat pikkulapsia kerjäämään tai myymään jotain varastettua rihkamaa. On ihan tuore kokemus viime joulukuulta: otin Viipurin torilta kyytiin ruuvineisseliä kaupittelevan pikkupojan, maksoin tyhjänpäiväisestä ostoksesta säälistä triplahinnan ja ajoin pojan kotinsa liepeille pois ryöstäjien ulottuvilta, sillä kertaa nyt ainakin.
Venäläis(karjalais)-suomalaisena onneksi säästyin moiselta perivenäläiseltä kasvatukselta. Äitinikin silmät avautuivat tuosta mielettömyydestä nopeasti isäni kärsivällisyyden ansioista, ja sen äitini avoimesti myönsi. Minua ei koskaan lyöty, ei edes näpsäytetty.
Tähän on turha älyttömästi kommentoida, että onhan USA:ssakin ....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M256972Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1614705Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1033716Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453673Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2481890Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331780Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3331739Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e371711Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831396