Niin miten Skodan RS malliston etuvetoiset, ammattikoululaisaineksen vähäistä neurokapasitettia kiihottamaan pyrkivät kipposet voivat olla muka kovia kulkineita (kuten Skodisti säälittävää kippaansa usein kuvailee)????
Testissä nelivetoinen Audi RS4 jää komeasti mutkaradalla takavetoisille kilpailijoilleen, mutta tätähän voi pitää itsestäänselvyytenä. On kuitenkin huvittavaa todeta, ettei nelivetoinen RS4 ole paikaltaan nopein edes lähtökiihdytyksessä. Lisää eroa syntyy tietenkin kovemmissa vauhdeissa kun nelivedossa on enemmän painoa ja suuremmat voimansiirron häviöt kuin ketterillä takavedoilla.
Tässä tulokset:
http://www.autobild.de/artikel/vergleich-bmw-m3-dkg-audi-rs4-mercedes-clk-63-amg-719783.html
2009 Audi RS4 420 hv:
0-50 2,1s
0-100 5,5s
0-200 18,8s
2009 BMW M3 420 hv:
0-50 2,0s
0-100 4,9s
0-200 17,6s
2008 M-B CLK 63 AMG 480hv:
0-50 2,1s
0-100 4,7s
0-200 15,5s
[/UniHel.Server]
Testissä nelivetoinen Audi RS4 jää komeasti mutkaradalla takavetoisille kilpailijoilleen, mutta tätähän voi pitää itsestäänselvyytenä. On kuitenkin huvittavaa todeta, ettei nelivetoinen RS4 ole paikaltaan nopein edes lähtökiihdytyksessä. Lisää eroa syntyy tietenkin kovemmissa vauhdeissa kun nelivedossa on enemmän painoa ja suuremmat voimansiirron häviöt kuin ketterillä takavedoilla.
Tässä tulokset:
http://www.autobild.de/artikel/vergleich-bmw-m3-dkg-audi-rs4-mercedes-clk-63-amg-719783.html
2009 Audi RS4 420 hv:
0-50 2,1s
0-100 5,5s
0-200 18,8s
2009 BMW M3 420 hv:
0-50 2,0s
0-100 4,9s
0-200 17,6s
2008 M-B CLK 63 AMG 480hv:
0-50 2,1s
0-100 4,7s
0-200 15,5s
[/UniHel.Server]
Vastaukset 23
Vanhimmat
Uskotaan.
hohhoijaa
Tämä lienee kauhian tärkeä?
Niin, ku noi mun pikkulikat tulee ja hössöttää my little ponyist ni tottakai kiinnostun vasn tuo alotus!
Kunhan kasvat ja saat ajokortin, tapaat jonkun tytön ja...
No, onpas merkittävää maailmankaikkeuden kannalta.
Minkälaisia vertailulukuja sinulla on hapenkulutuksen osalta?
Qyyq
No mitäs vittua sitten tehdään?
Mene kyykkyyn
Näin kerran Lahdessa idioottien amiskallojen Skodakokoontumisen. Voi sitä pärinää ja syljeskelyä, vajaaälyisten skeidakerho kokoontui ihmettelemään itäblokin romujansa
Ettet vain jäänyt idiootti itse kyykkyyn vai mikäs tuo UniHel serveri on?
Helsingin yliopiston, heillä on henkilökunnassaan joku trolli
Qyykkeli qyykkelis skeida jää ja auditkin
Miksi BMW M3 ei pärjää edes Ford Focus RS mmallille?
http://www.iltalehti.fi/autotestit/2016020521067345_at.shtml
Auto kiihtyy nollasta sataan 4,7 sekunnissa ja kellottaa suoran päässä 266 km/h huippunopeuden.
Mersukin tarvitsee 6.3 moottorin kiityäkseen samoihi ku Ford.
Liäksi RS taitaa olla melko paljon edullisempi kuin mikään yllä mainituista?
focus RS on tehty halpis-tehovehkeeksi. Se on siis sitä mitä skeida RS:stä yritettiin epätoivoisesti tehdä täydellisesti epäonnistuen.
Ford=Skoda=Lada
Ainoa kysymys joka aloituksesta herää on: "millä japsi rimpulalla aloittaja itse ajaa?"
No on selvää että nuo m3 ja c63 kyykyttää rajustikin viritetyt skeidat. Eihän joku rs4 Audikuski edes sylkäise naurettavaan rs skeidaan päin. Oikeinkin mallitossa malleja 2000-luvulla speedster ja GT esimerkiksi, jotka menee skeida räsästä ohi, että suhahtaa
Mitä välii.
http://www.talouselama.fi/uutiset/saksalaisen-laatuauton-uusi-ongelma-ruoste-kukkii-ja-asiakas-maksaa-3444482
Täytyy muistaa että sedanina tuo rap olisi ehkä muutaman kymmenyksen ripeämpi kuin 5,5 s 0-100 avomallina. Toisaalta kilpailijatkin olisivat nopeampia ja Mese CLK 63 pääsisi varmaankin alle 4,5 s 0-100 km/h kiihtyvyyteen. Audi jää nelivetoisena katsomaan takavetoisten takavaloja
Säälittävä Skoda kuski taas.
Skodan tehokkain malli onko ees 300hp?
Esimerkkinä Focus RS joka vie tuon laivan mennen tullen kiihtyvyydessä, ajossa, huippunopeudessa, laadussa.
Jos oot niin köyhä ettei oo varaa kun Skodaan, pidä pääs kii.
Vanhaan Väyrysen E55 AMG 1998-2002 saa kätevästi Kleemannin suunnitteleman kompressorin kiinni. Mekaanisesti todella kestävä w210 ja motto yksi kestävämpiä Amg:n moottoreita tuo vapaasti hengittävä V8. Soundi aivan upea mutta kalpenee kuitenkin C63 6.2 V8 fiiliksestä ja soundeissa. Kompressoriahdettuna tuosta vanhasta 1990 luvun E55 AMG:stä saa takapyöriltä 450-500 hevosvoimaa eli kampiakselilta noin kertoimella 1,15 moottoritehot.
Minkälaista kokemusta skeidailijoilla on esim. 400 tai 500 hevosvoimaisista autoista?
Aloittakaa vaikka edellisen sukupolven M3 Bemarilla (tämä nykyinen on huonompi tuote ja hienoinen pettymys edellisen sukupolven mainion V8 version jälkeen).
Audi S4 on tietenkin vielä mopomoottori kuin RS4. Tuskin menee edes alle 6 tai 6,5 sekuntiin 0-100 ainakaan farkkuna tuo vapari V8.
Siis mun piti goooogelaa kommenttei ja kokemuksii audi rs 4 käytetystä ja sit joku luseri ottanu tällästa roskaa vieo väärän merkin palstalle. Joku kateellinen tietenki. Kato kuule vaa vihreen ku meitsi tykittää sit ohi ku oon ton hommannu nykysen audi S 6 tilale. Iha varmaa hei menee sen alle ku mitä tos sanotaa ei noi sakutoimittajat vaa osaa mitata
Housut nilkkoihin rinkulapoika ja odota että audiklubin setä iskee parrua hanuriisi niin jaksat taas pelleillä liikenteessä. Onpa muuten hidas romu tuo RS4