Nyt menee huonosti

Dommer

Tein mahtavan urakan paranin sairaudesta joka tappoi minut ja laihdutin 45 kg , sitten sain ajatuksen mennä kouluun 37 vuoden iässä ja hupsista nyt painana 55 kg lisää ja kaikki tämä kahdessa vuodessa,se meni todella hienosti.

Nyt ahmin kaksi Ben & jerrys jäätelöä illlassa, toisen ostana toisesta kaupasta toisen toisesta,kun en muuten kehtaa..Siinä sivussa menee kaljaa limsaa ja juusto snacseja. Housut eivät mene kiinni joten siirryin kauan sitten verskoihin ja sanoisin, että suhteeni ruokaan on sairas. Miehelle tämä saattaa olla jollain tavalla erilaisempaa tosin sillä erotuksella, että rintojen kasvu ei ole positiivista.

Tämän keksiminen ei vienyt kauan ja ainut tapa oikaista syöksykierre on vaihtaa suhdetta ruokaan, ruoka olkoon siis polttoainetta jota tarvitse jotta en kuole, sitä neljästi päivässä ja ei muuta. Joku täällä jo sanoikin että ahmii jopa kotiruokaa ja kaurapuuroa, eikä se yllätä minua, samoin tein. Huomioin tässä hilja, että meistä tuli kaupan päälle "Amerikka" ja kaikkea saa extra kokoina niin maksamakkaraa kun maitoakin,sekä hamppareita, todella hienoa tämä "mimi-amerikkalaisuus".
Raisiossa alkaa olemaan kohta niin paljon "läski-mopoja" asukasta kohden, että perustan sinne korjaamon niille.

2

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vieras2016

      Liian rankka painon pudotus vai missä ajassa tuo pudotus tapahtui ? Taas kerran huomaa, että on lähdetty "laihduttamaan", eikä niinkään muuttamaan elämäntapoja. Elämäntapoja muuttaessa tulisi ajattella, että pystynkö pitämään tämän systeemin läpi elämäni. Moni joka lähtee laihduttamalla laihduttamaan kasvattaa itselleen nälkävelan, joka on rankoissa laihdutuksissa maksettava takaisin ja vielä yleensä korkojen kera. Keho pyrkii tasapainoon, laittaen samalla hormoonitoiminnan sekaisin.
      Asiaa ei myöskään auta, että olet laihduttaessa ajanut itsesi henkisesti loppuun, jolloin tässä kohtaa enää ei edes myöskään itsekuri auta, kun elimistö iskee vastaan.

      Se kroppa ei vaan tajua/usko, että nälkiinnyttäminen on ohi, koska teit noin dramaattisen painon pudotuksen. Olet myös ilmeisesti kieltänyt laihdutuksesi aikana itseltäsi herkut ? Myöskään itsensä henkinen ruoskiminen ei edes auta tilannetta, vaan olisi paras hakea apua syömisen normalisoimiseen, sekä henkiselle puolelle.
      Itseinho on täysin turhaa, enemmänkin tulis oivaltaa ja ymmärtää, että miksi kävi näin.
      Teinkö oikeasti elämäntapoihin muutoksen, vai lähdinkö ns. "dieetille", koska dieetin jälkeenkin on elämää. Elämä ei voi olla alituista laihduttamista tai jojoilua. Seuraavaksi pahin on lähteä tekemään uutta laihdutuskuuria, jolloin sotket elimistösi vielä enemmän. Been there done that. Hommaa apua itsellesi, älä koskaan enää lähde laihduttamaan, vaan tähtää elämätapamuutokseen ! Voimia sinulle :) !

      • Ewatar

        Juuri näin mitä Vieras2016 kertoo. Tietää mistä puhuu !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2221
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      984
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      881
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe