Autonvuokraus Portugalissa

Tuomas1984

Olemme vaimon kanssa lähdössä helmikuun lopussa Portugaliin ja lennot olemme varanneet Lissaboniin josta tarkoitus olisi vuokrata auto ja ajella Etelä-Portugaliin ja mennä vähän fiiliksen mukaan eri paikkoihin kiertelemään.
Ikinä en ole ulkomailla autoa ennemmin vuokrannut (joten olen melko ummikko siinä) niin lähinnä haluaisin vastauksia ja kokemuksia kuinka vuokrafirmat toimivat ja mikä olisi järkevin tapa vuokrata auto. Kaikki vinkit ovat tarpeen! :)
Kannattaako auton vuokraus( maksu) jo etukäteen Suomesta netin kautta?
Onko huomattu eroa otanko itselle tunnetulta vai pienemmältä yritykseltä vai joltain sivustolta mikä ilmeisesti hakee useammilta firmoilta?
Vakuutukset? (lähinnä omavastuun osalta)
Jostain sain käsityksen että vuokrausfirma ottaa luottokortilta jonkun suuren varauksen ja palauttaa sen myöhemmin takaisin, mistä tämä johtuu ja onko se jokapaikassa käytäntö?
Eli siis kaikki vinkin ja neuvot ovat tarpeen ja kiitänkin niistä jo etukäteen! :)

1

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HiemanVaihtelua

      Hinnoissa on vaihtelua kysynnän mukaan, etukäteen varaamalla varmistat ainakin auton saamisen. Auto voi olla varattua isompi ja siten lisävakuutus/omavastuun poisto kalliimpi, kuin siinä varatussa pienemmässä autossa.
      Luottokorteissa on minun kohdalle sattunut kaksi vaihtoehtoa, kun auto on ollut netistä varattu ja maksettu; kortin höyläys perinteiselle lomakkeelle ja siihen kortin nettitunnus mukaan... (muutama vuosi sitten ja lomakkeen sai itselle, kun palautti auton), toinen oli että tekivä parin euron noston luottokortilta, jonka palauttavat, kun palauttaa auton (ehjänä). Tämän lisäksi voi olla vakuusmaksu polttoaineesta erikseen, joka palautetaan, kun palauttaa auton tankin täynnä (joskus takavuosina ei ollut paljon eroa vaikka maksoi etukäteen siitä että tankki saa olla tyhjä, mutta ei enää. Halusivat myös bensakuitin näytille, että oli tankattu 98/Super tvs. laatua).
      Pikkufirmoilla voi olla edukkaampia, mutta ennakolta ei voi tietää missä kunnossa autot ovat.
      Vakuutus ja omavastuun poisto ei välttämätä kata renkaita, alustaa ja laseja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      89
      2032
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1810
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      54
      1459
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1415
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1358
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1304
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1244
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1096
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1005
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      975
    Aihe