Autonvuokraus Portugalissa

Tuomas1984

Olemme vaimon kanssa lähdössä helmikuun lopussa Portugaliin ja lennot olemme varanneet Lissaboniin josta tarkoitus olisi vuokrata auto ja ajella Etelä-Portugaliin ja mennä vähän fiiliksen mukaan eri paikkoihin kiertelemään.
Ikinä en ole ulkomailla autoa ennemmin vuokrannut (joten olen melko ummikko siinä) niin lähinnä haluaisin vastauksia ja kokemuksia kuinka vuokrafirmat toimivat ja mikä olisi järkevin tapa vuokrata auto. Kaikki vinkit ovat tarpeen! :)
Kannattaako auton vuokraus( maksu) jo etukäteen Suomesta netin kautta?
Onko huomattu eroa otanko itselle tunnetulta vai pienemmältä yritykseltä vai joltain sivustolta mikä ilmeisesti hakee useammilta firmoilta?
Vakuutukset? (lähinnä omavastuun osalta)
Jostain sain käsityksen että vuokrausfirma ottaa luottokortilta jonkun suuren varauksen ja palauttaa sen myöhemmin takaisin, mistä tämä johtuu ja onko se jokapaikassa käytäntö?
Eli siis kaikki vinkin ja neuvot ovat tarpeen ja kiitänkin niistä jo etukäteen! :)

1

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HiemanVaihtelua

      Hinnoissa on vaihtelua kysynnän mukaan, etukäteen varaamalla varmistat ainakin auton saamisen. Auto voi olla varattua isompi ja siten lisävakuutus/omavastuun poisto kalliimpi, kuin siinä varatussa pienemmässä autossa.
      Luottokorteissa on minun kohdalle sattunut kaksi vaihtoehtoa, kun auto on ollut netistä varattu ja maksettu; kortin höyläys perinteiselle lomakkeelle ja siihen kortin nettitunnus mukaan... (muutama vuosi sitten ja lomakkeen sai itselle, kun palautti auton), toinen oli että tekivä parin euron noston luottokortilta, jonka palauttavat, kun palauttaa auton (ehjänä). Tämän lisäksi voi olla vakuusmaksu polttoaineesta erikseen, joka palautetaan, kun palauttaa auton tankin täynnä (joskus takavuosina ei ollut paljon eroa vaikka maksoi etukäteen siitä että tankki saa olla tyhjä, mutta ei enää. Halusivat myös bensakuitin näytille, että oli tankattu 98/Super tvs. laatua).
      Pikkufirmoilla voi olla edukkaampia, mutta ennakolta ei voi tietää missä kunnossa autot ovat.
      Vakuutus ja omavastuun poisto ei välttämätä kata renkaita, alustaa ja laseja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2480
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      197
      1173
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1081
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      901
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      90
      850
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      55
      789
    Aihe