Windows Vista Windows 7:si

vanhenevakoneeni

Voisiko joku tietäväinen kertoa, voinko päivittää Vistan Windows 7:si omalta koneeltani ja mitä se maksaa? Mistään en ole löytänyt tietoa hinnasta.

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos kone on yhteensopiva niin mikä ettei: https://www.verkkokauppa.com/fi/product/29913/fnghg/Microsoft-Windows-7-Professional-SP1-OEM-64-bit-kayttojarjes

      Se on nyt vähän kalliimpaa kuin aiemmin kun päivityslisenssit ja kotiversiot ovat poistuneet myynnistä, että tämä olisi kannattanut tehdä esim. 4v sitten.

      Voi kyllä olla parempi idea ostaa suoraan Windows 10 ja hankkia kaikki uusiksi kun niistä Windows 7:sta siirrytään jo kymppiin. Tietysti se on paljon hankalempaa näin yhteensopivuusjuttujen takia.

    • ei-ole-aina-kallista

      Huutonetistä tai muualta voi hankkia lisenssitarran, jolla asennus ja aktivointi onnistuu tai sitten ei, riippuu tarrasta ja siitä omasta koneesta, lähinnä sen emolevystä.
      Win 7 asennustiedoston (.iso image) voi ladata netistä, sekä 32 että 64 bittisenä. Kyllä epävirallisistakin lähteistä saa puhtaita imageja. Ja tiedoston voi tarkistaa (md5, sha1).
      Itse tein näin: ostin huutonetistä Win 7 Pro lisenssitarran joka oli tarkoitettu Dellin koneille, hinta n. 20 eur. Imuroin Win 7 Pro imaget, 32 ja 64-bittiset, ja tein niille ei.cfg muokkauksen ja poltin DVD:eille. Näin minulla oli levyt joilta saatoin asentaa minkä hyvänsä Win 7 version.
      Asensin pöytäkoneeseen jonka emo oli Biostar-merkkinen. Aktivointi piti tehdä puhelimessa mutta mitään ongelmaa siinä ei ollut.
      Hinnaksi siis tuli tarran hinta n. 20 eur ja ja parin tyhjän DVD:n hinta.

      • vanhenevakoneeni

        Kiitos vinkeistä.


    • ei-ole-aina-kallista

      Ei siis välttämättä kannata yrittää tehdä kallista päivitystä kun voi tehdä halvan uudelleenasennuksen, joka on samalla päivitys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4248
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3798
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      136
      3245
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      47
      1629
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1508
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      1450
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1385
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1351
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1160
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1063
    Aihe