Alla de här stolta språkaktivisterna som jublar när någon svenskspråkig människa avlider tex....kuollut hurri ,paras hurri.
Om de hör att någon samtalar på svenska...går de då och säger åt personen ifråga att de önskar död åt den ?
Om de hör att någon samtalar på svenska...går de då och säger åt personen ifråga att de önskar död åt den ?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Det är helt enkelt otroligt och makabert. Vad är de för människor egentligen?
De är "kunnon suomalaisia "så var det väl ?
Det vet du mycket väl.
De är människor, som bebor 90% av den finska arealen, de är människor vars inkomster inte räcker till för att leva och de är människor som du understöder från din inkomst dagligen, vare sig du vill det eller inte. Ovan är deras sätt att tacka.
Varför rannsaka sig själv med ett sådant gissel? När tillräckligt många av deras välgörare slutar betala, så får de börja nära sig själva. Jag förstår att ni som kultiverade människor oroar er för att det kan leda till kannibalism i öster och norr, men var inte rädda. För att grilla varandra måste juntten klara av att själv samla ihop en brasa samt fjutta eld på den. Hur skall det lyckas då biståndständstickorna är slut?
Ni kan med gott samvete avsluta det dagliga 3,000,000 € understödet och leva med era egna tillgångar. Det gör också "språkaktivisterna" gott att få något annat att tänka på.
Det hör till den finskspråkiga kulturen,påstås det ju i vissa inlägg här.
Outoa että ajattelette tuollaisia. Itse voisitte sanoa että kuollut ryssä on ainoa hyvä ryssä.
Kaikessa on kyse vastakkainasettelusta. Ajatella on helpompaa kuin kirjoittaa, mutta kirjoittaa on helpompaa kuin sanoa suoraan päin naamaa.
On monta surua kuin fennoakin, jotka ovat aivan hyviä naapureita, mutta sitten on öykkäreitä, joille toisten oikeudet ovat yhdentekeviä.
Inte är det normalt att skriva om sina medmännisor sådana texter som det postas på det här forumet..
Deras texter är helt enkelt sjuka och man kan inte dra någon annan slutsats än att en del av skribenterna lider av mentala problem.
Den här öppna vården ?Sedan öser de sitt psykiska illamående över oskyldiga människor.Eller så är de helt enkelt språkrasistiska personer som lider av ett otroligt hat mot svenskspråkiga finländare.
Sivuston moderaattorin pitäisi yksinkertaisesti poistaa kaikki vihakirjoittelu. Vihakirjoittelua ei voi puolustella millään sananvapaudella.
Här har väl inte på länge funnits någon moderator ?