Nyt meni hermot siivouksessa!

Mielenrauha82

Hei. Meillä on ns. normaali perhe kaksi lasta ja mies. Mies tekee runsaasti töitä, joten kodin siivous on jäänyt meikäläisen harteille. Eikä siinä mitään ongelmaa, teen kuitenkin lyhennettyä työviikkoa. Ongelmana kuitenkin poikani joille se omien jälkien siivous ei mene kaaliin. Ikää kuitenkin jo 7 ja 8. Monta kertaa olen sanonut että siistikää se leikkihuoneenne, joka on AINA kuin pommin jäljiltä. Enkä vaadi muutakuin lattian tyhjäksi että vähän pääsisi imurilla vetäisemään.
Tänään imuroidessani tulin leikkihuoneeseen, ja voi ********, lattia täynnä legoja ja tilpehööriä. Päätin että, voi voi, ja eikun imuri päälle ja menoksi. Kuului vain kloksklikspoksvrrrr, kun legot ym. katosivat imurin syövereihin. Samalla mieleni valtasi tyytyväisyys, tulipas siistiä ja kuinka helposti! Poikien omat huoneet sujuivat yhtä vauhdikkaasti, ellei tavara näyttänyt tärkeältä niin slurps slurps.
Harvoin on siivous ollut yhtä mukavaa, ei enää jatkuvia keskeytyksiä ja kumarteluja lattialle. Aion vastaisuudessakin suhtautua yhtä huolettomasti imurointiin.
Pojat hakekoon legonsa imurista jos haluavat, oppia ikä kaikki.

Mites teillä siivouspäivänä?

3

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opetapienestäpitäen

      eihän siinä mitään, sinähän ne leegot olet ostanut ja maksanut.
      Ei muuta kuin kauppaan hankkimaan vaan lisää. Rahallahan niitä saa.

      Tiedoksi, nalkuttamalla et saa mitään aikaiseksi.

    • kylläneoppii

      Uhkaus, kiristys ja lahjonta - ne toimii. Nalkuttamalla ei saa aikaan mitään mutta toi lelujen piilottaminen vähäksi aikaa on minusta ihan hyvä keino ja olen todennut sen toimivaksi jo 25 vuotta sitten. Ei niitä legoja roskiin tarvitse laittaa kuin jemmata vähäksi aikaa johonkin jätesäkkiin ja varastoon.

      Sanot tästä lähtien, että huomenna imuroin aamulla ja kaikki häviää taas mitä lattioilta löytyy. Samoin hyväksi keinoksi todettu tietsikasta johto irti, kännyt kaniin jos homma ei pelitä.

      • itkuahammastenkiristelyä

        Näin meilläkin asiat toimiivat. Kas'kummaa kyllä katos legot, kun kerran sanoi: Imuri sitten syö nuo, jos ET kerää pois.
        (Tosin imuri kerran söi ne, MUTTA pölypussi oli vaihdettu uuteen ja sitten sai vain ravistella legot talteen : )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5323
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4677
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      152
      1681
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1446
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      15
      1279
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1094
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      206
      987
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      67
      958
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      839
    Aihe