Luottoluokittaja Moody’s uskoo Suomen hallituksen päätösten olevan riittäviä tässä tilanteessa, arvioi pääministeri Juha Sipilä (kesk.). Moody’s säilyttää Suomen AAA-luokituksen. Sipilä sanoi Tampereella keskustan politiikka- ja toimintapäivillä, että luottoluokittajan arvio tukee leikkauslinjaa. Hänen mukaansa tämä on se taso, mitä kannattaa leikata ilman, että se syö talouskasvun pohjaa.
LOISTAVA VOITTO SIPILÄN HALLITUKSELLE AAA SÄILYY !
OTEPITÄÄ
43168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Se nyt olisi puuttunutkin, että hallitus olisi ehtinyt tuhota myös luottoluokituksen puolessa vuodessa, niin kuin paljon muuta on ehtinyt tehdä.
on luhistuva talo on saatu jotenkuten vakautettua edellisen hallituksen toimilta..
Tämä naulan kantaan..
Sipilän hallituksella ei ole mitään tekemistä luottoluokituksen säilymiseen.Paremminkin luottoluokituslaitokset uskovat Suomen hoitavan velkansa kuten on ennenkin hoidettu.Päinvastoin Sipilän hallitushan on lisännyt velkaa entisestään.Velkaa otetaan huomattavasti enemmän kuin edelliset hallitukset ovat ottaneet.Kiitos tästä lisävelan otosta menee suurelta osin Sipilän itsensä piikkiin,sillä hän juuri toivotti pakolaiset tervetulleeksi jopa omaan kotiinsa.Sana kiiri ympäri lähi-itää ja Afganistania.Tulostakin alkoi syntyä ja tuli ennennäkemätön pakolaistulva ja muut ongelmat kaupanpäälle.Nyt sitten venkoillaan,ettei oma koti olekkaan käytössä "pakolaisille".Syykin keksittiin turvallisuudesta,tai tarkemmin jos ajattelee kenen turvallisuudesta.Kyllä minua ainakin "jurppisi"jos naapurin juippi kävisi hyysäämään pakolaisia ympäri maailmaa naapuriin kysymättä minun mielipidettäni asiaan.Sipiläkin on niin nuori juippi,ettei pitäisi olla mitään asiaa noin tärkeään tehtävään,etenkin kuin kykyä hoitaa tehtävää ei ole.Sata päivää on mennyt mennen tullen eikä juippi ymmärrä lähteä vekeen,vaikka itse niin lupasi.Kepu syö sanansa vallanahneudessaan.Katsokaa nyt Väyrysenkin venkoilua.Fan mitä porukkaa.
Kumpaa sinä haluat, pitääkö pakolaisia hyyssätä vai ei?
Tuosta sinun sekokirjoituksesta saa sen käsityksen, että kumpikaan malli ei käy.
ei Sipilän hallitus ole ottanut 100 miljardia velkaa ei sinne päinkään..
Sipilä sanoi Tampereella keskustan politiikka- ja toimintapäivillä, että luottoluokittajan arvio tukee leikkauslinjaa.
MOODY’SIN lisäksi Suomella on edelleen paras kolmen A:n luottoluokitus Fitchiltä.
Kolmas suuri luottoluokittaja Standard & Poor’s on laskenut Suomen luottoluokituksen tasolle AA . Se laski Suomen luokitusta vuonna 2014..
Sipilän hallitus ei ole tehnyt mitään hyvää Suomen hyväksi. Leikkauksista saadut rahatkin menevät matupaskojen elatukseen. Nyt Sipilä meinaa hommata vihdoinkin oikeita pakolaisia Syyriasta, kun maassa on yli 30000 loista elätettävänä.
ei voi mitään Tarja Halosen alekirjoittamalle pakolaissopimukselle..
Eiköhän tuossa ole kysymys siittä, että Moody`s uskoo uuden hallituksen muodostettavan piakkoin.
Ei ei ei todellakaan. Kansa haluaa tämän hallituksen istuvan vielä seuraavankin kauden.
On se vaan kumma, että luokittelijat pitävät AAAssa, vaikka näsät ja kepu ovat vuosikausia vaatineet ja kuiskineen luokittelijoiden korviin, että ainakin yhden A pudotusta olisi tarpeen. Se tarvitaan älyttömiä talousoppeja, leikkauksia ja valtion omaisuuden duppauksia perusteleen. Ei näsien ja kepun taloustiedelakeijoiden oppeihin näytetä kovin paljon rajojen ja loossien ulkopuolella perustaa.
Luottoluokittaja ei halua tappaa lypsävää lehmää vielä. Eu:n pakolaiskriisi ja yleinen maailmanpoliittinen tilanne suojelee Suomea vielä hetken luottoluokittajan raipaniskulta. Julkinen talous pitäisi saada kuntoon, hyvin pian, mutta mikään SSS hallituksen toimissa ei viittaa siihen että sitä todellakin yritettäisiin. Kukkaroa oltiin tekemässä, mutta aikaan saatiin vain ihme maakuntahallintohimmeli josta ei itse pirukaan ota selvää mitä se säästää. Kuinka kauan luottoluokittaja katsoo tätä vatulointia?
jostaihan se on aloitettava, entinen hallitus ei aloittanut mistään..
parempi kommentti !
Väärää tietoa Moody'sin uudesta arviosta ehti päivällä kommentoida myös pääministeri Juha Sipilä (kesk.). Hän arvioi AAA-luokituksen säilymisen kertovat siitä, että luokittaja uskoo Suomen hallituksen päätösten olevan riittäviä tässä tilanteessa.
viime hetkellä, kiitos Sipilän hallituksen.
Samaan aikaan, kun perussuomalaisten kannatus romahti syyskuussa, SDP:n kannatus kääntyi jyrkkään nousuun. Yleiseksi selitykseksi on kaupattu sitä, että ”karvaperseiset duunariäijät” ovat palanneet takaisin sosialidemokraatteihin.
äänestäjiä ei demutkaan heihin voi luottaa..
pitkään kyselyissä..
Julkisuudessa olleet tapaukset ovat yleensä olleet sellaisia, että ulkomainen yritys on ostanut holdingyhtiön avulla Suomesta liiketoimintaa ja emoyritys on lainannut sille rahat ylisuurella korolla.
ja myyjinä kokoomuksen politiikot, kuten Vapaavuori..
Ja käsi käy tiskin alsta..
LUOTETAAN JÄLLEEN
Silloin kun luottoluokitus tippui, suomessa oli joku SDP lastentarhan ohjaaja valtiovarainministerinä!?
Oli porvarihallitus !
Turha kieltää vastuutaan, vaikka se on vasurien tapa..
Porvarihallitus, ei se selittelemällä muutu.
Ja rahaministerinä oli Jutta Urpilainen SDP !
Niin, porvarihallituksen valtionvaraministerinä oli Jutta Urpilainen.
Oli oli ja puolue oli SDP ja luokitus putosi ja vastuun kantajaa perätään....
Porvarihallituksen pääministeri tietysti. Hänhän hallituksen on kriteereillään koonnut.
Tai jospa se oli Katainen joka jakoi rahaa jokaiselle joka älysi pyytää ja kyseessä oli uuniperuna Vanhasen hallitus kepu.
Urpilainen oli rahaministerinä !
Olihan Rinnekin pienen aikaa..
Hallitus on aina pääministerin "kuva" ja "tahtoinen". Muuten ei hallitukseen edes pääse.
niin, mitä siitä ?
Global Ratings piti Suomen luottoluokituksen ennallaan tasolla AA
Vaikka velka saatiin taittumaan, silti velanhoito kulut olivat viimevuodelta 1.3 miljardia eu. On todella tärkeää ettei luottoluokitus huonone. Kyse on silloin suurista summista.
riippuu mihin velkaa otetaan, syömä vai tuottavaan toimintaan.
Katsotaan nyt neljän vuoden kuluttua, mitä Rinteenn toivotaan toivotaan hallitus saa aikaan..
Nyt ei säästetä ja lapsilla ei ole mistä säästää !