Mäntä voisi olla aina työtahdissa, jos sen molemmissa päissä olisi palotilat, jotka olisivat työntövuorossa vuoronperään.
Voima siirrettäisiin männän puoliväliin kiinnitetyn "kiertokangen" avulla eteenpäin.
Onko tälläistä rakennetta ikinä kokeiltu? Männästä tulisi pitkähkö ja raskas, joka aiheuttaisi luultavasti ainakin haitallisia värinöitä.
Ajatus tuli bokserimoottorin toimintaperiaatetta tuijottaessa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Bokserimoottori
Dynaamiikan kannalta männän liikkeen pitäisi olla ilmeisesti hieman kulmittain kampiakseliin nähden, jotta mäntään liitettyyn kampeen saataisiin myös tarvittavaa syvyyssuuntaista liikettä.
Pyörivää liikettä ei tietysti tarvita, jos pelkästään sivusuunnassa vatkaavalla tangolla kehitettäisiin esimerkiksi sähköä. Tai teho voitaisiin ohjata räpyttämään siipiä, jos moottori asennettaisiin ilma-alukseen.
Kaksipäinen mäntä
ajatusleikkii
1
129
Vastaukset 1
- Menovesi
On jo ollut käytässä prototyyppi. Googleta haulla: Matti Sampo keksijä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4202101- 2061770
- 1521552
- 1231406
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291236Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2571052- 114958
- 18892
- 75868
- 26725