Onko kenelläkään tietoa, missähän vaiheessa se lestadiolaispoliisin jurkintajuttu mahtaa olla?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288646372029.html?utm_source=affiliate&utm_medium=banner&utm_content=textlink&utm_campaign=ISExtra_Cage13022016_Tradetracker
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288646372029.html?utm_source=affiliate&utm_medium=banner&utm_content=textlink&utm_campaign=ISExtra_Cage13022016_Tradetracker
Vastaukset 3
Vanhimmat
PSST. Ollaan hiljaa niin jospa aika hoitaa ja sekin vanhenee..
Ymmärrän että lestadiolaisetkin ovat ihmisiä MUTTA olettaisin heidän moraalinsa ja etiikkansa olevan uskonnollisesta kasvatuksesta ja opeista johtuen hyvyyteen ja rakkauteen vahvasti kallistuva ilman maallista painoarvoa kuten uraa, rahaa jne.
Olen aina ihmetellyt kuinka paljon kiusaamista ja toisten nälvimistä vl-piireissäkin on..ja olen nähnyt ihan itsekin siellä olleena. Tuntuu ettei sillä uskonnollisella opetuksella ole mitään merkitystä vai olenko ymmärtänyt uskomisen väärin..meinaan että kyllä arvot pitäisi olla "maailmassa" eläjään verrattuna inhimillisemmät ja ihmisiä arvostavammat.
Kirjoitukseesi voin yhtyä sydämestäni. Sekä itse kokeneena että sivusta seuranneena voin sanoa, että ihmiset vl-yhteisössä ovat piruja toisiaan kohtaan. Ihmiset muualla yleensä ottaen haluavat toisilleen hyvää ja ovat kohteliaita. Ensimmäisen vl-pirunaisen tapasin heti kaksikymppisenä, kun työpaikkani oli samassa talossa kuin ongelmanaisen työpaikka. Jos ihminen on kateellinen niin uskovaisuus ei merkitse mitään vaan päinvastoin "vähäosaisen" on ikäänkuin lupa tasioittaa päitä valehtelemalla ja kiusaamalla. En pidä toisia kohtaan ilkeitä ihmisiä uskovaisina. Kyllä uskon pitää näkyä myös käyttäytymisessä.