Toin Ruotsista viime syksynä käytetyn Lund 1675 -heittokalastusveneen. Syksyllä kävin kahdesti veneellä kalastamassa ennen talvea ja 3-4h kalastuksen aikana pohjatilaan tuli n. 1.5-2.5 litraa vettä.
Voisiko tämä johtua kondensiosta vai onko veneessä vuoto ?
Muuten vene toimiikin kivasti.
Trafilta vaaditaan vielä moottorin vaatimustenmukaisuus todistusta, koska tuontivene. Ruotsista lähettävät tuon, mutta eikö käytetty vene EU:n sisältä tuotuna pitäisi mennä rekisteriin ilmankin ? Tämä rekisteröinti venähti talvelle niin täytyy kevääksi saada viranomaisille kelpaava paketti.
Lund kalastusvene. Vuotaako vai onko kondensiota ?
15
2225
Vastaukset
- Ehkäpätokkopa
Kuullostaisi vuodolta. Onko kolhuja, tai onko pohjatulpan mahdollista vuotaa?
- AndreasSS
Asiaa on selvitelty ja alumiiniveneitä varusteleva ja korjaava liike löysi vuotokohdan, kustannusarvio, että korjataan kunnolla on n. 2800 € , toinen vaihtoehto on, että tuo vuotava sauma liimataan ja sitten maalataan ulkopuolelta ja toivotaan parasta. Täytyy suunnitella miten tämän kanssa edetään.
- muttaeimätäne
hah, 2800e?? johan taas kustaan silmään, siinä luultavasti on vain niitit löysällä, tuolla vuodolla ei mitään väliä jos et säilytä sitä jossain syvällä vedenpäällä josta voi upota, pilssillä ne vedet lähtee ja noissa aivan takuu varma joka veneessä että vähän tihkuu läpi.
- VerticalSpecialist
Amerikoissa missä noita lundeja on enemmän, on myös enemmän kokemuksia niitti ongelmista. Googlesta kun hakee: Lund rivets repairing, lund leaking rivets, löytää keskusteluja ja vinkkejä ongelmiin.
Olen näitä paljon lueskellut toisen merkkisen vanhan amerikkalaisvalmisteisen projektiveneen saralta, jossa vaihtoehtona on löymällä kiristellä niitit tai vaihtaa happosiin pultteihin jokainen. - Abuforlife
Onko näistä raportoitu enemmänkin ongelmia ja tuliko tämä kuntoon ? Kiinnostaisi kovasti Lund 1625 FURY XL SS vene, mutta kannattaako valita jokin hitsattu ?
- Okumalife
Venettä vaan tilaukseen! Lundeissa maahantuojan mukaan elinikäinen runko takuu mikä koskee vuotavia niittejä!
- Mikkoannikki
Okumalife kirjoitti:
Venettä vaan tilaukseen! Lundeissa maahantuojan mukaan elinikäinen runko takuu mikä koskee vuotavia niittejä!
Korvaako maahantuoja jos niitti hajoaa jäissä tai rantautuessa ? Onko millaiset ehdot elinikäisellä runkotakuulla muutoin?
- Okumalife
http://www.lundboats.com/the-lund-difference/ sieltä lukemaan mitä takuuseen kuuluu. Eräällä toisella palstalla kerrottiin että suomen maahantuoja olisi kivenjäljiltä korjannut niitit takuu työnä!
- Tracke
Okumalife kirjoitti:
http://www.lundboats.com/the-lund-difference/ sieltä lukemaan mitä takuuseen kuuluu. Eräällä toisella palstalla kerrottiin että suomen maahantuoja olisi kivenjäljiltä korjannut niitit takuu työnä!
Lähes kaikki maahantuodut lundithan on kalastusoppailla käytössä, joten saavat erityiskohtelun myös takuu asioissa. Ei ole merkillä varaa suututtaa mainostajaa.
Onko Suomen maahantuojan takuuehdot jossain nähtävillä ?
Tracker on näissä asioissa paljon avonaisempi myyjä . - Muttamutta
Luulisi samat olevan joka puolella maailmaa!
- Lunderoinen
Okumalife kirjoitti:
Venettä vaan tilaukseen! Lundeissa maahantuojan mukaan elinikäinen runko takuu mikä koskee vuotavia niittejä!
Kolme vuotta on niittitakuu Suomessa.
- Mututuntuma
Empä ole asiantuntija mutta eipä tiedossani ole että normaali oloissa syntyisi litra tolkulla kondensiovettä?Joissakin prosesseissahan tuo tietenkin on mahdollista.
- furyehkä
Minkäköhänlaisia toimitusaikoja nLundeilla on? Crestlinerillä on 4kk ja saman talon tuotteita...
- Rulliaalle
Vuotavat niitit johtuu vääränlaisesta trailerista. Monien, kuten omani lasikuituveneen jäykkäritkin on ratkottu kaulivalla trailerilla.
- venevaihtokuume
Saakos noita Lundin omia trailereita rekisteröityä Suomeen ? , Onko ainut vaihtoehto teettää omilla mitoilla esim. Alutrailerilla ? . Mitä tarkoittaa keuliva traileri ? . Kuinka nopeasti Lundin hajottaa, jos kuskaa esim. huonolla trailerilla ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024823Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493242Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852979- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071332- 161049
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1081020Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah421012Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40981