Kirjoitusohjeita persuvaltuutetulle

L_Öytäjä

Tämä löytyi lestadiolaisuuspalstalta:

Kuulepas_Hy-
6.2.2016 1:46
vä Kes! Tuo nyt on niin pieni vika ja virhe eikä lainkaan synti, joten ei sitä tarvitse pyytää ollenkaan anteeksi, vaan saat olla vapaa.

Sehän on nimittäin melkein yks lysti, missä järjestyksessä kirjaimet ovat viesteissämme, kunhan vain saamme ne kaikki kirjaimet naputelluksi ruudulle silloin kun olemme pakahtumaisillamme ilmaisuntarpeessamme, ja sitten kun ne on naputeltu, niin klikkaamme vain tuolta alhaalta "LÄHETÄ", ja hengentuotoksemme on heti kaikkien ihasteltavana.

Jos jatkamme hieman pidemmälle tämän teeman kehittelyä, niin oikeastaan parasta ja selkeämpääkin olisi, että latoisimme peräkkäin ensin A-kirjaimet ja sitten E, H, J ja muita kirjaimia mitä nyt juolahtaa mieleemme taannoin saamastamme perusopetuksesta. Käytä vähemmän näitä vierasperäisiä kirjaimia B, C, F, G, Z, mutta Å-kirjainta täytyy kyllä käyttää, jos olet tarkoittanut sisällyttää viestiisi mielipiteesi pakkoruåtsista. Siis laitat siihen nyt aluksi peräkkän kymmenkunta A-kirjainta, yhdeksän E:tä, kolmetoista O:ta ja Ä- ja Ö-kirjaimia täytyy olla paljon, koska eihän suomen kielessä juuri muita tärkeitä kirjaimia olekaan, ja niin edelleen kirjain kirjaimelta, ja jos eivät kaikki kirjaimet tule ulkomuistista mieleen niin voisihan sitä siihen tietokoneen viereen tehdä pienen lunttilapun, jossa on paljon kirjaimia malliksi. Tällöin viestistäsi tulee selkeä, ja viestisi lukija voi sitten mielessään asetella nämä kirjaimet haluamaansa järjestykseen, ja hänelle totisesti valkenee viestisi ydinsisältö ja hän on tyytyväinen niin kuin Sinunkin on syytä olla.

Tällaista se nyt tämä some-aika vain on.

0

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        284
        3525
      2. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        22
        1958
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        43
        1615
      4. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        84
        1461
      5. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        143
        1149
      6. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        81
        1144
      7. Miksi et vain uskalla!?

        On niin ikävä...
        Ikävä
        81
        1054
      8. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        93
        947
      9. Kannattaa ymmärtää se asia

        että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
        Tunteet
        210
        821
      10. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        61
        747
      Aihe