Ollana suunniteltu omaa hevosta vanhempien kanssa. Tulisi yksityis tallille. Katselin näitä talleja, ja löytyi 3 sopivaa tallia. Eka olisi puolihoidolla 370€ ja samassa pihapiirissä toinen 300€ myös puolihoidolla(tällä tallilla pitää tehdä viikonloppu vuoroja). Näille talleille olisi sellainen 15-20km matkaa. Toiselle tallille n. 5km ja täysihoito 550€. Mikä kannattaa ottaa? Minkä itse valitsisit?
Tallipaikka
2
170
Vastaukset
- Epäreilumaailma
Varmaan tuon jälkimmäisen, maksaa enemmän mutta on täysihoito ja noin lähellä joka olisi minulle ainakin iso juttu, lisäksi ei tarvitse stressata viikonlopun työvuoroja. Tottakai kannattaa käydä paikanpäällä tutustumassa talliin ja ympäristöön sekä henkilökuntaan ja varmaan yrittää netistä onkia kokemuksia kyseisistä talleista.
- z--
Et maininnut mitään siitä, millaienn hoito ja millaiset puitteet tallilla on.
Hintaa ja matkaa tärkeämpi pitäisi ihan ehdottomasti olla ne hevosten olot. Onko riittävän isot karsinat? Valoisa ja turvallinen talli? Hyvä talli-ilma? Laadukas heinä? Riittävästi heinää? Riittävästi kuiviketta? Juotetaanko hevoset myös tarhoissa? Kuinka isot tarhat? Mahdollisuutta tarhata laumassa? Hyvä pohja kentällä/maneesissa? Hoidetaanko pohjaa riittävästi? Loimitetaanko hevosia tarvittaessa? Pätevä tallihenkilökunta? Onko maastoja?
Lisäksi kannattaa miettiä omaan mukavuuteen vaikuttavia asioita:
Tuleeko talliin lämmin vesi? Onko kuivatushuonetta varusteille? Lämmin varustehuone? Riittävästi tilaa varusteille? Onko vessaa? Onko kenttä valaistu riittävästi? Onko kunnollinen hoitopaikka hevoselle (esim. eläinlääkrin tai kengittäjän käyntiä varten)? Onko pesupaikkaa hevoselle?
Vasta kun olet miettinyt näitä asioita, voi miettiä sijaintia ja hintaa.
Jos kaikki edellä mainitut asiat on kunnossa, valitsisin itse ihan ehdottomasti tuon viimeisen tallin (täysihoito, 500e).
Jos matka on 20km ja käyt tallilla päivittäin, se tekee kuukaudessa 1200km eli rahassa yli 100€.
5km taas on niin lyhyt matka, että kesäisin sen menee vaikka pyörällä. Koska olet vielä alaikäinen, pääsisit tallille itsekin, etkä ainakaan kesäisin olisi riippuvainen vanhempien kyydeistä.
Lisäksi se, että sitoutuu tallivuoroihin tarkoittaa että niihin ihan oikeasti sitoutuu. Mitäs jos oletkin kipeänä? Entä jos vanhemmat haluaa lähteä mökille ja sinun pitäisi lähteä mukaan? Tai jos haluaisit viikonloppuna vaikka mennä yöksi kaverille, mutta sinulla on joka viikonloppu aamutalli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3237482Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r695285Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014544Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174362Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1214159Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523907Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1543790Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan743697Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293586SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha843422