ahdistaaaaaaa

dnggggd

minä pelkään että tuun huonoks ihmiseksi kennellä ei oo omatuntoo mä en halua tulla semmoseksi ihmiseksi vaikka mä inhoon murhaajia mä voisin tulla iha minkälaiseksi ihmiseksi vaan mut kunha ei pahaksi ihmiseksi oon miettiny jo pari viikkoo ja pelänny ja haluun nä ajatukset pois päästäni ja olla niinku ennen, mä olen lukenut netistä että minkälaine ihmine on jos on paha ja sanottii että ei oo omatuntoo, sen jälkeen oon miettiny kaikkee, et onkoha mulla omatunto. oon rukoillu jumalaa ja pyytäny apua että musta ei tulis ikinä pahaa ihmistä.

mä haluun olla hyvä,terve,omatuntoinen,avulias,sydämmelinen,ei itsekäs ja semmone ketä ei halua kenellekkää mitää pahaa.

kertokaa minkälainen ihminen on ja sen muutama vuosi sittetuli nenäpäivö keräys ja lahjotin sata euroo sinne ja olin sydämmelinen. mulla on isä puoli mikä välillä riehus mutta ei oo vaaralinnen tykkkää juoda. ja onko paha ihminen aina ollut paha jopa syntymästä asti ja välittääkö ne mitään tulevaisuudestaan että iha sama jos tulee joksikin hulluksi.

7

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahikset

      Pahaa ihmistä on aika hankala määritellä. Jokaisella on vähän eri näkemys siitä, mikä tekee jostakusta ns."pahan". Itse en juurikaan pidä ilmaisusta että joku olisi paha, vaikka joihinkin yksilöihin se toki sopii (katumusta tai minkäänlaista sympatiaa tuntemattomat ihmiset).
      Voisin sanoa, että jos pohdit näitä asioita ja, kuten mainitsit, oikeasti haluat auttaa ja kohdella ihmisiä kuin itse haluasit tulla kohdeltavaksi, et tosiaankaan ole "paha".
      Ihmismieli on äärettömän monimutkainen koneisto ja aina kaikki ei mene niin kuin pitäisi, etenkin jos käyt läpi hankalaa elämäntilannetta tai lapsuuteesi/menneisyyteesi liittyy rankkoja hetkiä. Varsinkin lapsuudessa koetut traumat, huono kasvatus tai muu kaltoinkohtelu on osasyynä " pahoille" ajatuksille. Ja kyllä, suurin osa muita satuttavista ihmisistä on kasvanut sellaiseksi. Geenit vaikuttavat loppujen lopuksi hyvin vähän persoonaan verrattuna ympäristöön ja saatuihin ihmiskontakteihin. On olemassa monia psykologisia tutkimuksia, joissa voidaan todeta ihmisen persoonan olevan hyvinkin muokattavissa olosuhteiden mukaan. Tunnetuin varmaankin vankilakoe (en muista virallista nimeä). Joten itse uskon kenen vain kykenevän kieroutuneisiin tekoihin, jotkut ovat vain herkempiä ympäristön paineille kuin toiset.
      Jos ajatukset todella vaivaavat, ehdotan ammattilaiselle puhumista. Psykoterapeutti ei tuomitse ajatuksiasi ja osaa mahdollisesti auttaa pääsemään niistä yli.
      Onnea sinulle!

      • Pahikset

        Korjaus: lapsuudessa koetut tapahtumat VOIVAT olla syynä ajatuksillesi.


      • Pahikset
        Pahikset kirjoitti:

        Korjaus: lapsuudessa koetut tapahtumat VOIVAT olla syynä ajatuksillesi.

        Lisään vielä että tiedän ristiriitaiset tunteesi, sillä itse olen myös kamppaillut kyseisten ajatusten kanssa, pohtien olenko menettänyt empatian tunteeni. Todellisuudessa olin vain masennuksen vuoksi täydellisessä tunnekadossa ja psykologisten ongelmieni vuoksi eivät henkiset resurssini riittäneet muiden ihmisten välittämiseen. Samat ongelmat aiheuttivat myös hyvinkin graafisia ja kieroutuneita ajatuksia ja haluja.


      • wfunwijfnijewa

        kiitos vastauksesta.


    • Sinulleavuksi

      Hae apua ensin vaikka terkkarista, äläkä käytä kofeiinipitoisia tuotteita kuten kahvia ne vain pahentavat pelkoja/luuloja. Syö perusruoan lisäksi enintään 3 tunnin välein terveellinen välipala, psykosomaattiseen oireiluun auttaa hieman aspiriini entero 100 mg, mutta niitä ei pidä liikaa ottaa, ja ota teelusikallinen kylmäpuristettua rypsiöljyä päivässä. Aivot tarvitsevat hyviä rasvoja. Ehdottomasti tuohon psyykkiseen oireiluun auttaa hyvä psykoosilääke.

    • Sortteeraaja

      Pahuus on myös suhteellista. Jos itse on elänyt ympäristössä, jossa kaltoinohtelu, väkivalta ja lyttääminen on ollut rajua ja jokapäiväistä, niin enpä tiedä kuinka paljon tällaiselta yksilöltä kannattaa normisten ihan ns. pikkuasioista tulla hakemaan lohdutusta ja ymmärrystä. Jää yksipuoliseksi, väsyttäviksi ja tylsiksi sellaiset ymmärryssessiot ja suhteet.

    • Sortteeraaja

      ..jatko: siis tietysti tällainen kovia kokenut henkilö ymmärtää kognition tasolla normiksen vastoinkäymisiä, mutta saattaa pinnan alla lurkkia haukotus ja halveksunnan tyyppinen tympäännys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      92
      4047
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      66
      2995
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2486
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2306
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      182
      2007
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2004
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1969
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      94
      1378
    Aihe