Kävin motonetissa öljyä ostamassa

mutta ei ollut Nilsiän Manoilia hyllyssä. Mistähän tuota nyt saisi?
24288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Olisit kysyny myyjältä,jos olis vaikka päässeet loppumaan.Seuraavan kerran kun käyt,jos vieläkään ei löydy, infoa siitä myyjälle...

Äänestä
  • Onko varastoa vielä tukussa jäljellä
    http://www.kantrilehti.fi/tarinalaari/nilsiän-öljysheikin-henki-elää-1.69581
    Eiköhän tuo hoidu kun suodatat nykyiset öljyt muutaman sukkahousukerroksen läpi.

    Äänestä

  • Man-oil on nykyään Mannol, sitä saa saksasta.

    Äänestä

Mutta mullapa on autotallin hyllyssä litran purkki aitoa Man-oil sae 30 moottoriöljyä. Ostin Öljysheikki Kuosmaselta joskus 80-luvulla. Käykö kateeks?

Äänestä
  • Maksoiko 10mk litra vai kuinka paljon???:)

    Äänestä

  • Kyllä se kalliimpaa oli, 20 tai 25 mk litra. Katsoin kyllä kalliiksi mutta ajattelin että kerran sitä vaan eletään. Arvelin silloin sen olevan esim. Shell S3 öljyä koska sitä oli myynnissä 139mk/20l jokaisessa varaosaliikkeessä ja eihän se Tauno tappiokseen öljykauppoja tehnyt. Jokatapauksessa puhdasta/uutta öljyä oli, ei mitään litkua.

    Äänestä

Maksakaa te muut öljyistä ylihintaa. Minulle kelpaa krakattu Mannoil.

Äänestä
  • HöpöHöpö. Sinulla ei ole purkkiakaan krakattua mineraaliöljyä, koska sinä olet Paopelle. Sinulla ei ole edes autoa johon sitä ostaisit. Ja rahatkin on huoltajan hallussa.

    Äänestä

  • käykö sinulla kateeksi että toisella on Pao:ta öljyissään?

    Äänestä

  • paotaotao kirjoitti:

    käykö sinulla kateeksi että toisella on Pao:ta öljyissään?

    No juurihan sanoit että sinulle riittää krakattu mannoil. Koita nyt päättää. Käykö kateeksi... Voi voi villeviisvuotta.

    Äänestä

Motonetti ei myy täyssynteettistä öljyä. Ei ole valikoimissa.

Äänestä

Tuo BP yhtiön tuottama Castrol on krakattua mineraaliöljyä. Saksassa myytävä VOLLSYNTHESE -- BP, Aral, Castrol on sitten aitoa.

Tämä on analysoitu useasti. Maksimivoitto.

Äänestä
  • Niin missäs ne olikaan analysoitu useasti?

    Äänestä

  • Ja kyllä pitää olla päästään vajakki jos uskoo noihin omiin mielikuvituksen tuotoksiin.

    Äänestä

Kysymys on rahasta. PAO voidaan korvata krakatuilla mineraaliöljyillä. Öljy-yhtiöt myy PAO öljyä maissa, missä se on TÄYSSYNTTEETTISYYDEN vuoksi pakollista.

Tämä on tilanne Japanissa ja Saksassa. Muaalla saa myydä mitä vaan.

Äänestä
  • Ja höpöhöpö. Lehmät lentää ja sonnit lypsää.

    Äänestä

Mä ostan aina delvaccia kaikkiin vehkeisiin.

Äänestä

Delvac oli aitoa PAO -TÄYSSYNTEETTISTÄ vuonna 1977, kun se tuli myyntiin. 2000 luvun alussa sitä HALVENNETTIIN ja siirryttiin vetykrakattuun minereraaliöljyyn.

Hinta tietysti pysyi samana...

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=19683

Delvacin massaspektri osoitta, että PAO puuttuu...

Äänestä
  • 16 vuotta vanha linkki keskustelupalstoille.... Hohhoijaa pelle. Aito mineraali delvacci. Siitä luonnollisesti puuttuu pao ja hyvä niin.
    Ja pelle. Älä pilaa joensuulaisten mainetta omalla tyhmyydellä.

    Äänestä

  • Tilanne on edelleen sama. PAO:n käyttöä on vähennetty edlleen.

    Äänestä

  • grpIII-lisääntyy kirjoitti:

    Tilanne on edelleen sama. PAO:n käyttöä on vähennetty edlleen.

    Mitä sitten? Mitä väliä? Jos et sopeudu nykymaailmaan niin voi voi.. Hakeudu hoitoon jos ahistaa ja lopeta täällä itkeminen. Alkolukkoa tärkeämpi olisi nettilukko. Loppuisi paopellen älyvapaa ulina.

    Äänestä

Osta vaan Motox Mannol öljyä. Se riittää sun vanhaan autoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


manoil kirjoitti:

mutta ei ollut Nilsiän Manoilia hyllyssä. Mistähän tuota nyt saisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu