Jotain tahmaa on Microsoft keksinyt vieraisiin virtuaalikoneisiin, kun ei VirtualBoxissa Linux Mint pyöri. Alla on Windows 10. Hyper-V (vaimikäseon?) on pyritty sulkemaan, mutta ei ole auttanut.
Onko vinkkejä?
JK. Tämähän kuuluisi tientenkin Windows 10 -pastalle S24:ssä, mutta ovatkin piilottaneet tuon palstan.
Win 10 ja VirtualBox
9
192
Vastaukset
Tee se Hyper-V:n. Varmempi ratkaisu Windows 10:ssä niin ei mene rikki päivityksissä.
- windowsin.ominaisuus
Kävitkö poistamassa sen Hyper-V:n siis "turn windows features on or off"-ikkunan kautta? Vaatii sitten rebootin, mutta jos Hyper-V on jäänyt päälle, niin VirtualBox menee käyttökelvottoman hitaaksi.
Ikkunan otsikkona on: Palkissa: Windows-ominaisuudet Yläosassa: Ota Windowsin ominaisuuksia käyttöön tai poista niitä käytöstä. Siinä on sitten Hyper-V -ruutu, jonka tyhjensin.
Ei ole ollut apua, vaikka on käynnistetty uudestaan. Käyttökelvottoman hidas kuvaa tilannetta hyvinkin.- windowsin.ominaisuus
tuttumies kirjoitti:
Ikkunan otsikkona on: Palkissa: Windows-ominaisuudet Yläosassa: Ota Windowsin ominaisuuksia käyttöön tai poista niitä käytöstä. Siinä on sitten Hyper-V -ruutu, jonka tyhjensin.
Ei ole ollut apua, vaikka on käynnistetty uudestaan. Käyttökelvottoman hidas kuvaa tilannetta hyvinkin.Onko samassa kokoonpanossa ollut aikaisempi Windows-versio, jossa VirtualBox on toiminut kunnolla?
Jollain emolevyllä piti käydä säätämässä biosin asetuksia, ennen kuin virtualisointi alkoi toimimaan kunnolla.
- Kannattaa.tarkistaa
System: Paravirtual interface:KVM, Chipset:ICH9 ? Voi toimia vähän jouhevammin.
- wittuaalikone
asenna se mintti, mitä järkee ajaa vakoiluohjelman päällä sitä?
Kiitos kaikista vastauksista. Tiedä häntä, oliko vaikutusta tietokoneen (= W10:en) tekemillä päivittäytymisillä, vaan nyt Oraclen VirtualBox -managerissa oli tarjolla myös 64-bittiset vaihtoehdot yms. mitä ei aiemmin ollut.
Asensin siis alkuperäisten suunnitelmieni mukaisesti 64-bittisen Mintin ja sehän toimii. Prosessoreita oli nyt valittavana enempi kuin aiempi yksi, valitsin 3.
Edellisen 32-bittisen asennuksen tekovaiheessa oli vielä se Hyper-V poistamatta. Olisiko silläkin jokin merkitys?
Lyhyesti testattuna se jo asennettu 32-bittinen Mint vaikuttaa toimivan, mitä nyt ei päivitykset toimi. Ei väliä, koska poistan sen.
Tämä viesti on muuten kirjoitettu tästä uudesta 64-bittisestä virtuaalikoneesta Firefox-selaimen kera.- vanhempihakkeri
Hyper-V toimii todella hyvin. Siinä on oletuksena dynaaminen muistinkäyttö päällä, se kannattaa ottaa pois ja varata muistia 2-4 gigaa oli käyttis mikä oli.
Hyper-V asetuksissa on myös muita juttuja mitkä pitää tietää, esim kaikki muut paitsi Windows 10 ja 2012 ovat Generation 1 käyttöjärjestelmiä.
Jos esimerkiksi valitset Generation 2 ja dynaamisen muistin niin hidasta on tai ei toimi ollenkaan.
VirtualBox on ihan hyvä mutta ei niin helppo kuin Hyper-V - vanhempihakkeri
Jaa niin, kyllä tuo ongelmasi johtui siitä että BIOS asetuksissa ei ollut virtualisointia päällä. Siitä johtuu se että 64 bittiset ei toimi. Sekä VirtualBox että Hyper-V vaatii pääkäyttäjän oikeudet toimiakseen oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682580
- 622542
- 681752
- 241557
- 201480
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91420- 151352
- 381203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81147- 251076