Mun mielestä se on oikeaa välittämistä

Kun myöntää itselleen, että en minä olisi riittävä hänelle tai liikaa ongelmia.
10152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei olisi riittävä?

Äänestä

Oikeaa välittämistä on monenlaista. tuo mainitsemasi oli mielestäni sellainen ajatus, joka ei välttämättä kerro tunteiden syvyydestä tai pysyvyydestä.
niinkuin se ajattelusuunta, että olen hänelle tarppeksi, tarkoiya sitä, että tunteet eivät olisi syvät..

Äänestä

Meneekö monelle

Äänestä

Oikeaa välittämistä on huomioida toinen myös, eli kertoa/keskustella hänen kanssaan asioista ja antaa toisen itse päättää elämästään eikä tehdä hänen puolestaan päätöksiä.

Äänestä
  • Veit kirjaimet näppikseltäni… Ap:lle: Ei kannata olettaa toisesta mitään näin tärkeissä asioissa. Anna hänen itsensä päättää, onko valmis sinuun, hankaluuksineen päivineen. Pelko turhasta ja toisen suojeleminen itseltä on kyllä typerää. Mieti niitä ihmisiä, jotka on menettäneet rakkaansa lopullisesti esim kuoleman kautta. Älä tuhlaa elämääsi.

    Äänestä

  • miehenneuvvo kirjoitti:

    Veit kirjaimet näppikseltäni… Ap:lle: Ei kannata olettaa toisesta mitään näin tärkeissä asioissa. Anna hänen itsensä päättää, onko valmis sinuun, hankaluuksineen päivineen. Pelko turhasta ja toisen suojeleminen itseltä on kyllä typerää. Mieti niitä ihmisiä, jotka on menettäneet rakkaansa lopullisesti esim kuoleman kautta. Älä tuhlaa elämääsi.

    Tässä vaiheessa, kun ei edes tunneta, on järkevää perääntyä.

    Äänestä

  • hyvää_yötä_ kirjoitti:

    Tässä vaiheessa, kun ei edes tunneta, on järkevää perääntyä.

    jos ei edes tunneta ???

    Äänestä

  • hyvää_yötä_ kirjoitti:

    Tässä vaiheessa, kun ei edes tunneta, on järkevää perääntyä.

    Ei tunneta ei. Niin. Juttelimme vain.

    Ja talosta vedettiin pitkää tikkua. Ja pelinjakaja jakoi kortit.
    Ja kissassa oli enemmän valkoista kuin toisessa. Ja käly oli liian ylpeä miehelle. Ja ylioppilaspapereita ei tarvinnut. Ja hitsauskipinät lensi. Ja saksa sujui polilla kohtalaisesti. Ja kiinalainen ryhmätyökaveri moitti sumplijaksi. Ja mies pisti aina ensin yhteiselle tilille rahaa. Ja miehellä ei ollut punaista takkia. Ja yksi nainen oli töissä vanhainkodissa. Ja kalastus on kivaa! Ja mökillä ei ajeta partaa. Ja astialle ei ole hyvä palata. Ja itäiseen Hesaan voisi muuttaa. Ja koira vaatii liikaa. Ja kameraa on lainannut. Ja olut on parempi kuin lonkero. Ja leidillä on turkki. Ja tarkkisluokalla oppi. Ja yhteisiä busineksiä on naisen kanssa. Ja isän ja äidin ero oli hyvä. Ja kireää rokkaripaitaa ei voi lihava mies käyttää. Ja serkku on hyvää seuraa. Ja entisestä itäblokista saa naista. Ja kukkaistutuksia ei jaksa hoitaa. Ja verkostoituminen on tärkeää. Ja Sveitsi on hyvä maa. Ja Carneval-kesiä söi. Ja veli harrasti karatea.

    Äänestä

En ole Ap.

eikä minulla ole "liikaa ongelmia",
jollei sairastelevia sukulaisia lasketa ongelmiksi.
Tietysti se tarkoittaa, ettei voi liehua "panemassa" ketä
vaan, mutta en niin haluaisi tehdäkään.

Olen parisuhteessa ja olen naimisissa. Siksi mikään
"panosuhde" ei luonnollisestikaan tule kysymykseen,
kuten ei tullut P:aan aikana!

Peräänny vain Timo (alias Rumamaija), kuten peräännyit
viimeksikin kun "homma ei edennyt"
täällä ei ole "panoja" tarjolla
TÄLLÄKÄÄN KERTAA!

Äänestä

ajatuksia, kuka meistä on riittävä ja kenelle, määrittele sana riittävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvää_yötä_ kirjoitti:

Kun myöntää itselleen, että en minä olisi riittävä hänelle tai liikaa ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu