Nyt menee huonosti

Dommer

Tein mahtavan urakan paranin sairaudesta joka tappoi minut ja laihdutin 45 kg , sitten sain ajatuksen mennä kouluun 37 vuoden iässä ja hupsista nyt painana 55 kg lisää ja kaikki tämä kahdessa vuodessa,se meni todella hienosti.

Nyt ahmin kaksi Ben & jerrys jäätelöä illlassa, toisen ostana toisesta kaupasta toisen toisesta,kun en muuten kehtaa..Siinä sivussa menee kaljaa limsaa ja juusto snacseja. Housut eivät mene kiinni joten siirryin kauan sitten verskoihin ja sanoisin, että suhteeni ruokaan on sairas. Miehelle tämä saattaa olla jollain tavalla erilaisempaa tosin sillä erotuksella, että rintojen kasvu ei ole positiivista.

Tämän keksiminen ei vienyt kauan ja ainut tapa oikaista syöksykierre on vaihtaa suhdetta ruokaan, ruoka olkoon siis polttoainetta jota tarvitse jotta en kuole, sitä neljästi päivässä ja ei muuta. Joku täällä jo sanoikin että ahmii jopa kotiruokaa ja kaurapuuroa, eikä se yllätä minua, samoin tein. Huomioin tässä hilja, että meistä tuli kaupan päälle "Amerikka" ja kaikkea saa extra kokoina niin maksamakkaraa kun maitoakin,sekä hamppareita, todella hienoa tämä "mimi-amerikkalaisuus".
Raisiossa alkaa olemaan kohta niin paljon "läski-mopoja" asukasta kohden, että perustan sinne korjaamon niille.

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vieras2016

      Liian rankka painon pudotus vai missä ajassa tuo pudotus tapahtui ? Taas kerran huomaa, että on lähdetty "laihduttamaan", eikä niinkään muuttamaan elämäntapoja. Elämäntapoja muuttaessa tulisi ajattella, että pystynkö pitämään tämän systeemin läpi elämäni. Moni joka lähtee laihduttamalla laihduttamaan kasvattaa itselleen nälkävelan, joka on rankoissa laihdutuksissa maksettava takaisin ja vielä yleensä korkojen kera. Keho pyrkii tasapainoon, laittaen samalla hormoonitoiminnan sekaisin.
      Asiaa ei myöskään auta, että olet laihduttaessa ajanut itsesi henkisesti loppuun, jolloin tässä kohtaa enää ei edes myöskään itsekuri auta, kun elimistö iskee vastaan.

      Se kroppa ei vaan tajua/usko, että nälkiinnyttäminen on ohi, koska teit noin dramaattisen painon pudotuksen. Olet myös ilmeisesti kieltänyt laihdutuksesi aikana itseltäsi herkut ? Myöskään itsensä henkinen ruoskiminen ei edes auta tilannetta, vaan olisi paras hakea apua syömisen normalisoimiseen, sekä henkiselle puolelle.
      Itseinho on täysin turhaa, enemmänkin tulis oivaltaa ja ymmärtää, että miksi kävi näin.
      Teinkö oikeasti elämäntapoihin muutoksen, vai lähdinkö ns. "dieetille", koska dieetin jälkeenkin on elämää. Elämä ei voi olla alituista laihduttamista tai jojoilua. Seuraavaksi pahin on lähteä tekemään uutta laihdutuskuuria, jolloin sotket elimistösi vielä enemmän. Been there done that. Hommaa apua itsellesi, älä koskaan enää lähde laihduttamaan, vaan tähtää elämätapamuutokseen ! Voimia sinulle :) !

      • Ewatar

        Juuri näin mitä Vieras2016 kertoo. Tietää mistä puhuu !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      125
      2048
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1420
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1151
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1069
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1017
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      87
      928
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      809
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      787
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      731
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      671
    Aihe