.
Politiikka 2.2.2016 klo 11:45 | päivitetty 2.2.2016 klo 11:54
"Jukka Vihriälän viimeinen taisto lahjusrikoksesta"
http://yle.fi/uutiset/jukka_vihrialan_viimeinen_taisto_lahjusrikoksesta_uskon_vakaasti_etta_syytteet_hylataan/8641772
.
Politiikka 2.2.2016 klo 11:45 | päivitetty 2.2.2016 klo 11:54
"Jukka Vihriälän viimeinen taisto lahjusrikoksesta"
http://yle.fi/uutiset/jukka_vihrialan_viimeinen_taisto_lahjusrikoksesta_uskon_vakaasti_etta_syytteet_hylataan/8641772
.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Uuniperunan tekoset vanhenivat ennen kuin poliisi pääsi rötösten jäljille. Kanki-kaikkonen saatiin kiinni ja tuomittiin.
Vanki-kaikkonen suoritti tuomionsa kepun eduskunaryhmässä.
Hieronta-vihriälä koettaa kiemurrella irti syytteistään ja käyttää jälleen valtion varoja vältelläkseen vastuuta tekosistaan.
.
"Tali-Ihantala 1944 jää tässä toiseksi kun kyseessä on KEPU!laisen henkilökohtaiset ylimääräiset etuisuudet"
.
Muna-Matti Vanhanen sai meillä harvinaisen syytesuojan. Hänen rikoksensa Nuorisosäätiössä täytti ja täyttää vieläkin kavalluksen merkit.
Mattipoika jakoi Nuorisosäätiön rahaa ITSELLEEN.
DEMARIT OLIVAT TOSI TYHMIÄ, KUN SUOSTUIVAT TÄHÄN SYYTESUOJAAN.
Olisi tietysti tosi noloa, jos pääministeri olisi tuomittu kavalluksesta ja lukemattomasta määrästä pienempiä rötöksiä.
Oikeus- ja Totuustollisko Anneli Jäätteenmäki jo pilasi Suomen maineen pitkäksi aikaa valehdellessaan JA JUORUILLESSAAN.
Ei kai kukaan uskokaan, että kepuli puhuisi totta, ehkä joku joskus, mutta Tolliskomaan kepulaiset eivät tee koskaan mitään isänmaallista tai rehellistä.
Muna-Matti pääsi muutenkin sivistyneessä maalimassa hyvin esiin, tosin Muna-Matti Vanhaselle naureskelivat ulkolaiset toimittajat ja muutkin, jos lukivat Matin naisjuttuja ja hänen nostamiaan oikeusjuttuja.
Matin jalka tuli niin pipiksi, ettei voinut "astua" pääministerinä, mutta jyllä astuminen meni oikein hyvin perheyritysten liitossa, kun hän ensin järjesti 2,4 miljardin veroedut tulevan työnantajansa omistajille.
Maalaisliito ei unohda käyhän asiaa!
Korruptoituneet hylkiöt työllistävät oikeuslaitosta ja kuluttavat veronmaksajien varoja. Lisäksi liian moni kepulisti on välttänyt tuomion rötöksistään.
Pahinta ettei ymmärrä edes #HÄVETÄ#
Valittelee että rikoksien vuoksi on maine kärsinyt :) yllättävää
"Hovioikeuden mukaan Vihriälä oli saanut Nuorisosäätiöltä yli 34 000 euron edut ja olisi siten ollut esteellinen osallistumaan RAY:n hallituksessa säätiön avustuksista päättämiseen. Summa koostui taulukaupoista ja Vihriälälle tarjotuista Tallinnan-matkoista.
Vihriälä kiistää taulurahojen olleen lahjuksia, mutta syyttäjät näkevät asian toisin.
– Tiivistetysti on ostettu taulu satasella, laitettu siihen kympin kehykset ja myyty se tuhannella eurolla. Käräjä- ja hovioikeuden mukaan tästä 700 euroa on ollut lahjonnan luonteista etua. Jos sama raha olisi jaettu ruskeissa kirjekuorissa, niin emme keskustelisi koko asiasta, valtionsyyttäjä Juha-Mikko Hämäläinen sanoi."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1454387449018.html
.
Tämä taparikollinen on nytkin poliisitutkinnassa:
http://liberalismi.net/wiki/Antti_Rinne