Galluppia pukkaa.

Vasemmistolla suurin kasvu pyrähdys ylen tuoreimmassa gallupissa 1,2. Demareilla saman verran laskua joten väki sieltä valuu oikeaan työväenpuolueeseen. Persut selkeästi vihreiden takana ja vihreillä myös kannatus kohenee. Kokoomus ansaitusti syöksyy ja veikkaan että tämä jatkuu.
2664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Vasemmiston kannatus onkin +1,3% kasvussa.

Äänestä
  • Aivan sama mitä on tämän käpykaartipuolueen kannatus mitä he sillä tekevät oppositiossa kun hallitustie on tukiossa .

    Äänestä

Tämänpäivän oppositio on huomispäivän hallitus. Tämän hallituksen virheiden ja erheiden paikkaaminen on isotyö. Siksi vasemmisto!

Äänestä
  • Mitään vasemmistoa ei enää ole eikä tule, se on historiaa.
    Jos sosialistien kannatus on yhteensä 20 – 30% niin miten siitä syntyy hallitus?
    Sosialistien harrastama mamutus ja pakkoruotsi estää hallitukseen pääsyn 20-vuodeksi. Kun säät lämpenee niin itärajan takaa tulee miljoona uutta ”sosialistia”. Meillä on hyvin pitkään ei-sosialistinen hallitus. Väyrysläisten puolue tulee olemaan hallituksessa kauan ennen sosialisteja.
    Satu Taavitsainen ”aikoo” ehdottaa SDP:lle, että oppositio ”aikoo” perustaa hallituksen joka ”aikoo” peruttaa kaikki päätökset jota nykyinen hallitus ”aikoo” tehdä. Osuva etunimi hänellä.

    Äänestä

Ylellä on ”ihan kivat” tarkoitushakuiset korjauskertoimet joilla saadaan aina sopiva tulos.
Ylen gallupeista on jo eduskuntakin saanut tarpeekseen. Edessä on isot leikkaukset kun suuri osa toimittajista on osoittanut parantumattoman typeryytensä.
Iso paja on jo päätetty täyttää VR:n turhilla virkamiehillä (n. 1000). Suraavaksi menee taas indeksikorotus ja alkaa uudet YT-neuvottelut. Pelko kuuluu jo usean toimittajan äänessä.
Sitten onkin vuorossa tuo VR-klikki kun kilpailutus tulee junaliikenteeseen. Ihmettelen miten iso paja sitten täytetään, vuokrataanko maikkarille?.

Äänestä
  • Niin, kun naama ei miellytä, on vika peilissä.

    Äänestä

Ei jumalauta näille bolsuille mene jakeluun, NÄMÄ GALLUPIT OVA JA VAIN AINOASTAA TEHTY UUDELLAMAALLA HAASTATELTU N.2000 IHMISTÄ! EI NÄISSÄ GALLUPEISSA OLE KOKO SUOMEA IDOOTIT!!!

Äänestä
  • Heh, suojeluskuntakerholainen herännyt horroksesta ja alkaa sekoilemaan samantein. Huomenta vaan, mitäs lääkkeitä tänään ohjelmassa?

    Äänestä

  • 111001010110001 kirjoitti:

    Heh, suojeluskuntakerholainen herännyt horroksesta ja alkaa sekoilemaan samantein. Huomenta vaan, mitäs lääkkeitä tänään ohjelmassa?

    Vasemmistoliiton absoluuttinen kannatuksen kasvu tämän päivän gallupissa suurin (1,3 prosenttiyksikköä lisää) ja suhteellinen kannatuksen kasvu jopa poikkeuksellisen suuri (lähes 25 prosenttia aiempaan lisää).

    Demareiden vasen laita on alkanut vuotaa.

    Äänestä

  • UPDATE_11265756 kirjoitti:

    Vasemmistoliiton absoluuttinen kannatuksen kasvu tämän päivän gallupissa suurin (1,3 prosenttiyksikköä lisää) ja suhteellinen kannatuksen kasvu jopa poikkeuksellisen suuri (lähes 25 prosenttia aiempaan lisää).

    Demareiden vasen laita on alkanut vuotaa.

    No ei nyt lähes 25 prosenttia lisää, mutta lähes 20 prosenttia kuitenkin.

    Äänestä

Nuori nainen vielä puheenjohtaksi, niin suomen Podemos on totta.

Äänestä

Seuraavan YLEN mielipidemittauksen mukaan vasemmistoliittoa äänestäisi 104% suomalaisista. Saman mielipidemittauksen perusteella keppihevostyttöjä on Tampereella 6500 ja joka kolmas homopari pystyy lisääntymään keskenään ylen kyselyn mukaan.

Äänestä
  • Aika säälittävää että puretaan pettymystä huonoihin vitseihin ...

    Äänestä

  • Kumppaniehdokas kirjoitti:

    Aika säälittävää että puretaan pettymystä huonoihin vitseihin ...

    No, nämä salaliitto hörhöt on osa suomalaista poliittosta tietämättömyyttä.

    Äänestä

Tosi on huono vitsi on vasemmistoliiton kova kannatus. Ylen viherkommarit pelkää työpaikkojensa puolesta ja tekevät vasemmistomieleisiä tutkimuksia. Suomalaisista äänestää vähän yli puolet vaaleissa. Sitten kysytään ketä äänestäisit vaaleissa nyt? Onko nyt vaaleja ja mitä vaaleja on? Ei mikään voi olla niin tyhmä kuin vasemmistokommari.

Äänestä
  • Voi olla, rupulipersuli ja hörhölessu,

    Äänestä

  • Hevoses karkaa. Kyseisen YLEn tutkimuksen toteuttaa Taloustutkimus oy. Sen omistaa Kokoomuksen oikean laidan kansanedustaja Eero Lehti. Hänellä tuskin on intressiä manipuloida vasemmistomyönteisiä tutkimustuloksia.

    Äänestä

Aina kun gallupit julkaistaan, ne joiden kannattama puolue on menettänyt kannatustaan, kokevat jonkinlaisen primitiivireaktion. Gallupien tekijät ovat puolueellisia, vääriä kysymyksiä tehty, koko maan alueeltavei ole kysytty jne...
Loogisena johtopäätöksenä on se, että gallupit valehtelevat. Kannattaako näiden gallupien tuloksia sitten edes kommentoida ?

Äänestä
  • Aika kohdalleen ne yleensä osuu ja kertoo mitä poliittisella kentällä tapahtuu.

    Äänestä

  • 011010001010 kirjoitti:

    Aika kohdalleen ne yleensä osuu ja kertoo mitä poliittisella kentällä tapahtuu.

    Up.

    Äänestä

Kelpaa Li:n astua johtoon.

Äänestä

Uusimmalla kannatuksella 8,6 % Vasemmistoliiton kansanedustajien määrä kasvaisi ainakin neljänneksen, ehkä kolmanneksen. Todennäköisesti 15-16 kansanedustajaan.

Viime vaaleissa Vasemmistoliitto sai 12 paikkaa ja Vihreä liitto 15 paikkaa, vaikka sen kannatus oli pienempi 8,5 %, kuin Vasemmistoliiton tämänpäiväinen kannatus.

Trendi on nouseva ja seuraaviin eduskuntavaaleihin mennessä määrä sen valossa hyvin todennäköisesti tästä edelleen kasvaa.

Äänestä

Eikös tuo ole siinä persujen lukemilla. Pian ohi.

Äänestä

Ilmastonmuutoksen Aikakausi:

Irti Vapaakaupasta ja Eurokurista!

Äänestä

Ei riitä. Tarvitaan lisää. No sitä tulee kun on tilattu.

Äänestä

Nostetaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


00001010010101 kirjoitti:

Vasemmistolla suurin kasvu pyrähdys ylen tuoreimmassa gallupissa 1,2. Demareilla saman verran laskua joten väki sieltä valuu oikeaan työväenpuolueeseen. Persut selkeästi vihreiden takana ja vihreillä myös kannatus kohenee. Kokoomus ansaitusti syöksyy ja veikkaan että tämä jatkuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu