MTK:n ja maajussien mielestä maaltamuutto on pikimmiten estettävä. Jos kaikki muuttavat maalta kaupunkeihin, miten maajussien käy. Maalle jääneet maajussit eivät ikipäivänä kykene kuluttamaan kaikkia niitä ruhtinaallisia kansallisia ja EU-tukia, joita heille syydetään vuodesta toiseen.
Keskon pääjohtaja avustaisi maajusseja vielä nykyistäkin enemmän, mutta vain kuluttajien rahoilla. Kesko ei tingi omista katteistaan.
Keskon pääjohtaja avustaisi maajusseja vielä nykyistäkin enemmän, mutta vain kuluttajien rahoilla. Kesko ei tingi omista katteistaan.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos maaseudulta lähdettäisiin ihan oikeasti joukolla vaikkapa etelään, niin esimerkiksi pääkaupunkiseudun vuokrataso nousisi vielä nykyisestäkin, samoin asuntojen hinnat.
Kysyntä määrää hintatason. Mitä enemmän populaa, sitä enemmän siinä joukossa on niitä joilla on varaa maksaa just mitä markkinoilla pyydetään.
Samalla veronmaksajien rasitukseksi tulisi vielä nykyistäkin enemmän uusien päiväkotien ja koulujen rakentaminen muuttovoittoalueella. Samaan aikaan sinne muuttotappioalueelle jää vanhat päiväkodit ja koulut joiden käyttöikä ei ole vielä tullut täyteen.